Porady

Jak profesjonalnie odejść z pracy?

Podjąłeś decyzję o odejściu z pracy? Sprawdź jak się do niego przygotować i poinformować szefa oraz współpracowników.

Zwykle odeście z pracy wiąże się z ważnymi decyzjami osobistymi, znalezieniem lepiej płatnej posady, albo miejsca w którym ma się większe szanse na rozwój zawodowy. Niezależnie od powodów naszej rezygnacji z pracy, powinniśmy zrobić wszystko, żeby pozostawić po sobie dobre wrażenie. Przedstawiamy kilka zachowań, które pozwolą Ci odejść z twarzą.

Przygotuj się odpowiednio

Jeśli decyzja o rezygnacji z pracy jest już podjęta, musisz zorientować się jakie zasady obowiązują w Twoim miejscu zatrudnienia. Przede wszystkim sprawdź, jaki okres wypowiedzenia Cię obowiązuje i kiedy powinieneś dopełnić wszystkich formalności. Pierwszą osobą, którą powinieneś poinformować o swoim odejściu, jest Twój przełożony. Najlepiej będzie, jeśli dowie się o Twojej decyzji bezpośrednio od Ciebie, nie od kadrowej.


Przeczytaj również: Kiedy najlepiej szukać pracy?


Porozmawiaj z szefem

Najważniejszym punktem rozstania z aktualnym miejscem pracy, jest rozmowa z szefem. Upewnij się, że wybrałeś na to odpowiedni moment. Pomyśl wcześniej co chcesz powiedzieć i przygotuj sobie odpowiedzi na ewentualne pytania – takie przygotowanie zapewni Ci komfort psychiczny przed rozmową. Poinformuj szefa wprost i bez kręcenia, że chcesz złożyć wypowiedzenie i uzasadnij swoją decyzję. Możesz także zaproponować termin rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Wypowiedzenie w formie pisemnej

Rozmowa to tylko pierwszy krok. Po niej, powinieneś oficjalnie złożyć wypowiedzenie w formie pisemnej. Na piśmie przedstaw powody rezygnacji i wyraź chęć rozwiązania umowy za porozumieniem obu stron. W piśmie możesz nawiązać do ustaleń poczynionych na rozmowie ze swoim szefem. Podziękuj ładnie za możliwość pracy w firmie – napisz czego się nauczyłeś i za co jesteś wdzięczny. Pozostawisz w ten sposób miłe wspomnienia.


Przeczytaj również: Jak odpowiadać na trudne pytania rekrutera?


Zamknij wszystkie projekty

Pamiętaj, że obowiązuje Cię okres wypowiedzenia, podczas którego nadal musisz wykonywać swoje obowiązki. Nie odpuszczaj i nie dawaj sobie forów – pokaż innym współpracownikom, że nadal poważnie traktujesz swoją pracę i nie zostawisz im na głowie rozpoczętych projektów. Sumiennie przekaż swoje obowiązki swojemu następcy, przygotuj wszystkie materiały tak, by mógł spokojnie rozpocząć swoją pracę. Jeśli kontaktujesz się bezpośrednio z klientami, pamiętaj aby poinformować ich o swoim odejściu i podaj im namiary na osobę, która Cię zastąpi.

Dbaj o relacje

Zadbaj o dobre wrażenie na koniec swojej pracy – nawet jeśli nie zawsze miałeś świetny kontakt ze swoimi współpracownikami. Nie pal mostów, niektóre znajomości mogą przydać Ci się w przyszłości. Pomyśl jak zakończysz swoją pracę w tej firmie – może zaproisz kolegów na pożegnalne ciasto?


Tagi
Czytaj więcej