Aktualność Porady

Gdzie i jak szukać praktyk zawodowych?

Stoisz przed wyzwaniem znalezienia dla siebie praktyk zawodowych? Podpowiadamy, gdzie ich szukać i jak postarać się o przyjęcie.

Praktyki zawodowe — co musisz wiedzieć?

Praktyki zawodowe to nieodłączny element kształcenia w technikach czy zawodówkach. Ich celem jest zdobycie doświadczenia i praktycznych umiejętności w zawodzie, którego uczy się uczeń. Z pomocą opiekuna praktyk i wyznaczonej osoby ze strony przedsiębiorstwa, młodzież stawia swoje pierwsze kroki w przyszłym środowisku zawodowym. Praktykant nie tylko uczy się praktycznej strony zawodu, ale także przypomina sobie teorię oraz poznaje sytuację w branży. To najczęściej także pierwsze spotkanie ucznia z pracą, organizacją przedsiębiorstwa, ustalaniem porządku zadań, czy systemem zmianowym.


Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!


Praktyki zawodowe — gdzie ich szukać?

Sposobów na znalezienie sobie praktyk zawodowych jest naprawdę wiele! Oto kilka z nich.

  • W szkole. Najczęściej szkoły mają podpisane porozumienia o współpracy z lokalnymi instytucjami i przedsiębiorstwami. Zapytaj opiekuna praktyk o listę miejsc, z którymi współpracuje Twoja szkoła i wybierz jedno dla siebie.
  • Na targach pracy. Bardzo często w szkołach organizowane są targi pracodawców, którzy oferują u siebie możliwość odbycia praktyk lub stażu. Skorzystaj z okazji, przejdź się po stanowiskach firm i porozmawiaj z ich przedstawicielami. Być może uda Ci się znaleźć miejsce, które chętnie wspiera młodzież w początkach kariery.
  • W Internecie. Ale gdzie dokładnie? Możliwości jest sporo! Najprostszą z nich będzie odwiedzenie portali internetowych poświęconych poszukiwaniu pracy. Przejrzyj oferty ze swojej okolicy — może ktoś udostępnia informację o miejscach na praktyki? Jeśli nie, przynajmniej masz pogląd na to, jakie firmy znajdują się w pobliżu Ciebie.
  • Wśród rodziny i znajomych. Może pracodawcy Twoich rodziców chętnie przyjmują uczniów na praktyki? Zapytaj ich, czy słyszeli o takiej możliwości. Pamiętaj też, by porozmawiać ze znajomymi — może oni znaleźli już miejsce na praktyki i polecą Ci swojego przedsiębiorcę? Może ktoś z Twoich znajomych pracuje w firmie, która działa w Twojej branży? Rozejrzyj się, okazja może być bliżej niż myślisz.

Przeczytaj również: Młodzież w Nowavent – to już tradycja!


Praktyki zawodowe — jak je znaleźć?

Masz wybrane miejsce, w którym chcesz odbywać praktyki? Czas na kolejny krok. Odezwij się do firmy i dowiedz się, czy znajdzie się w niej miejsce dla Ciebie. Jak to zrobić? Najprostsze zadanie czeka na Ciebie, w przypadku wybrania praktyk w miejscu oferowanym przez szkołę. Wtedy Twój nauczyciel rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości i pomoże Ci z formalnościami. Jeśli szukałeś na własną rękę, skontaktuj się z firmą samodzielnie. Jak to zrobić? Nie bój się zadzwonić do działu HR i zapytać o wszystkie szczegóły. Dobrym pomysłem będzie także napisanie e-maila, w którym dokładnie określisz, jaki rodzaj praktyk chcesz odbyć, w jakim terminie, przez jaki okres i krótko opiszesz siebie. Dużo firm jest teraz obecnych w mediach społecznościowych. Możesz wykorzystać także ten kanał komunikacji!

Praktyki w Nowej Pracy

Firmy zrzeszone w inicjatywie Nowa Praca także chętnie oferują młodzieży miejsca w swoich zakładach. Skontaktuj się z ich przedstawicielami i poznaj szczegóły →


Tagi
Czytaj więcej