Porady

Etapy procesu rekrutacji

Wykonałeś pierwsze zadanie rekrutacyjne, a teraz czekasz na odpowiedź od pracodawcy? Zastanawiasz się, jakie jeszcze wyzwania może przed Tobą postawić, zanim podejmie decyzję o zatrudnieniu? Przekonaj się, na czym polegają różne etapy procesu rekrutacji.

Pierwsze etapy rekrutacji

Rekrutacja to wyjątkowo obszerne pojęcie. Uwzględnia ono wszystkie procesy, które są bezpośrednio związane z zatrudnianiem nowych pracowników, począwszy od zamieszenia ogłoszeń po oficjalne przyjęcie do pracy. Jak odbywa się to w praktyce? Na samym początku pracodawca musi dotrzeć do jak największej liczby osób, które mogłyby być zainteresowane oferowanym stanowiskiem. Zamieszczony na różnych stronach, w czasopismach lub na mediach społecznościowych komunikat powinien zawierać na tyle dużo informacji, aby stosunkowo szybko można było wyeliminować osoby, które nie mają odpowiednich kwalifikacji.

Drugim etapem rekrutacji jest selekcja, podczas której trzeba zapoznać się ze wszystkimi nadesłanymi dokumentami aplikacyjnymi, a następnie dokonać wyboru najlepszych kandydatów. Proces ten bywa naprawdę czasochłonny. Czasami musimy więc trochę poczekać, zanim uzyskamy pierwszą informację zwrotną. Należy jednak pamiętać, że większość pracodawców zastrzega sobie dziś prawo do kontaktu tylko z paroma wybranymi osobami, które spełniają ich wymogi. Nie jesteś pewien, co oznacza milczenie rekrutera? Sprawdź, w jakiej sytuacji warto się z nim skontaktować: Wiadomość do rekrutera – co napisać?.

Rozmowa telefoniczna

Pierwsze rozmowy z kandydatem coraz częściej prowadzone są za pośrednictwem poczty elektronicznej. Pracodawca w prywatnej wiadomości poinformuje nas między innymi o tym, czy zakwalifikowaliśmy się do następnego etapu rekrutacji, jakie zadanie powinniśmy wykonać lub gdzie musimy się zgłosić, żeby poznać więcej szczegółów. Prawdopodobnie już w tym momencie opowie coś więcej o metodzie selekcji, przedstawi nam też pokrótce swoje oczekiwania, zasady obowiązujące na danym stanowisku lub szczegóły współpracy, o których nie wspomniano w ogłoszeniu.

Oczywiście tradycyjne metody, takie jak rozmowa telefoniczna, wciąż jeszcze nie odeszły do lamusa. Pracownicy działu HR w każdej chwili mogą więc zadzwonić do kilku wybranych osób, żeby zweryfikować podstawowe informacje i podjąć decyzję, czy zaprosić je na rozmowę kwalifikacyjną. Na tym etapie często też sprawdza się ich oczekiwania i omawia wszystkie szczegóły pierwszego spotkania. Nigdy nie lubiłeś długich rozmów, a na samą myśl o telefonie od rekrutera przechodzą Cię ciarki? Pamiętaj, by nastawić się psychicznie do rozmowy i dobrze przemyśleć swoje odpowiedzi. Największym błędem osób aplikujących jest właśnie brak odpowiedniego przygotowania… który, podobnie jak lekceważący, mało profesjonalny stosunek do rozmówcy, może drastycznie zmniejszyć nasze szanse na zatrudnienie.

Zadania i testy kompetencyjne

Pracownicy muszą mieć wszystkie umiejętności i kompetencje, które prędzej czy później będą wymagane na danym stanowisku. Dobór odpowiednich osób nie jest zadaniem prostym. Co to oznacza w praktyce? Najważniejszym etapem procesu rekrutacji w tym kontekście może okazać się próba sprawdzenia specjalistycznej wiedzy kandydata. W tym celu wykorzystuje się rzeczywiste zadania, z jakimi prawdopodobnie zetknie się w pracy. Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną możemy więc zostać poproszeni na przykład o wykonanie prostego zadania rekrutacyjnego. Szczególną popularnością cieszą się również łamigłówki, kwestionariusze, testy językowe lub psychologiczne. Czasami można wykonać je zdalnie. Niektórzy jednak wolą zaskoczyć kandydatów krótkim formularzem do wypełnienia podczas osobistego spotkania. Jak się do nich przygotować i co dokładnie Cię czeka? Więcej informacji na ten temat uzyskasz w artykule: Testy kompetencyjne w rekrutacji.

Rekrutacja zdalna

Pandemia wymusiła na wielu firmach wypracowanie zupełnie nowego podejścia, w wyniku którego wszystkie rozmowy kwalifikacyjne przez dłuższy czas przeprowadzane były online. Jeszcze kilka lat temu alternatywne formy spotkań rekrutacyjnych miały miejsce bardzo rzadko, na przykład gdy pracodawcę i osobę ubiegającą się o dane stanowisko dzieliła bardzo duża odległość. Dzisiaj rekrutacja zdalna przypadła do gustu wielu przedsiębiorstwom, które właśnie za pośrednictwem nowoczesnych komunikatorów nawiązują pierwsze relacje z potencjalnym pracownikiem. Jak to się odbywa? Najczęściej przeprowadza się ją właśnie w formie wideokonferencji za pomocą ogólnodostępnych komunikatorów – Skype, WhatsApp czy Google Hangouts. Wystarczy w odpowiednim momencie wykorzystać link do spotkania online na wybranej przez pracodawcę platformie.

Scenariusze rekrutacji online i w biurze zwykle są bardzo do siebie podobne. Jak to wygląda w praktyce? Po przedstawieniu wszystkich uczestników spotkania rozmówca zwykle oddaje głos kandydatowi, który może opowiedzieć coś o sobie, swoim doświadczeniu zawodowym i wymaganiach. Następnie potencjalny przełożony zdradzi coś więcej o firmie, stanowisku i podstawowych zasadach pracy w danym zespole. Na samym końcu będziemy mogli natomiast dowiedzieć się czegoś więcej m.in. o kolejnych etapach procesu rekrutacyjnego.

Tradycyjna rozmowa kwalifikacyjna

Zdarzają się sytuacje, kiedy decyzja o zatrudnieniu pada bezpośrednio po rozmowie kwalifikacyjnej, a kandydat informowany jest tego samego dnia. Wszystko jednak okazuje się znacznie bardziej skomplikowane, jeśli aplikujesz na stanowiska specjalistyczne lub kierownicze. Ponieważ często wymagają one większej liczby spotkań, czas całego procesu selekcji może wydłużyć się nawet do miesiąca.

Złożyłeś CV, ale nadal nie jesteś pewien, jakie są kolejne etapy procesu rekrutacyjnego? Najlepiej, jeśli informacji tych poszukasz m.in. na stronie konkretnego pracodawcy. Pamiętaj, że to właśnie firma decyduje, w jaki sposób będzie chciała zweryfikować potencjał osób aplikujących. Czasami warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Większość dużych, godnych zaufania przedsiębiorców już w pierwszej wiadomości informuje o długości trwania selekcji, a także planowanym terminie otrzymania odpowiedzi.

 


Tagi
Czytaj więcej