
Aktualność Miasto Strefa
Elektryczny samochód z Nowej Soli
Prototyp pierwszego polskiego samochodu elektrycznego powstał w Nowej Soli. Heron Electric, bo tak nazywa się auto, można obejrzeć w Parku Interior.
Elektryczny samochód z Nowej Soli
Heron Electric to pierwsze polskie auto z napędem elektrycznym. Powstał w Centrum Projektowania i Budowy Prototypów Malpol w Nowej Soli. Można go obejrzeć jeszcze przez kilka dni w Parku Interior. Auto to efekt pierwszych prac i zamysłów projektantów, którzy pracowali w firmie nad tym modelem. Jak mówi Marcin Walasek, prezes Malpol, jest to obiekt, który będzie potrzebny na rynku. Do 2019 roku zostanie uruchomiona seryjna produkcja tego auta.
Przeczytaj również: Od lipca rusza nowa międzygminna komunikacja autobusowa
Pierwszy polski samochód elektryczny za rok na drogach?
Wszystko jest możliwe. Najważniejsze podzespoły auta mogą być produkowane w Nowej Soli. Sam prototyp nadwozia powstał właśnie tu, a trwają intensywne rozmowy nad produkcją napędu do samochodu, który miałby być zaprojektowany w Parku Interior. Prognozy są optymistyczne, prawdopodobnie pierwsze polskie elektryczne samochody spod znaku Heron Electric zobaczymy na naszych drogach w 2019 roku.
Model auta w Parku Interior jest jedynie prototypem prezentacyjnym, ale jak mówią jego twórcy, będzie można wykorzystać niektóre jego elementy do planowania produkcji. Może służyć dokładnym pomiarom i wykonaniu form produkcyjnych. Z tego prototypu można ściągnąć formę np. zderzaka przedniego, tylnego, nadkoli.
Projekt auta powstał w ramach rządowego programu rozwoju elektromobilności.
Zdjęcie główne źródło: gazetalubuska.pl
Przeczytaj również: Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki NORD Napędy