Porady

Jak rozpoznać swój typ osobowości i znaleźć odpowiednią pracę?

Od typu osobowości może zależeć sposób w jaki funkcjonujesz w społeczeństwie i rodzaj pracy, w którym dobrze się sprawdzisz. Wiesz, jakim typem osobowości jesteś?

 Typy osobowości – skąd się wzięły?

Cztery typy osobowości wyróżnił w swoich założeniach Hipokrates. Lata obserwacji pozwoliły greckiemu lekarzowi podzielić ludzi na cztery kategorie , a w zasadzie na cztery typy ich zachowań. Podział ten został dokonany na podstawie temperamentu ludzi oraz tego jak reagują na dane sytuacje. I tak, Hipokrates wyróżnił sangwinika (łac. sanguis – krew), choleryka (gr. chole – żółć), melancholika (gr. mélanos – czarny + chole – żółć) oraz flegmatyka (gr. phlegma – flegma). Czym charakteryzują się dane typy osobowości?


Przeczytaj również: Jak zapytać o wynik rekrutacji? Jak długo czekać na odpowiedź?


Typy osobowości – którym jesteś?

Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę każdego typu osobowości. Na jej podstawie możesz dopasować rodzaj osobowości do siebie. Pamiętaj, możesz być typem mieszanym!

  • Sangwinik

Główne cechy sangwinika? To rozgadany i towarzyski optymista, który chętnie podejmie się nowych wyzwań. Sangwinik żyje według maksymy carpe diem, żyje tu i teraz, bez zbyt częstego zastanawiania się nad przyszłością. To osoba ciekawa świata, wesoła i przyciągająca na co dzień ludzi do siebie. Lubi bliski kontakt, spotkania z innymi i optymistyczną atmosferę. Sangwinika wyróżnia rozległy wachlarz pozytywnych emocji oraz mocna ekspresyjność – sangwinicy są głośni i wyrażają swoje doznania bardzo jasno. Ten typ osobowości charakteryzuje się złotym sercem i gotowością do pomocy – sangwinik nie skrzywdzi nikogo z premedytacją.

Co ciekawe, sangwinika można porównać stylem bycia do dziecka – ma podobny sposób myślenia i wyrażania się, dlatego wielu dorosłym sprawia trudność zrozumienie chaosu panującego wokół niego. Taka atmosfera wokół tej osobowości może być często myląca – pod całym chaosem kryją się naprawdę wartościowe cechy. Sangwinik będzie świetnym aktorem i opowiadaczem historii. Sprawdzi się w twórczych miejscach pracy, oraz środowiskach, których potrzebna jest komunikatywność. Dzięki rozwiniętym kompetencjom społecznym doskonale poradzi sobie w pracy, w której ważne jest nawiązywanie kontaktów, na przykład w sprzedaży.

  • Choleryk

Choleryk to dynamiczna osobowość, którą możemy porównać do koloru czerwonego. Podobnie jak sangwinik, jest aktywny i potrzebuje ciągłych zmian oraz wyzwań. Choleryk to bardzo uparty typ osobowości, który odczuwa silną potrzebę naprawiania wszelkich błędów, tak by wszystko było wykonane perfekcyjnie. Osobowości czerwone mają silną wolę, którą bardzo często pokazują wykonując jakieś działanie. Bardzo ciężko zniechęcić choleryka do podjętej już decyzji. Łatwo za to wyprowadzić go z równowagi przeszkadzając mu w zaplanowanym procesie jego działań. Ten typ osobowości znany jest ze swoich wybuchów złości, chociaż ich perfekcjonizm i przemyślany plan działania zwykle wzbudzają zaufanie.

Choleryk to osoba bardzo pracowita, która zorientowana jest na cel i doskonale potrafi zorganizować swoją pracę. Ten typ osobowości nie boi się wyzwań i wyciąga szybko odpowiednie wnioski. Gdzie się sprawdzi? Na pewno na stanowiskach kierowniczych.


Przeczytaj również: Na co wpływa staż pracy?


  • Melancholik

Poważny i pełen przemyśleń, najczęściej filozoficznych i poetyckich. Skupiają się na sprawach, które często uciekają innym typom osobowości. Melancholik bardzo głęboko analizuje każdą sytuację, w której się znajdzie i dochodzi do intrygujących wniosków. Często obierany jest niesprawiedliwie jako maruda, a jego pesymistyczne usposobienie może być męczące. Melancholik jest introwertykiem, który nie lubi dzielić się z innymi swoimi emocjami, ale bardzo chętnie okazuje wsparcie i empatię. Jego mocne cechy charakteru to sumienność oraz perfekcjonizm. Niebieski typ osobowości ma skłonności do przeżywania każdego sukcesu, ale też każdej porażki, chociaż nie pokazuje tego wśród innych.

Melancholicy bardzo często wykazują ciekawe talenty oraz zdolności artystyczne, które łączy ze zdolnością obserwacji. Jest zdeterminowany i skłonny do poświęceń, by osiągnąć cel. Jego pesymizm i skłonności do narzekania wynikają najczęściej z tego, że jest idealistą, a jego wizja odbiega od rzeczywistości. Mocnymi stronami melancholika jest punktualność i systematyczność, dlatego odnajdzie się w zawodach wymagających dokładności.

  • Flegmatyk

Flegmatyk, czyli osoba spokojna i opanowana, która do wielu spraw podchodzi raczej na chłodno, będąc powściągliwą w emocjach i osądach. Flegmatyk jest dosyć beztroską osobą – nie przejmuje się rzeczami zbędnymi, na które nie ma wpływu. To typ osobowości, który charakteryzuje się dużą cierpliwością do innych, nawet tych wybuchowych i chaotycznych. Flegmatyk to introwertyk, ale lubi podzielić się czasem z innymi dobrym żartem. Obserwuje uważnie swoje otoczenie i zapamiętuje rzeczy warte uwagi. Ten typ osobowości przeżywa emocje bardzo głęboko, chociaż rzadko się nimi dzieli z innymi. Chętnie jednak wysłuchają problemów innych i wykażą się empatią oraz troską. Do cech charakterystycznych flegmatyka należy zdecydowanie naturalność i uniwersalność, co często utrudnia mu szybkie i stanowcze podejmowanie decyzji.

Każdy flegmatyk potrzebuje czasu na dokładną analizę, sprawdzenie każdej opcji oraz przemyślenie swojej decyzji. Dlatego właśnie flegmatykom przypisuje się bycie osobami zbyt powolnymi. Co ciekawe, te cechy pozwalają flegmatykowi na bycie dobrym i skutecznym mediatorem. Ten typ osobowości posiada zdolności administracyjne i nie poddaje się naciskom z zewnątrz. Zwykle pracuje bardzo starannie, nawet gdy wykonuje rutynowe czynności. To doskonały materiał na urzędnika czy wcześniej wspomnianego mediatora.

 


Tagi
Czytaj więcej