Aktualność Porady

Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Wypowiedzenie umowy przez pracodawcę wcale nie musi być końcem świata. Co zrobić, aby przejąć kontrolę nad sytuacją i odzyskać pewność siebie? Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak poradzić sobie z utratą pracy.

Konsekwencje utraty pracy

Stabilność i bezpieczeństwo zatrudnienia mają coraz większe znaczenie nie tylko dla młodych kandydatów, którzy dopiero wkraczają na rynek, ale również dla bardziej doświadczonych pracowników. Obecnie mają liczyć się nie tylko atrakcyjne zarobki, perspektywa awansu czy też rozbudowany system premiowy, ale przede wszystkim renoma firmy, która daje szansę rozwoju zawodowego bez ciągłego stresu lub niepewności. I nic dziwnego.

Najnowsze badania pokazują, że aktywność zawodowa jest najlepszym sposobem na budowanie doświadczeń, regularne kontakty społeczne, utrzymanie prawidłowego rytmu życia oraz zdobywanie nowych umiejętności. Otrzymanie wypowiedzenia natomiast może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Brak stałego źródła utrzymania oraz niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb to dopiero początek. Perspektywa bezrobocia, nawet krótkotrwałego, bardzo często skutkuje brakiem wiary we własne możliwości, poczuciem bezradności, depresją lub utratą chęci i gotowości do pracy. Psychologiczny kryzys dotyka oczywiście wszystkich członków rodziny, a także najbliższego otoczenia. Jak poradzić sobie z utratą pracy? Wszystko zależy od twojego punktu widzenia. Czasami rozwiązanie umowy okazuje się szansą na nowy, lepszy początek oraz osiągnięcie celów, z których zrezygnowałeś dawno temu.


Przeczytaj również: Szukasz pracy? Zadbaj o swoje media społecznościowe


Utrata pracy – co dalej?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych wydarzeń życiowych, które zmuszają nas do wprowadzenia nagłych, sporych zmian, najważniejszą rzeczą po otrzymaniu wypowiedzenia jest próba zmierzenia się ze swoimi emocjami. Chociaż poczucie winy, gniew lub zaprzeczanie są zupełnie naturalne, na dłuższą metę nie przyniosą wiele dobrego. Tylko próba rozładowania napięcia pomoże nam pokonać osobiste trudności i powrócić do dawnej aktywności. Poczucie porażki nie daje ci spokoju? Nie możesz okazać negatywnych uczuć byłemu pracodawcy, więc swoje niezadowolenie przenosisz na osoby z najbliższego otoczenia? To znak, że potrzebujesz… chwili odpoczynku! Poświęć czas na aktywności, które naprawdę sprawiają ci przyjemność i pomagają zapomnieć o problemach, a kiedy będziesz naprawdę rozluźniony, dokonaj krótkiej autorefleksji.

Zastanów się, jak do tej pory radziłeś sobie z utratą pracy oraz spróbuj wytropić negatywne, automatyczne mechanizmy obronne. Nie miałeś ochoty szukać nowych perspektyw zawodowych, a może wręcz przeciwnie – odpowiadałeś na oferty, które tak naprawdę wcale cię nie interesują? Załamanie się lub panika to jedne z najczęstszych, podświadomych reakcji na problemy. Co zrobić, żeby je pokonać?


Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Praktyczne wskazówki


Jak poradzić sobie z utratą pracy?

Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często poruszany jest temat zwolnienia z poprzedniego miejsca pracy. Właśnie dlatego lepiej zawczasu przygotować swoje odpowiedzi. Poznanie możliwych powodów będzie zresztą naprawdę ważne nie tylko po to, aby dobrze wypaść w oczach rekrutera. Bardzo często to jedyny sposób, by uniknąć podobnych błędów na dalszych etapach kariery lub pozbyć się poczucia porażki. Oczywiście zdarza się, że wypowiedzenie nie ma zupełnie nic wspólnego z błędami pracownika, a raczej z reorganizacją przedsiębiorstwa lub redukcją etatów. Jak poradzić sobie z utratą pracy? Oto kilka kroków, które koniecznie musisz podjąć po otrzymaniu wypowiedzenia:

  1. Zachowaj świeżą perspektywę – chociaż utrata pracy to problem, którego absolutnie nie należy bagatelizować, nic dobrego nie przyniesie uleganie negatywnym emocjom oraz utrata właściwych proporcji. Pamiętaj, że trudności i drobne kryzysy są częścią naszego życia. Najważniejsze, aby zachować spokój i nie unikać codziennych aktywności. Poszukaj motywacji i inspiracji do działania, poproś o pomoc najbliższych oraz skoncentruj się na racjonalnych rozwiązaniach, zamiast pogrążać się w lęku, bólu i niepewności.
  2. Nazywaj rzeczy po imieniu – zastanów się, co jest najtrudniejsze w obecnej sytuacji oraz jakie masz cele na przyszłość. Spróbuj jasno określić, czego oczekujesz od przyszłego pracodawcy oraz jak zamierzasz pokonać najważniejsze przeszkody – osobiste lub finansowe.
  3. Przygotuj plan działania – zamiast odpowiadać na wszystkie ogłoszenia, które choć trochę pasują do umiejętności i doświadczenia kandydata, lepiej przeprowadzić wstępną selekcję oraz jasno określić swoje możliwości. Żeby poszukiwania pracy zakończyły się sukcesem, muszą być oczywiście starannie zorganizowane. Konieczne będzie nie tylko sprawdzenie rekomendowanych pracodawców w okolicy, ale również przygotowanie odpowiedniego, aktualnego CV. Nie wiesz, od czego zacząć? Więcej przydatnych informacji znajdziesz w artykule: Co zrobić, kiedy poszukiwania pracy utknęły w martwym punkcie?.
  4. Nie trać wiary – niektórzy błyskawicznie dostają zaproszenie na kolejną rozmowę kwalifikacyjną, inni potrzebują trochę czasu, żeby znaleźć odpowiednie stanowisko. Nawet jeśli odpowiadanie na ogłoszenia nie przynosi natychmiastowych rezultatów, nie zniechęcaj się. Początki nowego etapu w życiu zawsze są ciężkie, ale przy odrobinie wysiłku mogą okazać się okazją do stawiania sobie nowych celów i osiągania ważnych zawodowych sukcesów.

Przeczytaj również: Jak mówić o zwolnieniu z pracy na rozmowie rekrutacyjnej?Tagi
Czytaj więcej