Porady

Jak odejść z pracy i zostawić po sobie dobre wrażenie?

Jak odejść z pracy, nie paląc za sobą mostów? Co powiedzieć szefowi? Jak pożegnać się z kolegami? Czego absolutnie nie wolno robić? Pożegnanie potrafi spędzić sen z powiek, dlatego przygotowaliśmy kilka cennych wskazówek, które pomogą Ci odejść z klasą.

Przygotuj się

Zanim poinformujesz w pracy o odejściu, przemyśl, jak chcesz to zrobić. Popularną metodą jest stworzenie listy plusów i minusów zmiany firmy i stanowiska. Dzięki temu lepiej uargumentujesz swoją decyzję o odejściu, ale także zobaczysz, co zyskałeś dzięki aktualnemu pracodawcy. Dopiero tak przygotowany przejdź do działania.

Zacznij od rozmowy z przełożonym

Bądź stanowczy, ale uprzejmy. Na spokojnie przedstaw powody odejścia – nie musisz tego robić, ale na pewno pomoże szefowi zrozumieć Twój krok. Jeśli nie wysyłałeś wcześniej sygnałów świadczących o chęci odejścia, prawdopodobnie będzie zaskoczony i zechce zadać Ci kilka pytań. Może zaproponuje podwyżkę lub inne korzyści, dla których warto zostać? Pozwól mu na swobodną wypowiedź. Trzymaj nerwy na wodzy i bądź cierpliwy. Jeśli w trakcie rozmowy nic nie zmieni Twojej decyzji, złóż wypowiedzenie na piśmie i ustalcie warunki Twojego odejścia – czas wypowiedzenia, kwestię zaległego urlopu, kto przejmie Twoje obowiązki.

Pamiętaj także, że odejście z dnia na dzień (o ile nie mamy naprawdę ważnego powodu) nie jest w dobrym tonie. W ten sposób możesz narazić firmę na straty, a Twój wizerunek solidnego pracownika legnie w gruzach. Najlepiej poinformuj o swoim odejściu miesiąc wcześniej tak, aby wszyscy mieli czas na zmiany.

Dokończ zaległe sprawy

To podstawa! Prawdopodobnie nie zrobisz swoim kolegom nic gorszego niż pozostawienie ich z Twoimi otwartymi zadaniami. Wizja odejścia potrafi być kusząca, ale nie powinna wpływać na profesjonalną postawę. Jeśli pracujesz z klientem, pamiętaj, aby uprzedzić go o Twoim odejściu i powoli wprowadzać pracownika, który przejmie kontakt. Pracujesz na samodzielnym stanowisku? Poproś szefa o wyznaczenie osoby, którą przeszkolisz ze swoich obowiązków. Zamykając swoje sprawy, okażesz szacunek swoim współpracownikom i ułatwisz im

Jak odejść z pracy? Kulturalnie!

To bardzo ważny punkt, o którym zapomina wielu pracowników. Nie obgaduj swojego przełożonego ani kolegów, nie rozpowiadaj plotek na temat firmy, którą opuszczasz. Przechwalanie się warunkami w nowym miejscu pracy także jest nie na miejscu. Zamiast tego bądź miły i kulturalny. Zostawisz po sobie dobre wrażenie, gdy podziękujesz wszystkim za współpracę.

Pożegnaj się z kolegami

To ostatni krok w profesjonalnym odejściu z pracy. Przynieś ciasto, zaproś na imprezę pożegnalną, wymień się kontaktami (jeśli chcecie utrzymywać znajomość także poza pracą, a nie zrobiliście tego do tej pory). Jeśli byliście zgranym zespołem, może warto wyjść na wspólne piwo w weekend? Pamiętaj, że pozytywne relacje ze współpracownikami procentują – może spotkacie się w innym miejscu pracy albo polecą Cię w przyszłości?


Tagi
Czytaj więcej