
Porady
Jak dobrze wykorzystać okres próbny?
Pierwsze dni w nowej firmie nigdy nie są łatwe. Niestety to właśnie od nich zależy, jak ułoży się przyszła współpraca. Czego lepiej uniknąć, by zrobić dobre wrażenie? Jak wykorzystać okres próbny? Sprawdź.
Dlaczego okres próbny może zakończyć się niepowodzeniem?
Niedawne badanie wykazało, że prawie połowa nowych pracowników nie jest w stanie przejść przez okres próbny. Nie zawsze wynika to jednak z braku odpowiednich kwalifikacji lub mało satysfakcjonujących warunków współpracy. Do głównych powodów niepowodzenia należą słabe umiejętności interpersonalne (np. komunikacja, słuchanie, rozwiązywanie konfliktów), niechęć do przyjmowania porad, wskazówek i krytycznych uwag, nadmiernie emocjonalne reakcje, brak motywacji do pracy i częste kłótnie z pozostałymi członkami zespołu. Dobrą wiadomością jest to, że nad wszystkimi tymi obszarami można popracować przy odpowiednim nastawieniu i determinacji.
Przeczytaj również: Zwolnienie z pracy – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?
Jak wykorzystać okres próbny w pracy?
Po okresie próbnym, który nie powinien trwać dłużej niż trzy miesiące, pracodawca podejmuje decyzję o tym, czy zatrudnić danego pracownika. Kluczowe znaczenie mają wówczas zarówno kwalifikacje, jak też umiejętności miękkie, jakimi się wykazał. Pracodawca może zaproponować pracownikowi umowę o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony. Jak wykorzystać ten czas? Okres próbny to doskonały moment, aby lepiej poznać środowisko pracy i wyciągnąć cenne wnioski na przyszłość. Najprawdopodobniej dość szybko zdamy sobie sprawę, czy firma stanie się dla nas czymś więcej niż tylko tymczasowym zatrudnieniem. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, możemy zadać sobie kilka pytań pomocniczych.
Zastanów się, czy odpowiada Ci atmosfera w zakładzie, współpraca i sposób, w jaki przełożony odnosi się wszystkich pracowników. Ważne będą również możliwości rozwoju i szkoleń oraz szanse na awans. Znakiem ostrzegawczym bardzo często okazują się natomiast nieodpowiednie sposoby rozliczania nadgodzin i napięty grafik, za sprawą którego nie jesteśmy w stanie skończyć pracy o ustalonej wcześniej porze. O każdy z tych tematów można zahaczyć podczas niezobowiązującej rozmowy z innymi pracownikami czy przerwy na kawę. Spróbuj dowiedzieć się, czy pracownicy są zadowoleni z miejsca pracy i jak długo w nim pracują. Jakie panują relacje między pracownikami i przełożonymi. Staraj się sięgać po różne opinie, aby nie dać się przekonać do jednej opinii, reprezentowanej np. przez biurowego marudę.
Sprawdź także: Stres w pracy – jak z nim walczyć?