Porady

Jak rekruterzy analizują Twoje CV?

Zastanawiasz się na co rekrtuerzy zwracają uwagę podczas czytania Twojego CV? Sprawdź najważniejsze elementy analizowane podczas procesu rekrutacji i popraw je w swoim życiorysie.

Jak rekruterzy analizują CV?

Jak pokazują badania, decyzję o zaproszeniu kandydata na rozmowę rekrutacyjną, rekruterzy podejmują już po sześciu sekundach od przejrzenia CV. Chociaż może wydawać się to bardzo szybkim osądem, często zdarza się, że przesłana aplikacja jest nieadekwatna na wolne stanowisko i łatwo podjąć decyzję o jej odrzuceniu. Na zgłoszenia, które pasują do danej pracy, zwykle dział HR poświęca więcej czasu. Na co rekruterzy szczególnie zwracają uwagę czytając CV?

1. Wymagane doświadczenie i umiejętności

Na pierwszym miejscu rekruterzy zwracają uwagę na to, czy aplikujący posiada doświadczenie i umiejętności wymienione w ofercie pracy. Jeśli pracodawca wymaga dwóch lat na podobnym stanowisku albo obsługi konkretnej maszyny, a nie znajdzie tego w CV, odrzuci je już na początku.

2. Poprzedni pracodawcy i Twoje obowiązki

Sekcja z doświadczeniem zawodowym jest najważniejszym punktem Twojego CV! To tutaj rekruterzy będą szukać informacji o Twojej praktyce w danym zawodzie i na konkretnym stanowisku. Pamiętaj, żeby zawrzeć tutaj nie tylko informacje o okresie pracy, ale także obowiązkach jakie pełniłeś. To ważna wskazówka dla osób odpowiedzialnych za proces rekrutacji. Dzięki temu będą one wiedziały, co dokładnie należało do Twoich zadań i czy były one podobne do zakresu obowiązków na oferowanym stanowisku.

Ważne! Jeśli masz długą historię zawodową, skup się tylko na kilku wybranych stanowiskach, najbliższych temu, na które aplikujesz.


Przeczytaj również: Błędy w CV, których łatwo uniknąć


3. Czas pracy

Często zmieniasz pracę? To może być czynnikiem dyskwalifikującym Cię w procesie rekrutacyjnym. Dla pracodawcy to sygnał, że nie jesteś lojalny i trudno Ci zagrzać miejsce na dłużej. Rekruterzy sprawdzają jak długo byłeś zatrudniony u poprzednich pracodawców. Jeśli zaproszą Cię na rozmowę rekrutacyjną, na pewno będą pytać o powody częstych zmian pracy.

4. Słowa klucze

Każda branża ma swój własny język, który zrozumiały jest najczęściej tylko dla jej specjalistów. Jeśli chcesz zaznaczyć, że wiesz o czym mówisz, zwróć uwagę w opisach obowiązków na to, jakim językiem się posługujesz. Zawrzyj słowa kluczowe charakterystyczne dla danego stanowiska. Rekruterzy nie tylko łatwiej wyłapią w Twoim CV umiejętności, których szukają, ale także będą przekonani, że wiesz o czym piszesz.


Przeczytaj również: Dlaczego rekruter nie oddzwania? 


5. Strona wizualna

Istotna jest także strona wizualna Twojego CV i jego przejrzystość. Estetyczny i uporządkowany życiorys przyciągnie uwagę pracodawcy i zachęci do przejrzenia dokumentu w całości. Wyróżnij najważniejsze elementy, stosuj nagłówki i wytłuszczenia.

6. Zadbaj o swoje media społecznościowe

Coraz częściej CV to nie wszystko. Rekruterzy sprawdzają kandydatów także w sieci i wyszukują istotnych informacji na ich temat. Przejrzyj szczególnie swoje media społecznościowe i sprawdź, czy w treściach dostępnych publicznie nie ma nic, co mogłoby negatywnie wpłynąć na Twoją ocenę przez pracodawcę.


Tagi
Czytaj więcej