Porady

Jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy?

Najważniejsze, aby przestrzeń, w której trzymasz wszystkie potrzebne rzeczy do pracy była czysta, funkcjonalna i dobrze uporządkowana. Większość czasu w ciągu tygodnia spędzasz właśnie w siedzibie firmy, a może pracujesz w formie zdalnej? Jeśli chcesz zwiększyć wydajność i uniknąć rozproszenia, zadbaj o swoje otoczenie. Podpowiadamy, jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy.

Porządek w miejscu pracy – dlaczego warto o niego zadbać?

Od dawna nie sprzątałeś w swojej szafce pracowniczej, coraz trudniej Ci znaleźć rzeczy, których akurat potrzebujesz, a może nadal nie stworzyłeś odpowiedniego stanowiska do pracy w domu? Pamiętaj, że mało ergonomiczna przestrzeń tylko zwiększy ilość czasu i energii, których będziesz potrzebować, żeby wykonać nawet najprostsze zadanie. Im więcej niepotrzebnych rzeczy znajdzie się w Twoim otoczeniu, tym większa szansa, że stracisz koncentrację i staniesz się mniej produktywny. To samo dotyczy ważnych dokumentów i akcesoriów, które przechowujesz w domu. Budowanie wysokiej jakości, zdrowego środowiska pracy to najlepszy sposób, żeby zachować profesjonalny wizerunek, mieć łatwy dostęp do wszystkich materiałów i być przygotowanym na każdą okoliczność. Jak tego dokonać? Podpowiadamy kilka sposobów, jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy.


Przeczytaj również: Poranna rutyna przed pracą zdalną. Jak o nią zadbać?


Jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy?

  1. Uporządkuj swoje dokumenty. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, wymyśl prosty system przechowywania swoich plików, prezentacji, katalogów, zaświadczeń i innych służbowych niezbędników. Dotyczy to również materiałów o bardziej prywatnym charakterze, takich jak aktualne CV lub dokumentacja medyczna. Pozbądź się rzeczy, których już nie potrzebujesz i pamiętaj, żeby zawsze mieć przynajmniej jedną kopię dokumentów tekstowych, fotografii itp. zapisanych na swoim dysku.
  2. Ogranicz przedmioty, które trzymasz na biurku. Najlepiej, jeśli osobiste dodatki nie zajmują zbyt wiele miejsca i nie odciągają Cię od obowiązków. Lubisz trzymać na biurku ciekawe gadżety lub fotografie? Wybierz te, z którymi absolutnie nie możesz się rozstać, jeśli masz zachować energię i motywację do działania, a resztę schowaj do szafki.
  3. Upewnij się, że wszystkie przedmioty mają swoje miejsce. Staraj się odkładać je zawsze tam, gdzie prawdopodobnie zaczniesz ich szukać następnym razem. Długopisy, specjalne formularze lub ważne akcesoria biurowe powinny być zawsze pod ręką – tak, abyś nie musiał wstawać, ilekroć chcesz po nie sięgnąć. Znalazłeś ustawienie, które najbardziej Ci odpowiada? Pod koniec każdego dnia poświęć kilka minut, żeby odłożyć wszystko na miejsce i pozbyć się rzeczy, które już dłużej nie będą potrzebne.
  4. Jeśli pracujesz w domu, ale dawno nie zmieniałeś wystroju swojego gabinetu, być może to dobry czas, żeby się tym zająć. Jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy? Na samym początku zadbaj o odpowiednie oświetlenie, dzięki któremu oczy nie będą męczyć się tak szybko i wymień niewygodne, mało ergonomiczne meble na nowszy model. Pamiętaj, że wysokość biurka oraz kształt fotela muszą pozwolić Ci przyjąć najlepszą pozycję dla kręgosłupa. Upewnij się też, że nie rozpraszają Cię pozostałe szczegóły wystroju.

Przeczytaj również: Aktywność w miejscu pracy – jak ją utrzymać?Tagi
Czytaj więcej