Porady

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Opinię na czyjś temat jesteśmy w stanie wyrobić sobie w zaledwie kilka sekund. Właśnie dlatego to takie ważne, by umieć wywierać dobre pierwsze wrażenie. Szczególnie istotne jest to podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zadbaj o swój ubiór

90 sekund – dokładnie tyle potrzebuje rekruter by podjąć decyzję o zatrudnieniu danej osoby. Wpływ na to, jakie pierwsze wrażenie zrobisz, ma przede wszyskim Twój ubiór. Przede wszystkim ubranie musi być czyste, schludne i skromne. Ma ono podkreślać Twój profesjonalizm i staranność. Nie wybieraj krzykliwej sukienki czy zwykłego t-shirtu – ubierz się w wersję bardziej formalną. Lepiej być ubranym zbyt elegencko niż za mało profesjonalnie. Mocny makijaż i mocne perfumy nie będą Twoim sprzymierzeńcem

Bądź punktualny

Przed rozmową kwalifikacyjną upewnij się ile zajmie Ci dodarcie na miejsce. Weź pod uwagę korki, rodzaj transportu i godziny szczytu. Warto być na miejscu około 5-10 minut przed rozmową kwalifikacyjną. Będziesz mieć chwilę na odetchnięcie i znalezienie miejsca spotkania. Uważaj by się nie spóźnić! Taka sytuacja może Cię zestresować i negatywnie wpłynąć na rozmowę rekrutacyjną. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że nie dotrzesz na czas, zadzwoń do firmy i poinformuj o spóźnieniu.


Przeczytaj również: Jak zapytać o wynik rekrutacji? Jak długo czekać na odpowiedź?


Bądź pewny siebie

Wejdź na rozmowę pewnym krokiem z uśmiechem na twarzy. Utrzymuj kontakt wzrokowy ze swoimi rozmówcami. Taka postawa pokaże rekruterom, że czujesz się swobodnie i nie masz nic do ukrycia. Przy wejściu na rozmowę kwalifikacyjną pamiętaj o pewnym uścisku dłoni. Dlaczego? Słaby uścisk odbierany jest często jako niepewność, nieśmiałość i brak zdecydowania. Nie może on być także zbyt mocny, gdyż kojarzyć będzie się z gwałtownością i skłonnością do manipulowania innymi. Zdecydowany, ale nie zbyt silny uścisk dłoni, wzbudzi szacunek i zaufanie.

Zadaj pytanie pracodawcy

Na rozmowie kwalifikacyjnej może zdarzyć się sytuacja, że rekruter zapyta czy masz jakieś pytania – bądź gotowy na ten moment! Kandydat na pracownika powinien dobrze zapoznać się z profilem firmy i szczegółami pracy. Możesz zapytać o dalsze etapy rekrutacji albo o termin otrzymania odpowiedzi.


Przeczytaj również: Kto pyta, nie błądzi, czyli rozwiej rekrutacyjne wątpliwości


 


Tagi
Czytaj więcej