Porady

Efektywna praca przy komputerze. Najważniejsze zasady

Chociaż sprawiają, że praca staje się o wiele bardziej wydajna, w pewnych okolicznościach komputery mogą również całkiem nieźle utrudnić nam życie. Zwłaszcza jeśli nie wiemy, jak z nich korzystać, żeby zadbać o swoje zdrowie i zachować produktywność. Poznaj sekrety efektywnej pracy przy komputerze.

Spędzasz dużo czasu przy komputerze? Lepiej zachowaj ostrożność!

Komputer jest podstawowym narzędziem, z którego korzystasz w ciągu dnia, a wyszukiwanie informacji, tworzenie dokumentów i prezentacji lub zarządzanie treścią już dawno przestały być dla Ciebie wyzwaniem? Uważasz się za nowicjusza, ale chcesz nauczyć się efektywnej pracy przy komputerze, żeby lepiej wywiązywać się ze swoich obowiązków? Niezależnie od tego, jakie masz doświadczenie oraz do czego dokładnie potrzebujesz swojego sprzętu, istnieje kilka rzeczy, o których powinieneś pamiętać, żeby nie tracić czasu i przestać się rozpraszać, a jednocześnie zadbać o swoje zdrowie. Dlaczego to takie ważne?

Specjaliści podkreślają, że wszyscy członkowie personelu, którzy korzystają z najnowszych urządzeń biurowych i przez dłuższy czas pozostają w tej samej, nieruchomej pozycji, są szczególnie narażeni na bóle pleców, głowy, karku oraz napięcie w ramionach, a także ogólny spadek kondycji i wydolności organizmu. A to dopiero początek problemów. Wykonywanie pracy przy komputerze na dłuższą metę może powodować zmęczenie, zmniejszenie spostrzegawczości oraz kłopoty z wydajnością. Jak temu zapobiec?


Przeczytaj również: Złe nawyki w pracy – jak je pokonać?


Efektywna praca przy komputerze. Podstawowe zasady

Żeby zachować idealną koncentrację przez cały dzień oraz uniknąć poważnych konsekwencji medycznych, wystarczy:

  • poznać specjalne ćwiczenia dla osób pracujących przy komputerze – nawet kilka razy w ciągu dnia możesz wykonać proste i szybkie zestawy ćwiczeń, które pomogą pozbyć się napięcia, rozluźnić się i rozciągnąć najważniejsze partie ciała. O aktywności warto pamiętać również po powrocie do domu, szczególnie jeśli od jakiegoś czasu prowadzisz siedzący tryb życia;
  • zachować bezpieczną odległość od komputera i zadbać o swoją postawę – upewnij się, że stanowisko zostało prawidłowo wyposażone, w środku panuje idealne oświetlenie, a wszystkie meble pasują do Twoich potrzeb i pozwalają zająć wygodną, zdrową pozycję, a także swobodnie się poruszać;
  • chronić swój wzrok – staraj się często mrugać i przynajmniej co dwadzieścia minut rób sobie dłuższe przerwy, a jeśli masz wadę wzroku, zakładaj do pracy okulary. Pomysłowym rozwiązaniem, które ograniczy zmęczenie, podrażnienie lub zaczerwienienia oczu będą też specjalne okulary do pracy przy komputerze;
  • dopasować ustawienia ekranu – wprowadzenie odpowiednich wartości nie zajmuje dużo czasu, ale pomoże znacznie dłużej skupić się na pracy. Co jest najważniejsze? Na samym początku zmniejsz jasność wyświetlacza. Upewnij się też, że rozmiar tekstu jest komfortowy. Czcionka powinna mieć taką wielkość, abyś w krytycznym momencie nie musiał mrużyć oczu ani pochylać się nad ekranem. Pamiętaj, że podobnych zmian możesz także dokonać w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.

Przeczytaj również: Efektywna praca zdalna – czy jest możliwa?


Co jeszcze może pomóc?

  • Nie bój się prosić o pomoc. To zupełnie naturalne, jeśli nie wiesz, jak obsługiwać nowy program, korzystać z przydatnych skrótów klawiszowych lub dopasować wszystkie ustawienia do swoich oczekiwań. Żeby zwiększyć wydajność, czasami najlepiej poprosić o wskazówki bardziej doświadczonych pracowników. Pamiętaj jednak, żeby zawsze później przećwiczyć je samodzielnie. Najważniejsze rzeczy możesz też zanotować na kartce, którą umieścisz w pobliżu swojego komputera – w ten sposób nie będzie trzeba sprawdzać tych samych technik kilka razy dziennie.
  • Zrób porządek – nie tylko na biurku. Nie będziesz tracić czasu na szukanie rzeczy, których potrzebujesz, jeśli wszystko będzie leżeć dokładnie na swoim miejscu. To samo dotyczy sprzętów, z których korzystasz. Regularne czyszczenie lokalnej pamięci pomoże zwiększyć wydajność oraz przyspieszyć działanie komputera. Od czego zacząć? Na samym początku usuń niepotrzebne materiały, które zajmują zbyt wiele miejsca na dysku. Trzymaj wszystkie pliki w odpowiednim folderze i upewnij się, że mają łatwą do zrozumienia, krótką nazwę.
  • Nie rozpraszaj się popularnymi stronami i aplikacjami… a podczas pracy wycisz wiadomości, które mogą przychodzić z różnych mediów społecznościowych.
  • Korzystaj z nowoczesnych rozwiązań, które pomagają organizować pracę. Bardzo przydatne są różnego rodzaju aplikacje, które pozwalają tworzyć listy zadań i zarządzać projektami. Zanim przystąpisz do działania, będziesz mógł sprawdzić, co konkretnie musisz zrobić w ciągu dnia, które zadania są najważniejsze oraz jakich informacji musisz poszukać, żeby praca zakończyła się sukcesem.
  • Zdobądź nowe umiejętności. Nie potrafisz sprawnie obsługiwać pakietów biurowych, tworzenie prezentacji to dla Ciebie czarna magia, a na sam widok skomplikowanych tabel i wykresów masz prawdziwe bóle głowy? Wystarczy, że poświęcisz kilkanaście minut dziennie, aby zapoznać się z najważniejszymi programami oraz aplikacjami, aby na rozmowie kwalifikacyjnej móc pochwalić się efektywną pracą przy komputerze. W niektórych przypadkach pomocne będą też specjalne kursy i szkolenia, na których nauczysz się podstaw oraz uzyskasz pomoc specjalistów.

Przeczytaj również: Jak zwiększyć produktywność?


 


Tagi
Czytaj więcej