Porady

Jak rozwijać umiejętności analityczne?

Coraz częściej w ofertach pracy spotykamy się z wymogiem posiadania umiejętności analitycznego myślenia. Co oznacza to w praktyce i jak się tego nauczyć?

Umiejętności analityczne – czym są?

Najprościej określić zdolności analityczne jako umiejętność rozumienia i rozwiązywania problemów na podstawie dostępnych informacji. Na umiejętności analityczne składać się zatem będzie logiczne myślenie, umiejętność analizy sytuacji oraz wyciągania wniosków, a w ostateczności podejmowanie decyzji na podstawie zgromadzonych danych. To także podejmowanie decyzji na chłodno, bez emocjonalnego zaangażowania. Osoby z takimi zdolnościami łatwo robią  research oraz selekcjonują informacje. Jeśli sprawnie przychodzi Ci obserwowanie wydarzeń i łączenie ze sobą faktów, możesz mówić o tym, że masz umiejętności analityczne.


Przeczytaj również: Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Praktyczne wskazówki


W jakich zawodach przydaje się analityczne myślenie?

Umiejętności analityczne mogą przydać się w każdym zawodzie – są to umiejętności bardzo uniwersalne i pożądane na rynku pracy. Chociaż naszą pierwszą myślą mogą być profesje związane z finansami, programowaniem czy prawem, takie zdolności będą także mile widziane przy pracy z klientem czy w zarządzaniu ludźmi. Księgowi, doradcy finansowi, analitycy ryzyka, logistycy, marketerzy – to także osoby, które wykorzystują myślenie analityczne w swoich codziennych obowiązkach.


Przeczytaj również: Nad jakimi kompetencjami warto pracować?


Jak rozwijać umiejętności analityczne?

Sposobów na rozwijanie umiejętności analitycznych jest wiele. Ważne jednak, żeby poświęcać im regularnie czas i próbować rozwinąć w sobie analityczne myślenie. Chociaż predyspozycje i talent pomagają, nie są one konieczne, by pielęgnować w sobie te zdolności. Jakie aktywności pomogą w rozwoju umiejętności analitycznych?

  • Czytanie – A na co czytanie nie jest dobre? 😉 Czytanie ze zrozumieniem i przyswajanie informacji pobudza nasz mózg do analizowania treści. Nie musisz od razu sięgać po trudną, branżową literaturę. Jeśli ciężko zabrać Ci się do czytania, możesz zacząć od kryminałów, które nie tylko pobudzą wyobraźnię, ale zaserwują Ci zagadkę do rozwiązania! Dzięki temu łatwiej będzie Ci nabyć umiejętność łączenia faktów.
  • Rozwiązywanie zadań matematycznych i łamigłówek – Matematyka to królowa nauk! Ile razy powtarzano Ci to w szkole? W tym stwierdzeniu jest oczywiście dużo prawdy – matematyka świetnie rozwija analityczne myślenie i pomaga w logicznym myśleniu. Spróbuj powrócić do łatwych równań i przypomnieć sobie co nieco z lekcji. Jeśli Twoja niechęć do matematyki jest przeszkodą, możesz postawić na rozwiązywanie łamigłówek i granie w gry. Puzzle, sudoku, krzyżówka, układanie klocków, zagadki – możliwości jest naprawdę wiele! Wybierz takie, które przypadną Ci do gustu.
  • Nauka nowych rzeczy – Może to być nowy język obcy, nauka programów komputerowych czy zdobywanie specjalistycznych umiejętności. Pomyśl o jakimś kursie lub szkoleniu, a nawet darmowym webinarze. Nauka nowych rzeczy to świetny trening dla naszego mózgu!
  • Zdrowy tryb życia – Pamiętaj, że nauka i rozwój umysłowy to nie wszystko. Na pracę mózgu i przyswajanie nowych umiejętności wpływa także zdrowy styl życia. Zadbaj o aktywność fizyczną, zbilansowaną dietę oraz dobrą jakość snu!

Masz już umiejętności, teraz szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty pracy z Nowej Soli → 


Tagi
Czytaj więcej