
Porady
Jak nie pisać CV? Najczęściej popełniane błędy.
Od dłuższego czasu rozsyłasz swoje CV, ale nie dostajesz od pracodawców żadnej odpowiedzi? Prawdopodobnie Twoje zgłoszenie zawiera kilka oczywistych błędów, które dyskwalifikują Cię już na początku. Sprawdź, co możesz robić źle.
Dlaczego warto dobrze napisać CV?
CV jest Twoją wizytówką. Jako osobie szukającej pracy, powinno Ci zależeć na jak najlepszym przedstawieniu się. Pamiętaj, że dokument, który wysyłasz pracodawcy będzie odpowiadać za pierwsze wrażenie, które zrobisz. Dobre CV od razu może zagwarantować Ci zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i przejście do dalszych etapów rekrutacji. Rekruterzy otrzymują kilkadziesiąt CV, które muszą przejrzeć i zdecydować, co dalej z nimi zrobić. Ważne, żeby Twoje CV wyróżniało się spośród innych i od razu zwracało uwagę. Niestety, jeśli dokument będzie zawierał podstawowe błędy, nie będzie on brane pod uwagę. Jakie są zatem najczęściej popełniane błędy podczas pisania CV?
Format i wygląd
Czasy najprostszego dokumentu tekstowego skończyły się. Komponując swoje CV, spróbuj wybrać odpowiedni układ tekstu i czcionkę. Twój życiorys powinien wyglądać schludnie i estetycznie – zrezygnuj z pisania różnymi stylami, kolorami czy czcionkami. Taki miszmasz nie będzie świadczył o Tobie najlepiej, dasz się poznać raczej jako osoba niezdecydowana i mało poważna. Owszem, wyróżnisz się na tle innych, ale raczej negatywnie. Nie dodawaj emotikon, czy innych obrazków. Twoje CV ma być ładną, stonowaną kompozycją, a nie festiwalem różności. Pamiętaj też, żeby dokument tekstowy zapisać w formie PDF. W ten sposób nic się nie przemieści i nie posypie, jeśli rekruter otworzy plik w innym programie, niż Twój. W Internecie znajdziesz wiele stron, na których możesz konwertować plik tekstowy na PDF. Pamiętaj też o odpowiedniej nazwie dokumentu – dla ułatwienia pracy rekruterów powinna ona wyglądać mniej więcej tak: Anna_Kowalska_CV lub CV_Anna_Kowalska.
Przeczytaj również: Stwórz CV idealne – poradnik
Chaos i nieporządek
Ten błąd wiąże się trochę z wcześniej wspomnianym formatem tekstu i jego wyglądem. Treść w CV powinna być w odpowiedni sposób uporządkowana i mieć wyraźną strukturę. Podziel tekst na wyraźne sekcje – dane kontaktowe, edukacja, doświadczenie, umiejętności, zainteresowania. Nie przeplataj ich ze sobą w nieprzemyślany, przypadkowy sposób. Unikaj lejącego się tekstu – podziel go na różne sekcje, dodaj wypunktowania i odpowiedniej wielkości nagłówki.
Ilość informacji
To bardzo istotna kwestia – CV nie powinno być zbyt krótkie i zbyt długie. Standardem w przypadku niewielkiego doświadczenia jest maksymalnie jedna strona. Spokojnie zmieścisz niezbędne dla pracodawcy wiadomości na jednej stronie. Na rekruterach nie zrobi dobrego wrażenia CV, które będzie zajmować pół lub cztery strony. Jeśli posiadasz trochę więcej doświadczenia, nie musisz bać się, że Twój życiorys będzie zajmował trochę więcej miejsca. Zmieść się jednak maksymalnie na dwóch stronach! Jak to zrobić? Znajdź umiar w opisywaniu swoich obowiązków, umiejętności. Co jeśli CV jest za krótkie? W przypadku, gdy brak Ci doświadczenia i dopiero zaczynasz swoją drogę zawodową, warto pomyśleć o zastąpieniu doświadczeń zawodowych innymi informacjami. Może to być opis naszych umiejętności i cech osobowościowych, czy doświadczenie związane z wolontariatem lub odbytymi kursami i szkoleniami. Pamiętaj też, żeby w CV umieszczać tylko i wyłącznie informacje, które mogą zainteresować pracodawcę i będą przydatne w pracy, do której aplikujesz.
Przeczytaj również: Jak napisać pierwsze CV?
Jakość informacji
Oprócz odpowiedniej ilości informacji, liczy się też ich jakość. Nie powinno się podawać w CV informacji, które są nieprecyzyjne, nieistotne czy… nieprawdziwe. Kandydatom poszukującym pracy, często zdarza się odrobinę mijać z prawdą – szczególnie w zakresie obowiązków, umiejętnościach czy zainteresowaniach. Wielu osobom wydaje się, że małe naciągnięcie rzeczywistości i kłamstwa nie wyjdą w żaden sposób na jaw. Trzeba jednak pamiętać, że kłamstwo ma bardzo krótkie nogi. Część informacji weryfikowana jest od razu na rozmowie kwalifikacyjnej – Twoja zawyżona znajomość języka angielskiego może szybko wyjść na jaw. Jeśli już mowa o znajomości języka… Pamiętaj, żeby podawane przez Ciebie informacje były precyzyjne – określ poziom swojego języka obcego, kategorię prawa jazdy czy umiejętność obsługi komputera. Nie opisuj też wszystkich stopni swojej edukacji – Twoja szkoła podstawowa nikogo nie interesuje.
Błędy
Chodzi tutaj przede wszystkim o błędy ortograficzne, językowe i interpunkcyjne. Jeśli nie jesteś pewien swojego języka i umiejętności poprawnego pisania, poproś kogoś bliskiego o sprawdzenie Twojego tekstu. Pamiętaj też, że Internet to nieskończone źródło wiedzy i pomocne narzędzie – istnieje wiele stron internetowych, które sprawdzą Twoją gramatykę, składnię i błędy ortograficzne. Niezależnie od przyczyny błędu, będzie on źle postrzegany przez rekruterów – warto unikać takich sytuacji.
Zdjęcie
Temat rzeka. Zdjęcie z wakacji czy imprezy w wesołej koszulce nie jest odpowiednie do Twojego CV. Co zatem powinniśmy załączyć do naszego CV, żeby zrobić dobre wrażenie? Zapraszamy do przeczytania naszego wpisu Dobre zdjęcie w CV.
Dane kontaktowe
To jeden z najważniejszych punktów w CV – bez umieszczonych danych kontaktowych, prawodawca nie skontaktuje się w Tobą w celu ustalenia daty rozmowy kwalifikacyjnej. Brak telefonu kontaktowego czy e-maila nie tylko uniemożliwia kontakt, ale także świadczy o nieuwadze czy roztrzepaniu kandydata. Pamiętaj, żeby przed wysłaniem swojego CV dwa razy sprawdzić, czy zawiera ono wszystkie potrzebne informacje. Zadbaj też o oficjalny e-mail, który będzie składać się z Twojego imienia i nazwiska, np. anna.kowalska@poczta.pl. Nie zostaniesz potraktowany poważnie, jeśli Twój e-mail będzie zawierał śmieszne przezwisko, czy zdrobnienie imienia. Aniątko1234@buziaczek.pl czy szalona_blondyneczka25@poczta.pl nie są dobrymi przykładami e-maili zamieszczanych w CV.
Przeczytaj również: Jak długo pracodawca może przechowywać dane? RODO a rekrutacja.
Przejrzyj swoje CV jeszcze raz, sprawdź czy udało Ci się uniknąć wszystkich wspomnianych błędów. Postaw na prostotę w estetycznym wydaniu, nie baw się stylami, załącz poważne zdjęcie. Jeśli masz problemy z edycją dokumentu, zachowaniem odpowiedniej powagi czy ortografią, poproś o pomoc kogoś bliskiego. Powodzenia!