Porady

Efektywna praca zdalna – czy jest możliwa?

W obliczu szybko rosnącej liczby zakażeń COVID-19 w Polsce, wiele firm ponownie decyduje się na wysłanie swoich pracowników na pracę zdalną. Czy pracując z domu nadal możemy wykonywać swoje obowiązki efektywnie? Mamy kilka porad, które ułatwią pracę zdalną.

Część pracowników zatrudnionych w firmach ma możliwość wykonywać swoją pracę zdalnie z domu. Chociaż zwykle pojawia się obawa, że praca w domu nie będzie tak efektywna, jak praca w biurze, nie musi tak być. Nie daj się złapać w pułakpę myślenia, że jesteś na urlopie, a przerwy na drzemkę nikt nie zauważy. Jest kilka trików, które pozwalają naprawdę poczuć się jak w pracy i wykonywać swoje obowiązki z równym zaangażowanie, co na co dzień.

Wstań rano i idź do pracy

Oczywiście tylko w przenośni! Ważne jednak, żeby wstać tak, jakbyśmy wstawali do pracy – przejdź całą poranną rutynę i idź do pracy. Ważne, żeby nie leżeć cały dzień w łóżku z laptopem i w piżamie. Będziemy mieli poczucie, że czeka nas przyjemny i leniwy dzień, kiedy powinniśmy skupić się na obowiązkach, które na nas czekają. Wstań, pościel łóżko, wykonaj poranną toaletę, przebierz się w normalny strój, tak jakbyś był w pracy. Rozbudzisz w ten sposób swój mózg, a Twoje ciało przestawi się na tryb pracy.


Przeczytaj również: #Zostańwdomu i zadbaj o rozwój kariery!


Zorganizuj domowe biuro

To bardzo istoty punkt pracy zdalnej – nie rozkładaj się na kanapie czy w łóżku. Stwórz swoją przestrzeń, w której będziesz mieć wszystkie potrzebne rzeczy do pracy. Niech to będzie namiastka Twojego biura w siedzibie firmy. Pamiętaj, żeby zadbać o funkcjonalność swojej przestrzeni i jej ergonomię. Upewnij się także, że wkoło Ciebie nie ma żadnych rozpraszaczy, które oderwą Cię od obowiązków.

Zrób listę zadań

Organizacja pracy zdalnej to klucz do jej sukcesu. Swój dzień zacznij od stworzenia listy rzeczy, które musisz wykonać i pokolei odhaczaj każde zadanie. To nie tylko zmotywuje Cię do dalszych działań, ale też pozwoli zachować organizację. Jeśli nie korzystacie w firmie z narzędzi, które pozwalają na monitoring Twojej pracy, samodzielnie składaj regularnie raport swojemu przełożonemu.


Przeczytaj również: Jak zorganizować swoją pracę zdalną?


Wyznacz godziny pracy

Dlaczego to takie ważne? W biurze też spędzasz osiem godzin – nie sprzątasz i nie gotujesz w tym czasie. Pracuj według swoich stałych godzin i postaraj się zachować dyscyplinę. Ustalenie tej reguły jest jasnym sygnałem nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojej rodziny. Pamiętaj, że ważne jest także ustalenie przerw w pracy i czasu na krótki odpoczynek.

Miej chwilę dla siebie

Jesteś w pracy, ale nie jesteś więźniem własnego biurka. Pamiętaj, żeby znaleźć chwilę na odejście od biurka, rozprostowanie się, rozciągnięcie czy zaczerpnięcie powietrza. Po każdej przepracowanej godzinie zrób sobie kilka minut przerwy, daj odpocząć oczom. Takie przerwy dobrze wpływają na pracę – mózg ma chwilę na ponowne pobudzenie się i wskoczenie na wyższe obroty. Odpoczywaj także po pracy – nie siedź dłużej niż w biurze, nie przynoś pracy do swojego życia prywatnego. To, że masz dostęp do firmowego komputera i poczty, nie znaczy, że masz z niej korzystać po godzinach.


Przeczytaj również: Relaks po pracy na home office


 


Tagi
Czytaj więcej