
Aktualność Porady
Jak odnaleźć się w nowej pracy?
Zmieniasz pracę i środowisko? Nie musisz martwić się o przyjęcie w nowej pracy - poznaj kilka wskazówek, które szybko pomogą Ci się odnaleźć w nowym miejscu.
Zmiana pracy może być wydarzeniem stresującym nie tylko ze względu na nowe obowiązki, ale także na nowe środowisko i ludzi. Warto przygotować się do tego zdarzenia psychicznie i podejść do niego z odpowiednim nastawieniem. Mamy kilka rad, które pomogą zacząć pracę w nowym miejscu, szybko przyswoić obowiązki i dać się polubić współpracownikom.
Nie stresuj się
Ważne, żeby na początku dać sobie czas i nie stresować się. Oczywiście, zawsze łatwo dać taką radę nie będąć na miejscu danej osoby. Pamiętaj jednak, że podczas rekrutacji zostałeś wybrany przez rekruterów z większego grona osób. To oznacza, że ktoś zauważył Twój potencjał i wierzył, że dobrze sobie poradzisz na tym stanoiwksu.
Na pewno przez pierwsze dni nie zostaniesz pozostawiony sam sobie – często nowy pracownik ma do dyspozycji swojego przewodnika, który oprowadzi go po firmie, wprowadzi w obowiązki i zapozna ze wszystkimi zasadami panującymi w firmie.
Przeczytaj również: Jak odejść z pracy i zostawić po sobie dobre wrażenie?
Daj sobie czas
Nie oczekuj, że od samego początku będziesz potrafić wszystko. Pierwsze godziny w nowej pracy spędzisz prawdopodobnie na poznawaniu struktury firmy, spotkaniach z nowymi ludźmi i szkoleniach. Poznaj najpierw kulturę firmy, zasady bezpieczeństwa, uzyskaj potrzebne Ci dostępy. Poproś kogoś, by sprawdził czy na pewno masz wszystko czego potrzebujesz, by zacząć pracę.
Daj sobie czas by poznać strukturę firmy, swoje obowiązki. Zacznij od prostszych rzeczy i pytaj, zawsze kiedy tego potrzebujesz. Na początek dostaniesz trochę łatwiejsze zadania by na spokojnie się wdrożyć i poznać zasady funkcjonowania w zespole i firmie.
Kot pyta, nie błądzi
Pierwsze dni na pokładzie to czas na pytania o wszystko. Lepiej na początku poznać wszystkie odpowiedzi, niż po kilku tygodniach dać się złapać na nieznajomości zasad. Pytaj o co tylko możesz i nie udawaj, że wiesz wszystko. To także dobry sposób na pokazanie, że pilnie słuchasz i że interesujesz się firmą. Dobrze jest po przyjściu do pracy jeszcze raz umówić swoje obowiązki z przełożónym i podpytać ile czasu masz na wdrożenie się do pracy.
Przeczytaj również: Rozmowa rekrutacyjna: 6 ważnych porad
Zrób dobre wrażenie
Poznanie się z zespołem to ważny element wdrożenia do nowej pracy. Nawiązanie dobrych relacji będzie procentować w przyszłości – na przykład podczas pracy nad wspólnym projektem oraz podczas wyzwań czy trudnych decyzji. Wykorzystaj okazję, by zjeść z kolegami z pracy obiad czy wypić wspólną kawę. Dobrym sposobem na zawiązywanie relacji są też spotkania po pracy. Warto poznać ludzi, z którymi będzie się spędzać 40 godzin tygodniowo. Nawet jeśli jesteś introwertykiem, daj sobie szansę na wspołne wspólne wyjście – tylko na początku będzie trudno!
Ucz się od innych
Nie zachowuj się, jakbyś wszystko wiedział najlepiej – nastaw się na odbiór i ucz się od bardziej doświadczonych pracowników. To oni posiadają wiedzę, której potrzebujesz na samym początku funkcjonowania w nowej firmie. Dodatkowo wykazuj chęć uczenia się, obecności na szkoleniach i rozwoju.
Porównuj z poprzednią pracą
Ale nie po to, żeby szukać rzeczy gorszych! Podglądaj rozwiązania wykorzystywane w firmie i zastanów się, czy było w Twojej poprzedniej pracy coś, co dobrze się sprawdzało i co możesz zaproponować obecnemu pracodawcy. To Twoja przewaga jako świeżaka!