
Porady
Jak prowadzić media społecznościowe szukając pracy?
Przyjrzałeś się już swojemu CV? Teraz czas na media społecznościowe! Sprawdź, jak je prowadzić, aby zaimponować przyszłemu pracodawcy oraz dowiedz się, których błędów warto unikać.
W Internecie nic nie ginie
Chcąc dowiedzieć się czegoś więcej o kandydacie, specjaliści od rekrutacji nie ograniczają się już wyłącznie do CV, kontaktu telefonicznego lub krótkich rozmów kwalifikacyjnych. Coraz większe znaczenie mają także media społecznościowe. Historia naszej aktywności w świecie wirtualnym to przecież doskonałe źródło informacji. Dostępne publicznie posty i zdjęcia, a nawet prowadzone w wolnej chwili dyskusje pomogą określić, jakie naprawdę mamy umiejętności, wartości i przekonania.
Właśnie dlatego jeszcze zanim zaczniemy odpowiadać na wybrane oferty pracy, powinniśmy sprawdzić, czy treści umieszczone dotychczas w sieci są rzetelne i aktualne. Być może odkryjesz, że niektóre posty przestały Ci się podobać lub mogą przedstawiać Twój charakter w niekorzystnym świetle. Jak sobie z tym poradzić? Wprowadzając szereg zmian do aktualnych kont masz pewność, że rekruter nie trafi na komunikaty przeznaczone dla ograniczonego grona odbiorców lub zawartość, którą może źle zrozumieć. W krytycznych sytuacjach należy natomiast usunąć nieużywane, przestarzałe konto.
Przeczytaj również: Błędy w CV, których łatwo uniknąć
Profesjonalny i spójny wizerunek w sieci
Aplikujesz na stanowisko, w którym pozytywne kontakty to podstawa? A może zaznaczyłeś, że biegle posługujesz się językiem polskim i znasz podstawowe zasady ortografii oraz interpunkcji? Zależnie od kierunku, w którym zmierza Twoja kariera zawodowa, dopasuj ogólnodostępne internetowe wiadomości do deklaracji zawartych w CV. Pamiętaj przy tym, że wszystko jest względne. Jeśli na konkretnym stanowisku najbardziej liczy się umiejętność organizowania spotkań, konferencji lub imprez okolicznościowych, nie musisz martwić się obrazami lub ogłoszeniami, które nie sprawdziłby się w innych warunkach. Najważniejsze, aby pozostać autentycznym i publikować rzeczy, które potwierdzają deklaracje złożone w życiorysie.
Pisz poprawnie
Jak prowadzić media społecznościowe szukając pracy? Przede wszystkim – odpowiedzialnie. To naprawdę zaskakujące, jak wiele potrafi zmienić praktyczna znajomość zasad pisowni. Unikaj wulgaryzmów, wyrażeń potocznych lub niepoprawnych stylistycznie konstrukcji. Niezależenie od tego, na które stanowisko się zgłaszasz, sposób wypowiadania się będzie jednym z podstawowych kryteriów oceny.
Prywatność przede wszystkim
Nie chcesz, aby szczegóły z Twojego życia były dostępne dla szerszej publiczności? Kieruj się dwiema podstawowymi zasadami. Po pierwsze, zachowuj się w sieci zupełnie tak samo, jak zachowałabyś się podczas oficjalnej, bezpośredniej rozmowy. Po drugie natomiast – jeśli treści nie są przeznaczone dla szerszego grona odbiorców, oznacz je jako prywatne. Taka ochrona może nawet obrócić się w zaletę – oznacza przecież, że jesteś dyskretnym i godnym zaufania kandydatem.
Przeczytaj również: Rynek pracy w 2021. Trendy i przewidywania
Jak prowadzić media społecznościowe?
Lubisz dzielić się przemyśleniami? To bardzo dobrze! Uważaj jednak, aby nie informować o przebiegu rekrutacji lub atmosferze, jaka panuje w firmie. Postaraj się też nieco złagodzić ogólny przekaz komunikatów. Nie możesz wiedzieć, czy rekruter, pracodawca lub ewentualni klienci nie korzystają z takich samych portali.
Starannie zajmujesz się swoim CV? Dobierasz właściwy format, weryfikujesz treści, szukasz odpowiedniego sposobu przekazu? Zachowuj się zupełnie tak samo, kiedy masz do czynienia z mediami społecznościowymi. Niezależnie od tego, czy intensywnie uczestniczysz w poszczególnych grupach internetowych lub serwisach, czy też zawsze trzymałeś się na uboczu, zweryfikuj zawartość swoich kont. Eliminacja wyrwanych z kontekstu komunikatów lub zdjęć to pierwszy krok do sukcesu.
Jak Cię widzą, tak Cię piszą
Zastanawiasz się, jak prowadzić media społecznościowe, aby poszerzać zawodowe horyzonty? Załóż konto na LinkedIn lub GoldenLine i dowiedz się, jak branżowi eksperci zachowują się w sieci. Nawiązuj pozytywne relacje, szukaj pracy, która Cię interesuje i dbaj o swój wizerunek.