
Nie da się ukryć, że rozmowa kwalifikacyjna nie należy do łatwych zadań. Im wcześniej zapanujesz nad emocjami tym lepiej. Jeśli mamy określony termin spotkania dobrze jest dużo wcześniej się do niego przygotować. To pomoże nam w większym stopniu zminimalizować problem zdenerwowania czy roztargnienia. Na co zwrócić uwagę?
1. Zapisz sobie dane rekrutera
Często przy pierwszej rozmowie telefonicznej, nie potrafimy przyswoić nazwiska osoby do nas dzwoniącej. Dobrze jest zapytać na koniec, z kim masz przyjemność i z kim będzie przeprowadzona rozmowa.
2. Wydrukuj ogłoszenie i swoje CV
Dobrze jest znać treść ogłoszenia, na które się aplikowało. Często się zdarza, że nie zapisujemy sobie jego treści, a także z jaką firmą będziemy rozmawiać. Nie znając chociaż w minimalnym stopniu warunków, przyszłych obowiązków, a nawet czym zajmuje się firma i jak ich działalność wygląda z pewnością nie zrobimy dobrego wrażenia na rekruterze. Zabierz również na wszelki wypadek swoje CV.
3. Zapoznaj się ze stroną firmy
Przed rozmową dobrze jest zapoznać się z działalnością firmy. Jaką ma misję, cel i historię. Ta wiedza z pewnością Cię uspokoi i może również zaimponować przyszłego pracodawcę.
4. Przyjdź punktualnie
Mile widziane jest przyjście na czas. Każdy rekruter lub osoba przeprowadzająca rozmowę ma swoje obowiązki i plan na cały dzień. Nie jest dobrze zakłócić harmonogramu pracy innej osoby, spóźniając się czy nawet przychodząc wcześniej, nawet pół godziny. Dobrze jest przyjść na ok 5 minut przed wyznaczoną godziną, będziesz mógł chwilę odetchnąć i poukładać myśli. Jeśli przyjdziesz dużo wcześniej i będziesz musiał czekać, narazisz się na dodatkowy, niepotrzebny stres.
5. Adres firmy
To kolejna kwestia powiązana z punktualnością. Warto znać dokładny adres firmy i przejrzeć możliwości dotarcia do siedziby. Oszacuj czas dotarcia, uwzględniając wiele czynników np. korki na drodze. Jeśli jednak wiesz, że nie zdążysz, poinformuj rekrutera telefonicznie i o tym fakcie.
6. Ubiór
W dobrym guście jest przyjść ubranym schludnie i czysto. Jeśli znasz firmowy dress-code pomoże Ci to dopasować swój ubiór do sytuacji.
7. Uprzejmość i zainteresowanie
Będąc już w budynku firmy bądź uprzejmy dla ich pracowników, możliwe że już niedługo będą Twoimi kolegami z pracy. Nie bądź pasywny. Otwartość, uśmiech, chęć rozmowy i zainteresowanie dobrze wpływają na Twój wizerunek. Rekruter z pewnością to zauważy.