
Porady
Jak odpowiedzieć na ofertę pracy? Krótki przewodnik
Znalazłeś idealne ogłoszenie, ale nie wiesz, jak na nie zareagować, żeby przyciągnąć uwagę pracodawcy? Zastanawiasz się, dlaczego nie jesteś zapraszany na rozmowy kwalifikacyjne? Przeczytaj nasz poradnik! Oto kilka wskazówek, jak odpowiedzieć na ofertę pracy, by uniknąć częstych błędów.
1. Dokładnie przeczytaj ogłoszenie
Najważniejszym punktem poszukiwań nowej pracy jest korzystanie ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł. Po czym można je poznać? Na takiej stronie znajdziesz przede wszystkim dużą liczbę ofert, które publikowane są dopiero po wcześniejszej weryfikacji konta autora. Oczywiście najbezpieczniej jest aplikować o pracę m.in. bezpośrednio na stronie pracodawcy. Prawdopodobnie znajdziesz tam też wiele przydatnych informacji o firmie, katalogu produktów, stosowanej technologii lub wymaganiach względem poszczególnych członków zespołu. Kiedy się z nimi zapoznasz, będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę chcesz pracować w danym miejscu, a oferta jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli tak, lepsza znajomość zakładu pomoże Ci dopasować CV do oczekiwań rekruterów.
Zweryfikowałeś potencjalne miejsce pracy? Jeśli wiesz dokładnie, do jakiej firmy aplikujesz, czas na następny krok. Zanim ostatecznie wyślesz swoje zgłoszenie, upewnij się, że rozumiesz oczekiwania pracodawcy, spełniasz wszystkie podstawowe kryteria zatrudnienia, a opis obowiązków lub wykorzystywanych na danym stanowisku narzędzi nie przyprawia Cię o gęsią skórkę. Wszystkie części ogłoszenia są precyzyjnie sformułowane, merytoryczne i spójne? Jesteś pewien, że nie przegapiłeś żadnej ważnej informacji? Godna zaufania, dopasowana oferta jest na wagę złota, dlatego lepiej nie zwlekać z odpowiedzią. Jak ją przygotować?
Dowiedz się więcej: Jak czytać ogłoszenia o pracę? Wskazówki rekrutacyjne
2. Znajdź więcej informacji
Niektóre z nich przydadzą się również na rozmowie kwalifikacyjnej, kiedy zostaniesz zapytany o to, czego dowiedziałeś się o danej organizacji m.in. ze strony internetowej lub social mediów. Zazwyczaj ma to na celu sprawdzenie Twojej motywacji do pracy i przygotowania do rozmowy. Chcesz pokazać się z jak najlepszej strony? Prawdopodobnie już na tym etapie możesz zebrać najważniejsze informacje o firmie, takie jak data powstania, oferowane produkty i usługi, klienci lub wielkość zatrudnienia. Nie zapomnij, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o jej misji lub wyznawanych wartościach, na które zawsze możesz się powołać, żeby odpowiedź na ofertę pracy wydawała się bardziej osobista, wiarygodna i pełna pasji.
Zdecydowałeś się poświęcić chwilę na research? Szczególną uwagę zwróć na opis stanowiska. Przeczytaj o tym, czym będziesz się zajmować na co dzień, z jakich narzędzi masz korzystać i czego to wszystko powinno od Ciebie wymagać. Zaczynasz mieć poważne wątpliwości, czy poradzisz sobie w nowym miejscu? Zanim zaczniesz na poważnie pracować nad swoją aplikacją, postaraj się uczciwie ocenić swoje kompetencje. Zrezygnuj z odpowiedzi, jeśli zupełnie nie pasujesz do oferowanego stanowiska. Najpierw jednak wyjaśnij wszystkie pojęcia, hasła lub nazwy, których nie rozumiesz. Nawet jeśli teraz nie masz odpowiednich kwalifikacji, na podstawie przeglądanych ofert pracy szybko możesz wyznaczyć sobie nowe cele zawodowe. To bardzo dobry sposób, żeby poznać realia i najnowsze trendy w branży, a następnie ocenić swoje mocne i słabe strony.
3. Dopasuj swoje CV
Można powiedzieć, że łatwo dostać etat, gdy jest się świetnym kandydatem. Zmiana stanowiska w takich okolicznościach raczej nie będzie dla nas wyzwaniem. Możesz się pochwalić naprawdę dobrym wykształceniem, masz wiele lat doświadczenia w branży, a może odbyłeś wiele kursów i szkoleń, na dowód których masz odpowiednie certyfikaty? Prawdopodobnie bardzo szybko zwrócisz na siebie uwagę rekruterów. Problem zaczyna się wtedy, kiedy pomimo całkiem niezłych kwalifikacji nie jesteśmy w stanie wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów. W czym może tkwić problem?
Czasami zwyczajnie… nie potrafimy się sprzedać. Przedstawiłeś pracodawcy CV, z którego niewiele wynika? Nie przystosowałeś dokumentu do swoich potrzeb, zapomniałeś nawiązać do ogłoszenia, a może nie podkreśliłeś swoich atutów i mocnych stron? Jeśli skorzystałeś z dostępnego w Internecie szablonu CV, a następnie wysłałeś dokładnie taki sam plik do każdej firmy, która wzbudziła Twoje zainteresowanie, raczej nie możesz liczyć na sukces. Na szczęście wystarczy zaledwie kilka drobnych modyfikacji, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy. Zastanów się, jak możesz już na tym etapie udowodnić mu, że pasujesz do oferty. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty aplikacyjne powinny być spersonalizowane, a jednocześnie odnosić się do pracy w konkretnej firmie. Dzięki temu będzie widać, że rozumiesz przedstawione wartości, cele i oczekiwania, nie możesz doczekać się przyszłych wyzwań i naprawdę zależy Ci na pomyślnej współpracy. Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz we wpisie: Kiedy i jak aktualizować CV?
4. Napisz profesjonalną wiadomość
Postaraj się używać naturalnego języka i samodzielnie przygotuj wiadomość. Pomiń elementy, które wydają Ci się zbędne na stanowisku, na które aplikujesz. Wiadomość powinna być zwięzła, zgodna z prawdą i profesjonalna. Koniecznie trzeba w niej nawiązać do treści ogłoszenia. Nie zrobisz też zbyt dobrego wrażenia na osobie odpowiedzialnej za selekcję kandydatów, jeśli nie będziesz nawet w stanie napisać kilku słów o swoich zainteresowaniach, umiejętnościach lub planach na przyszłość. Pamiętaj, że aplikacja nie może być również napisana lata temu i rozsyłana bez zastanowienia do kolejnych pracodawców. Chyba że zamierzasz dać im do zrozumienia, że nie jesteś zaangażowany w proces rekrutacji, a czytanie dodatkowych informacji o ich działalności to dla Ciebie strata czasu.
Niektórzy pracodawcy chcą sprawdzić, czy dokładnie zapoznałeś się z treścią ogłoszenia. Ważne informacje publikują wtedy drobnym drukiem. Pobieżna lektura nie wystarczy, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób powinieneś przesłać swoje CV, o czym koniecznie musisz wspomnieć w swojej wiadomości, jaki nadać jej tytuł lub na jaki adres ją przesłać. Jak odpowiedzieć na ofertę, żeby uniknąć popularnych błędów i nie stracić swojej szansy na zatrudnienie? Niezależnie od tego, o czym postanowisz napisać, przede wszystkim trzymaj się instrukcji udzielonych przez jej autora. Na przykład może on poprosić, żebyś swoją aplikację przesłał za pośrednictwem poczty elektronicznej, a nie na tradycyjnym portalu z ogłoszeniami. Inny pracodawca pewnie zażyczy sobie, żebyś krótko opowiedział o swoim doświadczeniu, wykorzystał w treści podane zwroty lub udzielił odpowiedzi na jakieś pytanie. Jesteś pewien, że stworzyłeś kompletną, dobrą odpowiedź? Na samym końcu postaraj się sprawdzić ortografię lub interpunkcję, poprawić błędy i upewnić się, że poprawnie dodałeś wszystkie załączniki.
Dowiedz się więcej: Wiadomość do rekrutera – co napisać?
5. Zapamiętaj numer do rekrutera
Możemy trafić na różnych rekruterów. Niektórzy już po jednym nieodebranym połączeniu zwyczajnie skreślają z listy osobę ubiegającą się o pracę. Nie chcesz ryzykować, że przegapisz telefon? Nawet jeśli to stosunkowo rzadka praktyka, lepiej zachować ostrożność. Jeśli należysz do osób, które nie odbierają od nieznanych im numerów, zapisz w swoim telefonie podstawowe informacje o firmie, w tym dane kontaktowe podane w ogłoszeniu. Odpowiadasz na wiele różnych ofert za jednym zamachem? Postaraj się monitorować swoją aktywność w osobnym pliku. Każdego dnia notuj, do jakiej firmy się zgłosiłeś, kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi i jakie są następne etapy rekrutacji. Dzięki temu będziesz wiedzieć, na które oferty już zareagowałeś i kto w najbliższym czasie może się z Tobą kontaktować.