Aktualność Porady

Elektroniczne zwolnienia lekarskie już obowiązują

1 grudnia wszedł w życie projekt o elektronicznych L4 czyli e-ZLA. Wystawianie zwolnień lekarskich przez internet będzie jedynym możliwym sposobem.

Stare, zielone druczki L4 odchodzą do lamusa

Od stycznia 2016 r. do końca maja 2018 lekarze wystawili w całej Polsce ponad 3,71 mln elektronicznych zwolnień. Według najnowszych badań, elektroniczne zwolnienia stanowią ponad 30 proc. zwolnień w całym kraju.

Początkowo elektroniczne zwolnienia lekarskie miały obowiązywać od 1 lipca 2018, jednak tempo ich wdrażania nie było satysfakcjonujące. Wobec tego podjęto decyzję o przesunięciu terminu. Ta obowiązuje od 1 grudnia 2018. Teoretycznie każdy pacjent który będzie musiał pójść na „chorobowe” nie dostanie dziś do ręki papierowego zaświadczenia. Od teraz jedynym możliwym sposobem na wystawienie L4 jest internet.


Przeczytaj również: Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych wejdzie w życie w przyszłym roku


Brak internetu problemem?

System, który ma obsługiwać e-ZLA nie zawsze działa, informują niektórzy lekarze od momentu wejścia w życie projektu. W sytuacji awaryjnej, gdy np. nie ma dostępu do internetu, lekarz może wystawić pacjentowi zwolnienie w formie papierowej. Musi to zrobić jednak na specjalnym formularzu wydrukowanym z Platformy Usług Elektronicznych. Taki druk musi wprowadzić do systemu w ciągu 3 dni roboczych od jego wystawienia. Elektroniczne zwolnienia można również wystawić poprzez urządzenia mobilne, np. smartfon.

L4 od razu w systemie

Ustawa, która weszła w życie ma usprawnić system świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby, pobytu w szpitalu, macierzyństwa czy sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami e-ZLA mogą wystawiać lekarze, lekarze dentyści, felczerzy i starsi felczerzy.

Do takiego zwolnienia ma również dostęp chory pracownik, który zarejestrował profil na PUE ZUS. Pracodawcy otrzymujący zwolnienia elektronicznie nie powinni oczekiwać od swoich pracowników papierowej wersji zaświadczeń. Jeżeli pracodawca założył swój profil na PUE ZUS, chory pracownik po wyjściu od lekarza nie ma już obowiązku dostarczenia zwolnienia do miejsca pracy, gdyż trafia ono do pracodawcy online w chwili wystawienia przez lekarza.

Źródło: gov.pl, zus.pl


Przeczytaj również: Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2019 roku


 


Tagi
Czytaj więcej