
Porady
Jak opowiadać o swoich wadach na rozmowie kwalifikacyjnej?
Każdy ma jakieś wady, chociaż nie lubimy o nich mówić i się do nich przyznawać. Co zrobić, gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej padnie pytanie o nasze gorsze cechy? Zobacz, jak przygotować swoją odpowiedź.
Czy to na pewno słabe punkty?
Pierwszy pomysł na to, jak mówić o swoich wadach na rozmowie kwalifikacyjnej, może wydać się dosyć niecodzienny. Pomyśl o swoich wadach, które mogą być w pewnych sytuacjcach uznane za zalety. Przykładem takiej wady może być zbytnie zaangażowanie i poświęcanie się pracy – chociaż cierpi na tym nasze życie prywatne, dla pracodawcy to idealna sytuacja. Wadami, które na co dzień mogą przeszkadzać w życiu jest na przykład empatia – często prowadzi do naiwności i potrafi zbić nas z tropu. W niektórych środowiskach, na przykłąd przy pracy z dziećmi, z seniorami czy w służbie zdrowia, empatia to cecha pożądana. Rozumiesz już ten mechanizm?
Przeczytaj również: Czy pracodawca powinien zapewnić odzież roboczą?
Wada, której już nie ma
Może masz wadę, z którą walczyłeś długo i w końcu udało się jej pozbyć? Opowiedz o tym na rozmowie kwalifikacyjnej! To niebezpośrednia odpowiedź na zadane pytanie, ale strategia skuteczna. Wymień dawną wadę, opowiedz o tym jak Ci przeszkadzała w życiu codziennym i co zrobiłeś, żeby ją wyeliminować. Przykładów takich wad może być wiele – może kiedyś nie radziłeś sobie ze złością? Przedstaw jak przekładało się to na Twoje życie, co przesądziło o tym, że będziesz walczyć z tą wadą. Jakie zmiany i korzyści zauważasz?
Ta wada nie ma znaczenia!
Pomyśl o wadzie, która jest raczej mało znacząca i nie będzie miała wpływu na Twoją pracę. Startujesz w rekrutacji na stanowisko, na którym nie będziesz miał zbyt dużej styczności z innymi osobami? To, że nie lubisz pracować w grupie będzie miało tutaj małe znaczenie. Nie lubisz przemawiać publicznie? Nie będzie to miało znaczenia w pracy mechanika czy magazyniera.
Przeczytaj również: Rozmowa rekrutacyjna: 6 ważnych porad
Mam wady, ale…
Nie chcesz mówić o swoich wadach, albo akurat nic nie przychodzi Ci do głowy? Możesz powiedzieć, że oczywiście jak każdy, masz wady, ale nie będą one w żaden sposób wpływać na wykonywanie Twoich obowiązkow w pracy.
Wady? Jestem idealny!
Oczywiście żartujemy! I Ty też możesz! Nie od dziś wiadomo, że poczucie humoru to najlepszy lodołamacz – jeśli jesteś w stanie odpowiednio je wykorzystać przy tym pytaniu, zrób to! Obrócenie sprawy w żart może odwrócić uwagę i być sprytnym ominięciem odpowiedzi. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, pamiętaj, że żart powinien być na odpowiednim poziomie i nie obrażać nikogo.