Porady

Dobre zdjęcie w CV

Zdjęcie z wakacji czy imprezy w wesołej koszulce nie jest odpowiednie do Twojego CV. Jak powinno wyglądać odpowiednie zdjęcie dla pracodawcy?

Zdjęcie w CV – po co?

Co prawda zdjęcie w CV nie jest wymagane, dobrze jednak je załączyć. Po co? Dobra fotografia przyciągnie uwagę rekrutera i pomoże nam zostać zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną. Pamiętajmy, że liczy się pierwsze wrażenie, a większość z nas jest wzrokowcami. Własnie dlatego warto wybrać profesjonalne zdjęcie, które będzie świadczyć o tym, że traktujemy rekrutację poważnie. Zdjęcie w CV jest naszą wizytówką i pozwoli pracodawcy zbudować o nas jakieś zdanie.


Przeczytaj również: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?


Jakie zdjęcie wybrać?

Istnieją cztery ważne aspekty, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze zdjęcia do CV. Po pierwsze – jakość zdjęcia. Wybierzmy zdjęcie, które jest wyraźne i dobrze oświetlone. Błędem będzie wykorzystanie zdjęcia, które jest rozmazane czy za ciemne lub prześwietlone. Pamiętaj też, że do jakości zdjęcia zaliczymy to, przez kogo zostało ono wykonane – selfie nie jest dobrym zdjęciem do CV. Kolejnym aspektem będzie tło zdjęcia. Powinno ono być jasne i neutralne. Daruj sobie zdjęcia z wakacji z pięknymi widokami. Trzecim, bardzo ważnym punktem, jest odpowiedni ubiór i fryzura. Ważne jest, żeby był to strój formalny w neutralnych kolorach. Nie wydziwiaj też z uczesaniem, powinno być klasyczne i minimalistyczne. Po czwarte – uśmiech! Pokaż się z jak najlepszej strony. Nie wybieraj zdjęć z dokumentów, na których jesteś śmiertelnie poważny. Ładne zdjęcie portretowe będzie dobrze odebrane.


Przeczytaj również: Jakich błędów unikać pisząc CV?


Jak dołączyć zdjęcie do CV?

Wygląd naszego CV to naprawdę ważna rzecz. Jak już wspomnieliśmy, większość z nas jest wzrokowcami i pierwsze wrażenie jest bardzo ważne! Nieestetyczny wygląd CV odrzuci rekrutera i może przekreślić Twoje szanse na dostanie pracy. Żeby Twój życiorys był czytelny i spójny, pamiętaj o kilku kwestiach związanych ze zdjęciem. Powinno ono mieć odpowiedni rozmiar – zarówno za małe, jak i za duże zdjęcie może mieć swoje wady. Za małe zdjęcie będzie niewyraźne, za duże zaś przysłoni ważniejszą treść. Standardowy rozmiar zdjęcia to 3,5 na 4,5 cm. Unikaj udziwnień – wszelkie ramki zostaw dla swoich zdjęć w mediach społecznościowych. Umieść zdjęcie na górze z lewej lub prawej strony. Jeśli wysyłasz swoje CV elektronicznie, przekonwertuj plik do formatu PDF. Będziesz mieć pewność, że zdjęcie się nie przesunie.


Tagi
Czytaj więcej