Porady

Jak nabrać pewności siebie w pracy?

Niepewność, brak poczucia własnej wartości oraz strach przed nieznanym mogą skutecznie zatrzymać rozwój naszej kariery oraz uniemożliwić osiągnięcie pełnego potencjału. Nie masz zaufania do własnych możliwości? Sprawdź, jak nabrać pewności siebie w pracy.

Jak nabrać pewność siebie w pracy? Pierwsze kroki

Chociaż tłumienie silnych, negatywnych emocji jest naturalnym mechanizmem, który w dzieciństwie pomaga nam przetrwać trudne sytuacje, nieodpowiedni sposób radzenia sobie ze strachem lub złością na dłuższą metę może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zanim na dobre zaczniesz planować, jak nabrać pewności siebie w pracy, poświęć chwilę, aby zastanowić się nad swoimi uczuciami. Otrzymałeś wymarzone stanowisko, ale masz wrażenie, że nie dasz sobie rady? Po przebudzeniu bardzo długo walczysz z ciemnymi, natrętnymi myślami? Pamiętaj, że jednym z najlepszych sposobów, aby pozbyć się nagromadzonego niepokoju, jest… opowiadanie o nim. Rozmowa z bliską, zaufaną osobą pomoże nabrać dystansu i spojrzeć na problemy z innej perspektywy.

Wolisz zmierzyć się z nimi w pojedynkę? Spróbuj zapisać na kartce wszystkie rzeczy, których się boisz oraz krytyczne opinie, jakie masz na swój temat. Następnie zastanów się, które z nich są racjonalne i udziel konkretnych, przekonujących odpowiedzi. Możesz również wymienić wszystkie swoje sukcesy i osiągnięcia, z których jesteś naprawdę dumny. A kiedy znowu poczujesz się niepewnie, przywołaj argumenty, które wcześniej wymyśliłeś.


Przeczytaj również: Najczęstsze wymówki, by uniknąć zmiany pracy


Nie bierz wszystkiego do serca

Początki w nowej firmie zawsze są trudne. Nie jesteś zadowolony ze swoich wyników, praca nie przychodzi Ci naturalnie i masz wrażenie, że na każdym kroku popełniasz błędy? Pamiętaj, że zadawanie pytań przez nowego pracownika jest całkowicie naturalne, a szef oraz wszyscy członkowie zespołu z chęcią udzielą Ci wskazówek. Spotkałeś się z krytyką? Zamiast godzinami zastanawiać się, jak mogłeś dopuścić do takiej sytuacji i czy naprawdę nadajesz się na to stanowisko, wyciągnij wnioski i pozwól sobie na własne tempo rozwoju.


Przeczytaj również: Pierwsze dni w nowej pracy – poradnik przetrwania


Ucz się nowych rzeczy

Nic tak nie wpływa na satysfakcję z naszego życia zawodowego, jak perspektywa kolejnych sukcesów oraz możliwość stopniowego podnoszenia kompetencji. Zastanawiasz się, jak nabrać pewności siebie w pracy? Uczenie się nowych rzeczy nie tylko pomoże lepiej wypełniać swoje obowiązki, ale też poprawi jakość komunikacji ze współpracownikami. Oczywiście nie musisz zaczynać od zadań, które wymagają naprawdę dużych nakładów czasu i energii. Żeby utrzymać motywację, zacznij od drobnych wyzwań, które wydają się naprawdę interesujące, a potem trzymaj się stałego harmonogramu. Wystarczy poświęcić kilkadziesiąt minut dziennie na rozwój umiejętności, aby cieszyć się wspaniałymi efektami w pracy oraz życiu prywatnym.


Dowiedz się więcej: Po co podnosić swoje kompetencje?


Podejmuj ciekawe wyzwania

Wyjazdy na szkolenia to nie Twoja bajka, zawsze unikałeś naprawdę dużych projektów, a w pracy wolisz trzymać się na uboczu? Zastanów się, czy częścią ciągłego stresu nie jest unikanie nowych wyzwań oraz strach przed nieznanym. Jeśli chcesz dowiedzieć się, do czego naprawdę jesteś zdolny oraz budować swoje doświadczenie, postaraj się wyjść ze swojej strefy komfortu. Określ swój cel, realizuj go krok po kroku i wyciągaj wnioski na przyszłość. Kiedy przekonasz się, że jesteś w stanie zrobić więcej, niż początkowo zakładałeś, poczujesz się pewniej, a nowe zadania przestaną być problemem.

Chcesz pracować w nowoczesnym przedsiębiorstwie o stabilnej pozycji na rynku? Sprawdź najnowsze > > oferty pracy w Nowej Soli.


Tagi
Czytaj więcej