Porady

Dobre zdjęcie w CV – wszystko, co musisz wiedzieć

Planujesz zbudować wizerunek osoby, która idealnie pasuje do kultury firmy i preferowanego stanowiska? Zacznij od umieszczenia dobrego zdjęcia w CV. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze i jakich efektów możemy się spodziewać?

Dobre zdjęcie w CV – dlaczego jest takie ważne?

Największe znaczenie podczas selekcji kandydatów mają wykazane przez nich umiejętności i kwalifikacje, a nie sposób, w jaki się prezentują. Zanim jednak zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, podczas której będziemy mogli udowodnić swoją zdolność do wykonywania pracy, musimy szybko przyciągnąć uwagę rekrutera. Na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia często mamy dosłownie kilkanaście sekund. Jak upewnić się, że nasze dokumenty aplikacyjne pozytywnie wyróżniają się z tłumu? Powoli normą staje się umieszczanie dobrego zdjęcia w CV, które udowodni, że poważnie podchodzimy do procesu rekrutacji.

Nie oznacza to jednak, że dokładnie takie same efekty przyniesie pamiątkowe ujęcie z wakacji lub ostatniego spotkania na mieście. Najlepiej wybrać fotografię, która skutecznie przemówi w naszym imieniu, pomoże nam stworzyć odpowiedni wizerunek i sprawi, że życiorys zawodowy będzie znacznie bardziej przyjemny w odbiorze. Jak tego dokonać? Oto kilka podstawowych zasad, o których warto pamiętać, jeśli chcemy umieścić dobre zdjęcie w CV.


Przeczytaj również: List motywacyjny – czy warto dołączyć go do CV?


Jak powinno wyglądać zdjęcie w CV?

Zwykle rekruterzy dokładnie analizują każdy element dokumentów aplikacyjnych. Dotyczy to również załączonego zdjęcia. Niezależnie od tego, jakimi możemy pochwalić się kwalifikacjami, nasze szanse na udział w następnym etapie rekrutacji gwałtownie się zmniejszą, jeśli nie będzie się ono sprawiać profesjonalnego wrażenia. Czego lepiej unikać? Podstawowe błędy związane są zazwyczaj z kiepską jakością wykonania. Nawet najbardziej udane ujęcie nie zmieni zbyt wiele, jeśli całość będzie mało wyraźna lub nieodpowiednio oświetlona. Chcesz upewnić się, że w CV zaprezentujesz się z najlepszej strony? Zgłoś się po pomoc do profesjonalistów lub członków rodziny, którzy mają już jakieś doświadczenie w fotografii. Unikaj natomiast selfie i mało formalnych, źle wykadrowanych zdjęć na przypadkowym tle, które znacznie lepiej prezentują się na social mediach.

Najważniejsze, aby na fotografii było dobre widać twarz i ramiona. Postaraj się zachować delikatny, życzliwy uśmiech i naturalną postawę, która pokaże, że jesteś zrelaksowany i wydzielasz pozytywną energię. Zanim zgłosisz się na sesję, zadbaj też o właściwy, formalny strój w neutralnych kolorach, które pasuje do stanowiska, na jakie aplikujesz. Nie przesadzaj też z makijażem i wybierz klasyczną, minimalistyczną fryzurę, która nie zakrywa twarzy. O czym jeszcze warto pamiętać? Pracodawcy nie oczekują – ani nie chcą – zobaczyć w Twoim CV zdjęcia grupowego lub takiego, którego miejsce jest w ulubionym rodzinnym albumie. Nie będą też zainteresowani fotografią z wakacji, na których byłeś łatwych parę sezonów temu. Dobre zdjęcie w CV powinno odzwierciedlać Twój obecny wygląd.


Przeczytaj również: Kiedy i jak aktualizować CV?


Jak dołączyć zdjęcie do CV?

Zadbałeś o proste, jednolite tło i odpowiednie oświetlenie? Podoba Ci się sposób, w jaki się prezentujesz, a jakość zdjęcia w CV nie pozostawia wiele do życzenia? Na samym końcu dopilnuj kilku kwestii technicznych. Jak umieścić wybraną fotografię w życiorysie zawodowym?

  • Prawidłowo dobierz rozmiar. Podczas gdy za małe zdjęcia często okazują się niewyraźne, te większe mogą zaburzyć całą kompozycję i przesłonić ważniejszą treść.
  • Zrezygnuj ze zbędnych ozdób. Niemile widziane są wszelkiego rodzaju ramki, urocze dodatki i filtry, które ostatnimi czasy zdobyły popularność na social mediach.
  • Zdjęcie w CV musi być widoczne z daleka. Jeszcze zanim uzupełnisz wszystkie informacje o swoim doświadczeniu lub wykształceniu, zostaw na nie wystarczająco dużo miejsca w górnej części dokumentu – po prawej lub lewej stronie.
  • Zawczasu przygotuj elektroniczną wersję CV. Przekonwertuj plik do formatu PDF, aby zyskać pewność, że zdjęcie się nie przesunie. Następnie nadaj mu zrozumiałą, jednoznaczną nazwę, dzięki której życiorys zawodowy nie zagubi się po ściągnięciu na dysk przez rekrutera.

 


Tagi
Czytaj więcej