Porady

Jak czytać ogłoszenia o pracę? Wskazówki rekrutacyjne

Godne zaufania ogłoszenie o pracę powinno zawierać podstawowe informacje o stanowisku, na jakie aplikujesz, wymaganych kwalifikacjach, kulturze firmy, przyszłych obowiązkach i benefitach, których możesz się spodziewać po podpisaniu umowy. Na co jeszcze zwrócić uwagę, a co powinno Cię zaalarmować? Sprawdź, jak czytać oferty pracy.

Jak czytać ogłoszenia o pracę?

Poznałeś już swoje kompetencje i przeanalizowałeś rynek pracy, a teraz chcesz odpowiedzieć na kilka ogłoszeń, które okazały się najbardziej interesujące? Zanim weźmiesz udział w rekrutacji, postaraj się upewnić, że oferta jest wiarygodna i pasuje do Twoich zawodowych celów, możliwości, doświadczenia i umiejętności gwarantowanych w CV. Pamiętaj, że pierwszy komunikat opublikowany przez pracodawcę na popularnych serwisach i stronach internetowych może być bogatym źródłem informacji nie tylko o warunkach zatrudnienia, ale też samym procesie składania wniosków. Prawdopodobnie znajdziesz tutaj szczegółowe instrukcje, w jaki sposób przesłać aplikację, co powinno znaleźć się w treści wiadomości i jakie pliki dostarczyć, by kandydatura została wzięta pod uwagę.

Na czym jeszcze warto się skoncentrować? Pierwszym sprawdzianem wiarygodności ogłoszenia jest historia jego publikacji. Jeśli proces rekrutacji na konkretne stanowisko powtarzany był wielokrotnie w ciągu ostatnich miesięcy, może to wskazywać na poważniejsze problemy z pozyskaniem i utrzymaniem pracowników. Duża rotacja nigdy nie jest dobrym sygnałem. Jeśli zauważysz taką tendencję, dokładnie się upewnij, do jakiej firmy aplikujesz. Jak tego dokonać? Jak czytać ogłoszenie o pracę i co powinno się w nim znaleźć?


Przeczytaj również: Pierwsza praca – jak ją znaleźć?


Ogłoszenie o pracę – co zawiera?

Nie ma tu miejsca na mylące, niekompletne lub fałszywe informacje. Czerwoną flagą mogą być również obietnice szybkiego zarobku i wysokiego wynagrodzenia, które często sygnalizowane są już w treści oferty. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Stanowisko: Zazwyczaj już na tej podstawie jesteśmy w stanie ustalić, czy propozycja współpracy pasuje do naszego profilu zawodowego. Od dłuższego czasu pracujesz w branży? Prawdopodobnie powinieneś unikać ogłoszeń skierowanych do juniorów.
  • Nazwa firmy: Możesz przeprowadzić szybkie badanie dotyczące przedsiębiorstwa, aby sprawdzić, czy jest to miejsce, w którym chciałbyś pracować. Zajrzyj na oficjalną witrynę internetową, przejrzyj najnowszą aktywność w mediach społecznościowych. Koniecznie wejdź też na specjalną zakładkę „praca” lub „kariera”. Dzięki temu dowiesz się o szczegółach rekrutacji z najbardziej wiarygodnego źródła.
  • Opis firmy: Zwróć uwagę na to, jak organizacja mówi o sobie, swoich wartościach, rozwoju i pracownikach. W ten sposób będziesz mógł znacznie lepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Równocześnie już na tym etapie warto sprawdzić adres placówki i wszystkie opcje dojazdu. Często słabe połączenie komunikacyjne potrafi wykluczyć nawet najlepszą ofertę, dlatego dokładnie sprawdź, czy poruszanie się pomiędzy budynkiem służbowym a domem nie będzie mocno utrudnione.
  • Rodzaj zatrudnienia: W każdym ogłoszeniu znajdują się podstawowe informacje o tym, czy pracownik będzie zatrudniony na pełen etat, a także na jaki rodzaj umowy może liczyć. Zwróć też uwagę na preferowany model pracy – stacjonarny, hybrydowy lub całkowicie zdalny.
  • Obowiązki zawodowe: Firmy często umieszczają te informacje w formie wypunktowanej listy czynności, za które w przyszłości będziesz odpowiedzialny. Potrafisz sobie wyobrazić, że wykonujesz je każdego dnia, a może już teraz masz przeczucie, że coś będzie sprawiać Ci trudności? Problematyczne kwestie warto przemyśleć jeszcze przed nawiązaniem kontaktu z rekruterem. Pamiętaj, że wszystkie opisy obowiązków i oczekiwania pracodawcy powinny być precyzyjne sformułowane, merytoryczne i spójne.
  • Wymagane kwalifikacje: Może to obejmować Twoje doświadczenia, a także wykształcenie, umiejętności lub certyfikaty. Niektóre z nich decydują o zatrudnieniu danego kandydata, inne mogą być tylko atrakcyjnym bonusem w dokumentach aplikacyjnych, dlatego najlepiej uważnie zapoznać się z tą sekcją.
  • Korzyści: Chociaż ze szczegółami zapoznasz się na dalszym etapie rekrutacji, już teraz możesz sprawdzić, czy odpowiadają Ci proponowane benefity.

Zanim odpowiesz na ogłoszenie

Niezależnie od tego, czy planujesz nawiązać kontakt z osobą odpowiedzialną za rekrutację za pośrednictwem wiadomości e-mail, czy jednego z popularnych portali, powinieneś upewnić się, że treść jest zgodna z ogłoszeniem i nie zawiera wrażliwych danych osobowych (takich jak numer dowodu lub PESEL). Upewnij się też, że korzystasz z godnego zaufania źródła z ofertami. Co to oznacza w praktyce? Wszystkie tego typu miejsca są na bieżąco aktualizowane i udostępniają wiele różnych propozycji dla kandydatów, które w żadnym wypadku nie pozostają anonimowe. Oczywiście od ich autorów wymaga się też wcześniejszej weryfikacji konta. W niektórych przypadkach najlepszym wyborem jest korzystanie bezpośrednio ze strony pracodawcy lub z witryny, która zajmuje się pośrednictwem pracy. Możesz bez obaw aplikować także na stronie Nowa Praca – jesteśmy inicjatywą pięciu nowosolskich pracodawców, którzy zamieszczają tu swoje oferty.


Przeczytaj również: Gdzie i jak szukać praktyk zawodowych?


 

 

 


Tagi
Czytaj więcej