
Porady
Jak się przygotować na telefon od rekrutera?
Kontakt telefoniczny stresuje Cię bardziej niż rozmowa w cztery oczy? Nie wiesz, jak przygotować się na telefon od rekrutera, aby wszystko przebiegło bez zarzutu? Oto kilka porad, co zrobić, kiedy czekamy na pierwszy kontakt w sprawie ogłoszenia o pracę.
Jak przygotować się na telefon od rekrutera? Zacznij od podstaw!
Znalazłeś interesujące ogłoszenie i wysłałeś dokumenty aplikacyjne? Bądź w pogotowiu! Ostatecznie, pracodawca może skontaktować się z Tobą dosłownie w każdej chwili. Nawet jeśli wychodzisz z domu tylko na chwilę, miej pod ręką telefon. Dopilnuj, aby zawsze był naładowany i ustaw odpowiednio głośny dzwonek. Podczas rozmów w plenerze korzystasz z zestawu słuchawkowego? Tym lepiej! Nie będziesz musiał martwić się o hałasy i szumy, które mogłyby zakłócić dyskusję. O czym jeszcze warto pamiętać? Koniecznie zmień powitanie poczty głosowej i sygnał oczekiwania na połączenie. Najlepiej, jeśli wszystkie podobne komunikaty będą jak najbardziej stonowane.
Przeczytaj również: Rozmowa rekrutacyjna – 6 ważnych porad
Odbieramy telefon
Dobre pierwsze wrażenie to klucz do sukcesu. Nie inaczej jest podczas rozmów telefonicznych. Właśnie dlatego zacznij od miłego, ale profesjonalnego powitania. Zazwyczaj nie odbierasz od obcych numerów? Zachowuj się tak, jakby każdy, kto do Ciebie dzwoni był potencjalnym przyszłym pracodawcą. Nie zapomnij, aby się przedstawić i dopasować sposób wypowiedzi do rozmówcy. Chcesz zrobić dobre wrażenie? Uśmiechaj się, mów naturalnie, spokojnie i wyraźnie. Dzięki temu będziesz postrzegany jako osoba pewna siebie, opanowana i godna zaufania.
Przezorny zawsze ubezpieczony, czyli rozmawiamy z rekruterem
Jak przygotować się na telefon od rekrutera? Jeszcze zanim wyślesz dokumenty aplikacyjne, dokładnie przestudiuj treść ogłoszenia. Zapisz sobie pytania, które będziesz chciał zadać oraz przydatne zwroty, jeśli spodziewasz się dyskusji w języku obcym. Miej też pod ręką notatnik i długopis. Nie bój się dać znać rozmówcy, że potrzebujesz chwili, aby zanotować ważne informacje. W trakcie rozmowy upewniaj się, że wszystko poprawnie zrozumiałeś, a pod koniec podsumuj własnymi słowami podstawowe wnioski, takie jak termin i miejsce przyszłego spotkania.
Sprawdź także: Rozmowa kwalifikacyjna. Jak rozmawiać o finansach?
Reagujemy na problemy
Jesteś właśnie w zatłoczonym, hałaśliwym miejscu? A może zwyczajnie nie możesz w tej chwili rozmawiać? Przedstaw pokrótce sytuację i zaproponuj, że oddzwonisz w ściśle określonym terminie. Wystąpiły nagłe kłopoty techniczne? Słabo słyszysz swojego rozmówcę, nie zdążyłeś zapisać adresu lub terminu spotkania, a może tracisz zasięg? Informuj o wszystkich przeszkodach, jakie spotykasz. Lepiej rozwiązać je na bieżąco, niż źle zrozumieć to, co mówi druga strona. Co jeszcze jest ważne? Nie zapomnij, aby po tym, jak wysyłasz odpowiedź na ofertę pracy reagować na każdy telefon, nawet jeśli nie znasz numeru dzwoniącego. A jeśli zwyczajnie nie zdążyłeś odebrać, skontaktuj się z rekruterem na własną rękę.