Porady

Jak pracować w domu z dzieckiem?

Zastanawiasz się, jak pogodzić zawodowe obowiązki i życie rodzinne? Nie jesteś pewna, czy praca zdalna lub hybrydowa to dobre rozwiązanie? Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, aby praca w domu z dzieckiem była wydajna i efektywna.

Praca w domu z dzieckiem – jakie ma zalety?

Zazwyczaj powrót do pracy po urlopach związanych z rodzicielstwem jest bardzo trudny. Chociaż do tej pory spędzaliśmy większość swojego czasu z najnowszym członkiem rodziny, teraz na ładnych parę godzin musimy wychodzić z domu. Przestawienie się na nowy harmonogram dnia bywa też ogromnym wyzwaniem dla naszej kondycji fizycznej. Zawsze wtedy, kiedy obowiązki zawodowe zbyt mocno kolidują z życiem prywatnym, możemy rozważyć bardziej atrakcyjny model pracy albo całkowicie zdalny, albo hybrydowy.

Jakie zalety ma praca w domu z dzieckiem? Przede wszystkim możemy uniknąć wydatków na opiekę, które zwykle okazują się dość spore. Zbawienny okazuje się też brak konieczności dojazdu, szczególnie jeśli mieszkamy dość daleko od siedziby firmy. Przebywanie w domu w ciągu dnia pozwala nam uczestniczyć w chwilach ważnych dla całej rodziny. Jesteśmy dostępni zawsze wtedy, kiedy dzieci nas potrzebują. System ten przynosi korzyści również wtedy, kiedy dzieci uczęszczają już do szkoły – możemy pomóc im w lepszej organizacji oraz bez problemu monitorować ich postępy w nauce.


Przeczytaj również: 4 sposoby na powrót do pracy po urlopie


Praca w domu z dzieckiem – wyzwania

Praca zdalna pod wieloma względami jest ostatecznym testem dla rodziców, którzy nadal nie są pewni, czy potrafią oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Znalezienie równowagi okazuje się znacznie trudniejsze, kiedy wszystkie obowiązki wykonujemy w domu. Kiedy pozostali członkowie rodziny stale domagają się naszej uwagi, bardzo szybko możemy stracić koncentrację. Szczególnym wyzwaniem będzie opieka nad małymi dziećmi, które jeszcze nie rozumieją nowej rodzinnej dynamiki.

Źródłem wielu problemów bywa też zarządzanie harmonogramem, stworzenie odpowiednich warunków do pracy oraz utrzymanie poczucia normalności. Bez odpowiedniego planu taki wybór błyskawicznie obróci się przeciwko nam. Jak pracować w domu z dzieckiem, żeby uniknąć katastrofy?


Przeczytaj również: Zarządzanie czasem w pracy – przydatne wskazówki


Jak pracować w domu z dzieckiem? Przydatne wskazówki

  1. Nie próbuj robić wszystkiego na własną rękę – opieka nad dzieckiem potrafi być naprawdę wymagająca. Jeszcze trudniej żonglować wszystkimi obowiązkami, jeśli w międzyczasie musimy dokończyć kilka ważnych projektów lub utrzymać stały kontakt ze współpracownikami. Jeśli dotychczas regularnie korzystałaś z pomocy pozostałych członków rodziny, nie ma prawdziwego powodu, aby teraz z niej rezygnować. Najlepiej, jeśli przez kilka pierwszych dni samodzielnie zdecydujesz, czy jesteś w stanie podołać wszystkim wyzwaniom, czy też będziesz musiała poszukać innego rozwiązania.
  2. Podziel czas na opiekę nad dzieckiem – pierwszym krokiem dla wszystkich osób, które obowiązki związane z opieką nad dzieckiem dzielą z partnerem, będzie elastyczne dopasowanie harmonogramów. Poświęć trochę czasu, aby zastanowić się, jakie zmiany możesz wprowadzić, abyś znalazła trochę czasu dla siebie i mogła wykonywać swoją pracę bez niepotrzebnego stresu.
  3. Ustal granice – od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze pocieszy szanowania granic między miejscem pracy a przestrzenią do zabawy. Maluch powinien mieć wyznaczony obszar do gier i odpoczynku. Powinien też wiedzieć, kiedy nie może Ci przeszkadzać. Nie okazuj zdenerwowania nawet wtedy, kiedy przeszkodzi Ci w rozmowie telefonicznej lub konferencji online, jeśli zostawiłeś uchylone drzwi.
  4. Zaplanuj przerwy na wspólną zabawę – młodsze pociechy bez nadzoru mogą wpaść w poważne kłopoty. Lepiej więc nie zostawiać ich samych na dłuższy czas. Zatrudnienie opiekunki lub poproszenie krewnego o pomoc nie oznacza jednak, że możemy całkowicie zrezygnować ze wspólnych zabaw. Najważniejsze, aby każdego dnia znaleźć czas na interakcję z maluchem. Zaplanuj regularne przerwy, podczas których możecie zjeść przekąskę, obejrzeć krótką bajkę lub pograć w ulubione gry.
  5. Stawiaj czoła wszystkim wyzwaniom jako rodzina – dzieci w wieku szkolnym są już wystarczająco duże, aby zrozumieć różnicę między pracą a zabawą. Najczęściej w takich przypadkach praca w domu okazuje się znacznie łatwiejsza. Szczególnie jeśli wcześniej upewniliśmy się, że każdy członek rodziny wie, czego może się po niej spodziewać. Dobrze też, jeśli w tym czasie mają własną pracę do wykonania. Może ona polegać choćby na odrabianiu zadań domowych, kolorowaniu lub graniu w grę. Nie próbuj też dusić w sobie frustracji. Ze wszystkimi problemami, które pojawią się w najbliższej przyszłości, najlepiej zmierzyć się jako rodzina. Razem najprawdopodobniej będziecie w stanie znaleźć rozwiązanie, które zapewni Wam satysfakcję z pracy i życia domowego.

Przeczytaj również: Jak lepiej zorganizować swoje miejsce pracy?


 


Tagi
Czytaj więcej