Porady

Jak napisać wiadomość w sprawie pracy? Czyli skuteczny mail z CV

Poszukiwanie pracy coraz częściej odbywa się przez internet. Gdy tylko znajdziesz interesujące Cię oferty wystarczy dziś raptem kilka kliknięć, by Twoje dokumenty trafiły we właściwe ręce. To takie proste! A jednak do Twojej skrzynki mailowej wciąż nie dobijają się tabuny pracodawców? Telefon uparcie milczy? Przeanalizujemy zatem wiadomość, którą dołączasz, wysyłając swoje CV. W gąszczu chętnych warto zwiększyć swoje szanse na zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji.

Diabeł tkwi w szczegółach

Wysłanie maila wydaje się banalne proste. Oswoiliśmy się już z tą formą korespondencji, ale machinalne, szybkie wysłanie wiadomości może nie popłacać. Szczególnie jeżeli szukamy pracy. Popularność serwisów z ofertami pracy jest ogromna. Ułatwiają one możliwość aplikowania na wymarzone stanowiska, ale tym samym stwarzają wyzwanie wyróżnienia się na tle licznych kandydatów. Jak zatem powinien wyglądać mail z CV i na co zwrócić szczególną uwagę? Przeanalizujmy błędy, na które warto uważać.

Serwisy z ofertami proponują treść maila, mniej więcej o takie treści:

Szanowni Państwo
W nawiązaniu do ogłoszenia rekrutacyjnego zamieszczonego w portalu przesyłam dokumenty aplikacyjne i zgłaszam chęć udziału w procesie rekrutacji.
Z poważaniem,
Anna Kowalska

„Gotowce” kontra „wyróżnij się”

Korzystanie z tego typu podpowiedzi wydaje się uzasadnione i wygodne. Wyobraź sobie jednak pracodawcę, który otrzymuje setki identycznych wiadomości. Formalnie taki mail jest poprawny, ale niestety nijaki. To może być jednak dobra wiadomość! To świetna okazja, by zwrócić na siebie uwagę. Możesz w tym miejscu stworzyć dla siebie przestrzeń, by zawrzeć ważne informacje. Dodaj kilka słów od siebie – dlaczego akurat to stanowisko Cię interesuje? A może słyszałeś ciepłe słowa na temat firmy? Podziel się tym. Ten mail to okazja, by zamieścić kilka zdań, które pozwolą Cię poznać, zaintrygować albo będą po prostu potwierdzały Twoje zaangażowanie. Zwróć też uwagę na to, do kogo wysyłasz swoje dokumenty. Jeśli mail jest imienny skieruj wiadomość bezpośrednio. „Szanowna Pani Natalio” bardziej przykuje uwagę niż bezosobowe „Szanowni Państwo”.


Dowiedź się więcej: Jak odpowiedzieć na ofertę pracyPusty mail

Bez względu na to, czy aplikujesz bezpośrednio ze strony pracodawcy, korzystasz z pośrednictwa portali czy aplikacji wysłanie samego CV bez komentarza może zostać kiepsko ocenione. Pamiętaj o trójcy – temat, treść i podpis. Uzupełnienie tych treści zajmie Ci maksymalnie kilka minut. Zastanów się, czy sam potraktowałbyś poważnie kandydata, który nie zadbał o te podstawy? Czy zachęcało, czy jednak zniechęcałoby Cię to do takiego kandydata?

Zagubiony załącznik

Kto z nas kiedyś w ferworze nie „zgubił” załącznika? Zdarza się, ale sprawa jest poważna, bo przecież zależy Ci na pracy. Dlatego każdorazowo po wysłaniu maila sprawdź czy wszystko poszło zgodnie z planem. Czy aby na pewno dołączyłeś załącznik i czy mail nie utknął w folderze „skrzynka nadawcza” albo „robocze”? Jeśli mail długo się wysyła, może to oznaczać, że rozmiar pliku jest zbyt duży. Prawdopodobnie problemem jest zdjęcie „zbyt dobrej” jakości, które może być zbyt ciężkie do mailowej wysyłki. W internecie bez problemu wyszukasz strony i narzędzia, które pomogą Ci zmniejszyć plik. Pamiętaj też, że zalecanym dziś formatem pliku jest PDF.

Najlepiej nazywaj swoje CV według wzoru:
Imię_Nazwisko_CV _stanowisko, na które aplikujesz.pdf

Dzięki temu pracodawca bez problemu znajdzie Twoją aplikację. Uniknij ryzyka, że Twoje CV zgubi się na komputerze przez nieprzemyślaną czy przypadkową nazwę.

Nadawanie priorytetu wiadomości

Lubisz dostawać ponaglające wiadomości? Staraj się unikać czerwieni czy wykrzykników, bo przesada może nie kojarzyć się miło i zostać odebrana zbyt nachalnie.

Lista kontrolna przed wysyłką

Pomyłki zdarzają się każdemu. Jeśli jednak ubiegamy się o pracę, warto przywiązywać wagę do szczegółów, a nawet sprawdzać się podwójnie. Dlatego przygotuj sobie listę kontrolną, czyli checklistę, na którą zerkniesz przed wysyłką każdej aplikacji. Oto nasz propozycja:

  • Tytuł maila  – uważaj na „FW”, czyli symbole przekierowania czy inne pozostałe po wysyłce poprzednich maili. Najlepiej dokładnie przeanalizować treść ogłoszenia, bo może zawierać wytyczne jaki tytuł jest rekomendowany. Jeśli pracodawca pozostawia Ci dowolność mile widziane jest wpisanie w tytule: stanowiska, numer ref. oferty / symbol rekrutacji + kilka słów o Tobie, np. … z 5-letnim doświadczeniem na stanowisko Specjalisty ds. Jakości
  • Zwrot grzecznościowy na początek  – w miarę możliwości imienny,
  • Załącznik w prawidłowym formacie,
  • Właściwa nazwa załącznika,
  • Zwrot grzecznościowy / podpis na zakończenie,
  • Całość przeczytaj na głos – sprawdzisz w ten sposób czy „dobrze się czyta” i czy stylistycznie wszystko jest dopieszczone.

Co za wpadka!

Bywa, że „rączka się omsknie” i mleko rozleje. Stało się, wysłałeś maila z błędami lub bez załączników. Myślisz, że bezpowrotnie straciłeś swoją szansę? Zawsze warto spróbować zatrzeć kiepskie wrażenie i wysłać ponownie poprawną wersję. Nie masz nic do stracenia, a zdanie wyjaśnienia czasem może  sprawić, że sytuacja obróci się na Twoją korzyść i zostaniesz zauważony. Powodzenia!


Udało się? Świetnie! Koniecznie przeczytaj: Pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej


 


Tagi
Czytaj więcej