Aktualność

GIG ekonomia. Czy tak będzie wyglądać rynek pracy przyszłości?

Według raportu EY i GIGLIKE nadchodzi nowy ład na rynku pracy. Do 2025 roku 15% pracowników na świecie będą stanowić gigersi. Kim są i jaką jakość wprowadzą do naszego dotychczasowego stylu pracy?

Gigersi – kim są?

Istotą gig economy, czyli ekonomii współdzielenia, są tymczasowe stanowiska pracy obejmowane przez niezależnych specjalistów. Najczęściej współpraca specjalisty z firmą trwa tyle, ile wspólny projekt. Gigersi są zatem tymczasową, wykwalifikowaną siłą roboczą zatrudnianą na zasadzie krótkich kontraktów. Inaczej określa się ich freelancerami, niezależnymi konsultantami czy pracownikami na żądanie.

Czy możemy scharakteryzować gigerów, elastycznych pracowników? Rózwój GIG ekonomii wspierają trzy generacje – pokolenie X, Y i Z. Millenialsi i generacja Z wyjątkowo cenią sobie elastyczność, niezależność oraz potrzebę rozwoju przez ambitne projekty.

Przewagą gigersów nad innymi pracownikami są na pewno koszty – zwykle mają oni założone swoje działalności i mogą wystawiać pracodawcom faktury za projekty. Nie są też zatrudnieni w firmie na stałe, a dołączają do niej na zasadzie sezonowości – wtedy, kiedy natężenie związane z jakimś tematem wzrasta. Dla pracodawców oznacza to zwiększenie efektywności, obniżenie kosztów oraz ułatwienie codziennej pracy i wpisanie się w filozofię work-life balance.


Przeczytaj również: Jak zarabia branża IT? Rynek pracy w 2021 roku.


Zmiana w pracownikach czy pracodawcach?

Zmiana nastąpiła zdecydowanie po obu stronach, a umożliwiła ją przede wszystkim pandemia. Kolejne lockdowny udowodniły, że jesteśmy w stanie pracować zdalnie bez negatywnego wpływu na produktywność czy efektywność, a zlecane projekty są realizowane bezproblemowo. Pracodawcy ufają pracownikom zdalnym, a ci wykorzystują często szansę na pracę z róznyc miejsc swojego kraju czy nawet całego świata. Powszechność pracy zdalnej zmieniła także nasze nastawienie do długoterminowego zatrudnienia w jednej firmie – mamy niebywałą okazję zmieniać pracę tak często, jak nam się to podoba i pracować dla firm, które wcześniej były poza naszym zasięgiem.

Zgodnie z szacunkami EY i GIGLIKE, do 2025 roku w Polsce wzrośnie udział gigersów w rynku pracy. Do tej pory obserwowalismy takie zmiany na rynku amerykańskim czy brytyjskim. Do 2027 roku w Stanach Zjednoczonych gigerzy prawdopodobnie będą stanowić 50% wszystkich pracowników.


Przeczytaj również: Rynek pracy w 2021 roku. Jak zatrudniali najwięksi pracodawcy w Polsce?


Jak wygląda sytuacja gigersów w Polsce?

Chociaż wiele raportów wskazuje, że Polacy najbardziej cenią sobie stabilną umowę o pracę, Polska jest w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o samozatrudnienie. W 2020 roku 20,6% Polaków wykazywało status osoby samozatrudnionej, a z CEIDG wynika, że dwa razy więcej jednoosobowych działalności się otwierało, niż zamykało.

Praca gigersów nie jest jeszcze w żaden sposób regulowana przez polskiego ustawodawcę. Zakładając jednak, że ten model pracy stale rozwija się, a freelancerów przybywa, możemy spodziewać się uregulowania tej kwestii. Przygotowania do zmian w prawie widoczne są już chociażby w programie Polski Ład, który zmniejszył stawkę ryczałtu PIT czy podniósł stałą kwotę wolną od podatku. We wrześniu 2021 roku powstał także pierwszy związek zawodowy samozatrudnionych.

Szacuje się, że do 2025 roku, gigersi będą stanowić 15% pracowników na świecie. W Polsce będzie to co piąty pracownik.

Źródło danych: https://www.ey.com/pl_pl/workforce/raport-ey-gig-on


Tagi
Czytaj więcej