Aktualność Porady

Jak opisać praktyki w CV?

Praktyki, staż i wolontariat to aktywności, które warto podejmować podczas szkoły średniej i studiów. Zapewniają nam rozwój oraz poznawanie obowiązków, które mogą przydać się w przyszłej pracy. Czy są jednak tak ważne, by wpisywać je w CV?

Praktyki, staż, wolontariat

Szkoła średnia i studia to naprawdę ważny moment na rozwój Twojej ścieżki zawodowej. Jeśli wydaje Ci się, że masz jeszcze dużo czasu na szukanie, próbowanie, eksperymentowanie, dobrze Ci radzimy – zacznij jak najwcześniej i zdobywaj cenne doświadczenie! Bardzo wiele firm oferuje młodzieży możliwość odbycia praktyk i stażu zarówno na produkcji jak i w biurze. Warto takie szanse wykorzystywać – to bardzo mocny punkt w CV w przypadku braku doświadczenia zawodowego. Tylko jak opisać praktyki w CV?

Przeczytaj również: Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Praktyki to też doświadczenie!

Boisz się, że nie masz doświadczenia zawodowego? Pamiętaj, że praktyki to też swojego rodzaju doświadczenie. Takie dodatkowe aktywności studenckie czy licealne to przecież pierwsze, poważne zajęcie w Twojej karierze. Informacja o nim będzie istotna dla potencjalnego pracodawcy i może zwrócić uwagę na Twoją kandydaturę.

Ważne będzie przygotowanie dokładnego opisu praktyk. Zawrzyj w nim obowiązki, które wykonywałeś oraz rzeczy, których się nauczyłeś. Jeśli są one powiązane w pewnym stopniu z interesującą Cię ofertą pracy, dołóż wszelkich starań, żeby opis był dokładny i zawierał najważniejsze informacje. Dzięki temu pokażesz pracodawcy, że miałeś już do czynienia z zadaniami, które wymagane są na danym stanowisku.

Przeczytaj również: Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?

W którym miejscu CV wpisać praktyki?

To zależy! Jeśli nie możesz jeszcze pochwalić się doświadczeniem zawodowym, opis praktyk powinien być zawarty w sekcji Doświadczenie na górze CV. To ważne szczególnie w sytuacji, w której praktyki mają związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz.

W przypadku, w którym pracowałeś już wcześniej w jakimś miejscu, praktyki zawodowe możesz umieścić niżej – szczególnie, jeśli nie były związane z wymaganiami pracodawcy. W tym przypadku nie musisz się aż tak rozpisywać.

Jak opisać praktyki w CV?

Zapoznaj się dokładnie z wymaganiami z oferty, na którą odpowiadasz i pomyśl czy wykonywałeś podczas praktyk obowiązki wskazane w ofercie. Jeśli tak, opisz je na początku. Staraj się unikać ogólnych informacji jak „obsługa klientów” czy „praca przy komputerze”. Opisz szczegóły wykonywanych obowiązków – pochwal się jakie programy obsługiwałeś, przy jakich projektach brałeś udział.

Najważniejsze – pamiętaj, że opis praktyk nie powinien różnić się niczym od opisu stanowiska w zwykłej pracy. Dla pracodawcy kluczowe są obowiązki, które wykonywałeś i umiejętności, które udało Ci się zdobyć.

Jak pracodawca postrzega taki wpis o praktykach i co warto w nim zawrzeć?

Wpisanie do CV praktyk studenckich lub zawodowych, stażu czy też wolontariatu jest bardzo istotne – szczególnie na początku kariery zawodowej. Z perspektywy pracodawcy ważne są nie tylko okresy zatrudnienia, ale również wiedza i doświadczenie zdobyte podczas praktyk czy stażu. W ten sposób pracodawca będzie wiedział, że kandydat, mimo braku doświadczenia zawodowego jest aktywny, nie boi się wyzwań oraz chce zdobywać wiedzę i nowe umiejętności.

Praktyki można opisać analogicznie, jak poszczególne stanowiska w karierze zawodowej, skupiając się przy tym na konkretach. Aby zrobić to właściwie należy:
– użyć dokładnej nazwy firmy, w której odbywały się praktyki/staż
– określić przedział czasowy, w którym odbywały się praktyki/staż;
– opisać dokładnie obowiązki i zadania wykonywane w ramach praktyk/stażu;
– opisać zdobyte umiejętności.

Istotne jest również, aby opisując doświadczenie i umiejętności, w miarę możliwości skupić się na tych aspektach, które w największym stopniu związane są z wymaganiami w ofercie pracy.
CV jest swoistym dokumentem marketingowym, który ma sprawić, że dana osoba dostanie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem zawrzeć w nim te informacje, które zainteresują pracodawcę i sprawią, że będzie chciał porozmawiać o szczegółach.

Agnieszka Ożóg
Specjalista ds. kadrowo-płacowych
Alumetal


Tagi
Czytaj więcej