Aktualność

Elektryczna rewolucja w Zielonej Górze. Przetarg na autobusy podpisany!

Wymiana autobusowego taboru to jedna z największych inwestycji Zielonej Góry w ciągu rządów Janusza Kubickiego.

47 elektrycznych autobusów dla Zielonej Góry stało się faktem. Dziś prezydent miasta Janusz Kubicki podpisał w Warszawie umowę na blisko 260 mln zł!

Wymiana autobusowego taboru to jedna z największych inwestycji Zielonej Góry w ciągu rządów Janusza Kubickiego. W ramach projektu opiewającego na kwotę 257 mln zł zostanie zakupionych 47 autobusów o napędzie elektrycznym i 18 przegubowców z silnikami diesla spełniającymi unijne standardy emisji spalin.

Dostarczy je lubelski Ursus, który podpisał umowę na kwotę 96,5 mln zł.

Co z pozostałymi pieniędzmi? Trafią na przebudowę zajezdni przy ul. Chemicznej, budowę centrum przesiadkowego koło dworca PKP i rozbudowę obecnego systemu zarządzania flotą MZKi budowę aż 11 stacji do ładowania. Ministerstwo Rozwoju i Infrastruktury dokłada do projektu aż 157 mln zł, które pochodzą z programu Infrastruktura i Środowisko.

Prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że wraz ze startem elektrycznej komunikacji znikną opłaty za przejazdy dla młodzieży szkół podstawowych i średnich. Pojadą oni autobusami za darmo.
Zielona Góra nie jest jedynym miastem, które dziś podpisało w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju umowę na zakup elektrycznych autobusów.

Na liście szczęśliwców są także Świnoujście i Warszawa. W sumie do trzech miast trafi 200 pojazdów, z czego aż 177 to pojazdy zasilane elektrycznie.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, elektryczne autobusy pojawią się na zielonogórskich ulicach jesienią przyszłego roku. Jesteśmy ciekawi, czy innowacyjne rozwiązanie komunikacyjne kiedyś trafi także do Nowej Soli.


Tagi
Czytaj więcej