Aktualność Porady

Jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy?

Nie ma znaczenia czy to Twoja pierwsza praca, czy masz już 20-letnie doświadczenie – pierwszy dzień w nowej pracy wiąże się ze stresem dla większości z nas. Jak się do niego przygotować, żeby wszystko poszło gładko, a emocje Cię nie zjadły? Czy w ogóle jest szansa się na to przygotować? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Każdy kiedyś przeżył swój pierwszy dzień. Wchodzenie w nowe środowisko w związku ze zmianą pracy to doświadczenie wpisane w dorosłość, ale zawsze budzi emocje, często silne. Niektórzy badacze porównują stres z tym związany nawet do rozpadu związku. Dlatego zacznijmy od gratulacji, bo przecież dostałeś pracę! A teraz pamiętaj – to normalne czuć się niepewnie pierwszego dnia, bo przecież wchodzisz w nowe, nieznane środowisko i zależy Ci, żeby dobrze wypaść. Czy się spodobam? Czy mnie polubią, zaakceptują? Spróbujmy oswoić te demony niepokoju, odgonić natrętne myśli i zająć czymś produktywnym, czyli skupić na tym, na co mamy wpływ i co możemy zrobić, żeby się dobrze przygotować na te pierwsze chwile.

Pierwsze wrażenie wciąż w cenie

Wszyscy wiemy, że nie powinno się oceniać książki po okładce, a pierwsze wrażenie bywa bardzo mylące, ale mimo wszystko jest szalenie istotne. Badacze wskazują, że pierwsze 4 do 15 sekund to kluczowy moment, by zaskarbić sobie czyjąś przychylność lub popaść w niełaskę nieufności. Mamy zatem zaledwie kilka sekund, by zrobić pierwsze wrażenie. Zatem, jak przygotować się do pierwszego dnia w nowej pracy, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie?


Sprawdź: Aktualne oferty pracy w Nowej Soli


1. Wyśpij się i nastaw optymistycznie

Człowiek wypoczęty jest częściej uśmiechnięty. Zarwanie nocki przed tak ważnym wydarzeniem to kiepski pomysł. Zmęczenie to podatność na stres i gorszy nastrój. Wyśpij się zatem porządnie, tym bardziej że czeka na Ciebie sporo wyzwań – nowi ludzie, dużo bodźców. Skupienie tego dnia jest bardzo ważne. Gdy będziesz wypoczęty, będzie Ci znacznie łatwiej utrzymać lepsze nastawienie i patrzeć na rzeczywistość przychylniejszym okiem. Przed wyjściem nie zapomnij o solidnym śniadaniu, bo jedzenie to nasze paliwo. Chcesz sobie dodać jeszcze więcej energii? Posłuchaj choć chwilę muzyki, którą lubisz, obudzi Cię i pomoże wprawić się w pozytywny nastrój.

2. Odpowiednio się ubierz

Pokaż, że szanujesz panujące w firmie zasady. Jeśli ubierzesz się niewłaściwie możesz czuć się nieswojo i zostać źle odebrany. Po co ryzykować? Możesz dopytać jakie panują zasady w firmie osobę, z którą miałeś do czynienia w procesie rekrutacji. W wielu firmach panuje określony dress code, nawet jeśli nie ma oficjalnych wytycznych. Przede wszystkim jednak ubierz się wygodnie, wyglądaj świeżo i lekko – wyprasuj ubrania i miej czystą fryzurę.

3. Bądź przygotowany na notatki

Część z nas notuje już dziś w smartfonie. Jednak pierwszego dnia pracy weź ze sobą notes / zeszyt i długopis. Owszem, pewnie znajdą się na miejscu, ale pokaż, że jesteś przygotowany i dobrze zorganizowany.

4. Co powiesz o sobie?

Całkiem prawdopodobne, że przy przedstawianiu cię współpracownikom, padnie prośba, byś się przedstawił. Przygotuj parę zdań o sobie i pokaż, że jesteś odpowiednią, pozytywną osobą. Poza imieniem i nazwiskiem warto dodać kilka zdań o sobie, ale dosłownie 2-4. Możesz powiedzieć czym zajmowałeś się wcześniej lub ile masz doświadczenia w tej branży. To okazja, by wspomnieć też o swoich zainteresowaniach i podzielić się wrażeniami, dodając np. cieszę się, że wreszcie mogę Was poznać.


Przeczytaj także: Rozmowa o pracę – czego lepiej unikać? Najczęściej popełniane błędy 


5. Przyjdź punktualnie

Pierwsze wrażenie robimy tylko raz, a punktualność pierwszego dnia jest wyjątkowo istotna. Twoje spóźnienie zostanie zauważone i nie będzie traktowane jako dobry prognostyk. Poza tym możesz opóźnić działania całego zespołu. Jeśli chcesz się pokazać z jak najlepszej strony, zawsze szanuj czas innych. Na wszelki wypadek zaplanuj sobie alternatywne drogi dojazdu i wyjdź minimum 10 minut wcześniej, niż wyszedłbyś normalnie. Nie na wszystko mamy wpływ, ale zadbaj o to, na co masz.

6. Odłóż swój telefon

Wycisz telefon, skup się na pracy i nawiązywaniu nowych znajomości. Odłóż sprawy prywatne na później. Przecież nie chcesz, aby pierwszą ważną rozmowę z przełożonym przerywał dzwonek twojego telefonu. W miarę możliwości przerwy również wykorzystaj na relacje ze współpracownikami. Warto, dobrze wykorzystany czas zaprocentuje.

6. Poznaj i daj się poznać

Przedstaw się nowym współpracownikom, porozmawiaj z każdym, kogo spotkasz. Pamiętaj, że uśmiech to podstawa, postaraj się rozluźnić i po prostu bądź miły. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej imion. To może być wyzwaniem, ale to ważne do szybkiego przełamania lodów, jak i sprawnego załatwienia spraw zawodowych. Pamiętaj, że masz notatnik! Nawiązuj relacje, wspominaj, że jesteś nowy, ale pokaż, że jesteś zwarty i gotowy.

Gdyby jednak ktoś odebrał Twoje pozytywne podejście jako okazję do wyżalenia się, bądź ostrożny. Nie słuchaj plotek, nie daj się wplątać w zaszłości czy układy i absolutnie nie wdawaj się w konflikty czy zbędne dyskusje. Bądź po prostu otwarty, ale i czujny i asertywny. Zawsze możesz dyplomatycznie uciąć czyjeś zakusy. Pamiętaj, że pierwsze trzy miesiące to okres próbny, a dyplomacja w relacjach zawodowych jest jedną z cech profesjonalisty.


Przeczytaj także: Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą?


7. Wykorzystaj czas na intensywną naukę i pytania

Aktywnie słuchaj i zapisuj, ale także pytaj, by dowiedzieć się jak najwięcej. Dzięki temu szybciej się wdrożysz, ale i szybciej pokażesz efekty swojej pracy. Pamiętaj, że koniec języka służy za przewodnika, ale odpowiedzi notuj, aby nie pytać się o to samo kilka razy. Nie chcesz przecież nadwyrężyć niczyjej cierpliwości i czasu.

To też moment na sprawdzenie czym dokładnie się zajmuje się Twój nowy pracodawca. Zajrzyj na stronę internetową i social media, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Wybadaj, jaka jest kultura organizacyjna, atmosfera i jakie relacje łączą współpracowników. Jeśli w trakcie nasuwają Ci się pytania, wszystko skrzętnie notuj. Zanim jednak zajmiesz komuś czas, upewnij się, że samodzielne wyszukanie odpowiedzi nie jest szybsze. Ale jeśli coś Ci nie wychodzi, nie bój się o tym powiedzieć. Kiedy się uczyć, jeśli nie na początku? Korzystaj z okazji i poproś kogoś o pomoc w wyjaśnieniu niezrozumiałych dla Ciebie zagadnień i zadań.

8. Nie poddawaj się i daj sobie czas

Wchodzisz w nowe środowisko, dołączasz do grupy ludzi, którzy dobrze się znają. Natłok informacji, nowych twarzy i nowe obowiązki mogą powodować wrażenie chaosu. To normalne, że nie od razu będziesz się czuł, jak ryba w wodzie. Daj sobie czas. Krok po kroku i dzień po dniu nowa rzeczywistość będzie coraz bardziej oswojona, a ludzie bardziej znani. Nie zrażaj się spojrzeniami, nie trać czasu na rozmyślania i zamartwianie się. Nie zniechęcaj się, nawet jeśli nie wszyscy będą okazywali Ci sympatię. Pamiętaj, że zostałeś wybrany w procesie rekrutacji. Ktoś w Ciebie uwierzył, warto, byś zrobił to także Ty! Pierwsze dni w pracy często odbieramy jako niekomfortowe, ale zwykle to tylko kwestia czasu i zaczynamy czuć się w pracy swobodnie.

9. Okazuj wdzięczność

Wdzięczność umacnia nasze relacje z ludźmi, poprawia samopoczucie, budzi pozytywne emocje i pomaga nam radzić sobie w trudnych chwilach. Z badań jednoznacznie wynika, że ludzie doceniający innych uważają swoje relacje za bardziej udane. Warto zatem zadbać o swoje zadowolenie każdego dnia, także w pracy. Oczywiście to nie muszą być wielkie słowa czy czyny. Po prostu podziękuj osobom, które Cię wsparły, odpowiedziały na twoje pytania, czy pokazały Ci twoje nowe obowiązki. Żeby zbierać plony trzeba siać, siej więc dobre słowa. A na drugi dzień też się wyśpij. Przyjemnego nowego!


Tagi
Czytaj więcej