
Porady
Dobre CV pracownika produkcji. Jak je napisać?
Twoje CV trafia do osoby odpowiedzialnej w firmie za rekrutację. Warto ułatwić jej pracę i zyskać przychylność przekazując CV, które przyciągnie uwagę i będzie łatwe w odbiorze – akcentujące najważniejsze na dane stanowisko treści.
Co powinno zawierać CV?
Życiorys to najczęściej Twoja pierwsza możliwość przedstawienia się firmie, w której chciałbyś pracować. Warto więc napisać je solidnie, a gotowy efekt skonsultować z zaufaną osobą. Wszystko po to, by zwiększyć swoje szanse zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Poniżej przedstawiamy co powinien zawierać życiorys pracownika produkcji:
- dane osobowe i kontaktowe (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, e-mail),
- wykaz ostatnich miejsc zatrudnienia w kolejności odwróconej chronologicznie, czyli najpierw ostatnie miejsce pracy,
- krótki opis zdobytego wykształcenia w kolejności odwróconej chronologicznie, najpierw ostatnio ukończone szkoły,
- opis szkoleń specjalistycznych przydatnych na stanowisku pracy, na które aplikujesz, np. kurs operatora wózka widłowego czy obsługi maszyn produkcyjnych,
- opis dodatkowych kursów i szkoleń,
- umiejętności miękkie, takie jak umiejętność pracy w zespole, dokładność czy sumienność.
Dobre CV nie może być długie, powinno zawierać się na jednej standardowej stronie formatu A4. Ma być za to konkretne, wiarygodne i przejrzyste. Dlatego pamiętaj, by odpowiednio wyeksponować, np. graficznie te umiejętności, które będą najbardziej istotne na stanowisku, na które aplikujesz. Jeśli nie możesz się pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym opisz zdolności praktyczne, które uważasz za swój największy atut.
Przeczytaj także: Profil zawodowy w CV. Jak go napisać?
Wyeliminuj błędy
Warto zadbać żeby nasze CV było możliwie bezbłędne. Inaczej możemy sprawić na rekruterze wrażenie osoby, która się nie stara, jest niechlujna czy niesolidna. Jak sobie pomóc, jeśli nie czujesz się orłem w języku polskim? Możesz poprosić o pomoc kogoś bliskiego, by sprawdzić tekst pod kątem błędów ortograficznych, językowych i interpunkcyjnych. Można też skorzystać z jednego z darmowych narzędzi dostępnych w Internecie.
Zadbaj o czytelność i przejrzystość
Ułatw rekruterowi czytanie Twojego CV – zadbaj o jego wizualną przejrzystość. Nie eksperymentuj z czcionką, Zdecyduj się na jeden krój pisma i jego rodzaj, nie korzystaj z niepotrzebnych ozdobników lub emotikon i zachowaj jasną strukturę pliku. Zaplanuj, gdzie umieścisz poszczególne sekcje, żeby poświęcić im wystarczająco dużo miejsca. Wprowadź odpowiednie marginesy i łatwe do zidentyfikowania nagłówki.
Przeczytaj także: Dlaczego pracodawcy nie odpowiadają na CV?
CV to Twoja wizytówka
Dobrze napisany życiorys jest w stanie sprawić, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. O czym jeszcze warto pamiętać, by zwiększyć swoje szanse na zaproszenie do następnego etapu rekrutacji?
- Nawiąż do oferty pracy. W pierwszej kolejności opisz te obowiązki, które są związane z wymaganiami w ogłoszeniu. Pokaż pracodawcy, że przygotowałeś CV specjalnie na potrzeby tej rekrutacji.
- CV powinno być jasne, zwięzłe i właściwie zorganizowane. Koniecznie też wykorzystaj fotografię, na której wyglądasz reprezentacyjnie. Nie musisz korzystać z nowoczesnych i oryginalnych szablonów.
- Umieść zgodę na przetwarzanie danych osobowych, najlepiej u dołu strony. Bez niej możesz nie zostać wzięty pod uwagę podczas rekrutacji. Sprawdź ogłoszenie – ona zawiera informacje co dokładnie powinna zawierać klauzula. Upewnij się, że zaktualizowałeś poprawną nazwę firmy.
- Zapisz plik w PDF, czyli powszechnie obsługiwanym formacie. W tym celu możesz skorzystać z jednego z darmowych internetowych narzędzi do konwersji plików. Pamiętaj też, by nazwać plik odpowiednim podpisem, na przykład: „CV imię i nazwisko”.
Poniżej zamieszczamy listę przykładowych umiejętności pracownika produkcji. Pamiętaj, by wybierać te, które faktycznie Cię opisują.
Umiejętności twarde:
- obsługa maszyn i urządzeń produkcyjnych
- nadzór nad przebiegiem procesu
- bieżąca kontrola jakości produktu
- realizacja planów produkcyjnych
- uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi
- umiejętności manualne techniczne
- umiejętność obsługi elektronarzędzi
- umiejętności stolarskie i ślusarskie
- obsługa maszyn CNC
- bardzo dobra znajomość rysunku technicznego
- umiejętność posługiwania się przyrządami pomiarowymi
- prowadzenie dokumentacji związanej z wykonywaną pracą
- język angielski – poziom np. B1
- prawo jazdy kat. B
Umiejętności miękkie:
- gotowość do pracy w systemie zmianowym
- dokładność, sumienność
- odpowiedzialność, rzetelność, zaangażowanie
- dbanie o prawidłową komunikację między zmianami
- umiejętność pracy w zespole
- dobra organizacja i kultura pracy
- zmysł techniczny
- dyspozycyjność i gotowość do podjęcia pracy od zaraz
- gotowość do podjęcia pracy za granicą
Przeczytaj także: Skuteczne CV. Jak je napisać?