Aktualność Miasto

Fala kulminacyjna na Odrze – czy jest się czego bać?

Od kilku dni obserwujemy wzrost poziomu wody na Odrze. Do Nowej Soli zbliża się fala kulminacyjna. Czy jest się czego bać?

Wody w Odrze przybywa

Jeszcze we wtorek wodowskaz na Odrze w Nowej Soli wskazywał 482 centymetry. Chociaż to powyżej 20 centmetrów więcej, niż wynosi stan alarmowy, prezydent miasta, Jacek Milewski, uspokajał, że sytuacja jest pod kontrolą. Pracownicy Miejskiego Zepsołu Reagowania Kryzysowego na bieżąco śledzili zmieniający się stan wody w rzece. Prognozy zakładały, że stan wody może przekroczyć 5 metrów. Prezydent zadeklarował, że przy osiagnięciu stanu 520 centymetrów, rozpoczęte zostaną przygotowania do instalacji ściany przeciwpowodziowej w nowosolskim porcie.


Przeczytaj również: Zostań operatorem maszyn obróbczych w NORD Napędy!


Zbliża się fala kulminacyjna

Do Nowej Soli zbliża się fala kulminacyjna na Odrze, jednak zgodnie z prognozami służb nie ma czego się obawiać. 22 października, stan Odry przekroczył ponad 5 metrów – z rana wynosił on 508 centymetrów, co jest równoznaczne z przekroczeniem stanu alarmowego o 58 centymetrów. Według najnowszych przewidywań, stan Odry może wynosić nawet 512 centrymetrów. Wysoki stan wody może powodować lokalne przesiąki i małe podtopienia, ale miastu nie zagraża powódź. Zamknięto także drogę w gminie wiejskiej Nowa Sól na odcinku Stany-Lipiny.


Tagi
Czytaj więcej