Porady

Dobre zdjęcie w CV

Zdjęcie z wakacji czy imprezy w wesołej koszulce nie jest odpowiednie do Twojego CV. Jak powinno wyglądać odpowiednie zdjęcie dla pracodawcy?

Zdjęcie w CV – po co?

Co prawda zdjęcie w CV nie jest wymagane, dobrze jednak je załączyć. Po co? Dobra fotografia przyciągnie uwagę rekrutera i pomoże nam zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, że liczy się pierwsze wrażenie, a większość z nas jest wzrokowcami. Własnie dlatego warto wybrać profesjonalne zdjęcie, które będzie świadczyć o tym, że traktujemy rekrutację poważnie. Zdjęcie w CV jest naszą wizytówką i pozwoli pracodawcy zbudować o nas jakieś zdanie.


Przeczytaj również: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?


Jakie zdjęcie wybrać?

Istnieją cztery ważne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze zdjęcia do CV. Po pierwsze – jakość zdjęcia. Wybierzmy zdjęcie, które jest wyraźne i dobrze oświetlone. Błędem będzie wykorzystanie zdjęcia, które jest rozmazane czy za ciemne lub prześwietlone. Pamiętaj też, że do jakości zdjęcia zaliczymy to, przez kogo zostało ono wykonane – selfie nie jest dobrym zdjęciem do CV. Kolejnym aspektem będzie tło zdjęcia. Powinno ono być jasne i neutralne. Daruj sobie zdjęcia z wakacji z pięknymi widokami. Trzecim, bardzo ważnym punktem, jest odpowiedni ubiór i fryzura. Ważne jest, żeby był to strój formalny w neutralnych kolorach. Nie wydziwiaj też z uczesaniem, powinno być klasyczne i minimalistyczne. Po czwarte – uśmiech! Pokaż się z jak najlepszej strony. Nie wybieraj zdjęć z dokumentów, na których jesteś śmiertelnie poważny. Ładne zdjęcie portretowe będzie dobrze odebrane.


Przeczytaj również: Jakich błędów unikać pisząc CV?


Jak dołączyć zdjęcie do CV?

Wygląd naszego CV to naprawdę ważna rzecz. Jak już wspomnieliśmy, większość z nas jest wzrokowcami i pierwsze wrażenie jest bardzo ważne! Nieestetyczny wygląd CV odrzuci rekrutera i może przekreślić Twoje szanse na dostanie pracy. Żeby Twój życiorys był czytelny i spójny, pamiętaj o kilku kwestiach związanych ze zdjęciem. Powinno ono mieć odpowiedni rozmiar – zarówno za małe, jak i za duże zdjęcie może mieć swoje wady. Za małe zdjęcie będzie niewyraźne, za duże zaś przysłoni ważniejszą treść. Standardowy rozmiar zdjęcia to 3,5 na 4,5 cm. Unikaj udziwnień – wszelkie ramki zostaw dla swoich zdjęć w mediach społecznościowych. Umieść zdjęcie na górze z lewej lub prawej strony. Jeśli wysyłasz swoje CV elektronicznie, przekonwertuj plik do formatu PDF. Będziesz mieć pewność, że zdjęcie się nie przesunie.


Tagi
Czytaj więcej

Napisz komentarz

Szukasz pracy? Pozwól nam znaleźć ją dla Ciebie!

Prześlij nam swoje CV, a my wyselekcjonujemy dla Ciebie pasujące oferty.

Wybierz plik Nie wybrano pliku

Wysyłając formularz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych, włączając w to mój wizerunek, przez Organizację Pracodawców Ziemi Lubuskiej z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Reja 6, 65-076, jako administratora danych osobowych. Udzielam zgody dobrowolnie. Wiem także, że zgodę mogę wycofać w każdym czasie.

Dziękujemy, Twoje zgłoszenie zostało wysłane.