Porady

Jak skrócić swoje CV?

Zdarza się często, że nasza edukacja i doświadczenie zawodowe są na tyle bogate, że nie mieszczą się na jednej stronie naszego CV. Co zrobić, żeby nieco skrócić nasze dokonania, ale nadal zachować wartościowe pozycje?

Jak długie powinno być CV?

Kiedyś przyjmowało się, że CV powinno zajmować maksymalnie jedną stronę A4. Z biegiem lat jednak, zasady pisania swojego życiorysu nieco się zmieniły. Oczywiście minimalizm nadal jest w cenie! Nie należy jednak zbytnio przesadzać i upychać wszystkiego na jednej stronie. Dwu i trzystronicowe CV będzie zaakceptowane, jeśli będzie zawierać tylko najważniejsze informacje. Jak zminimalizować swoje CV?


Przeczytaj również: Jakie umiejętności będą liczyć się w pracy w przyszłości?


Edukacja

Zasady pisania CV jasno mówią, że powinno się podawać w nim ostatnio ukończoną szkołę. Dla absolwentów szkół średnich będzie to technikum lub liceum, dla absolwentów szkół wyższych, uczelnie. W CV powinno się także podać ukończone studia podyplomowe. Darujmy sobie podawanie szkoły podstawowej czy gimnazjum – było to tak dawno, że raczej nie ma wpływu na naszą pracę.

Doświadczenie zawodowe

Różnorodne stanowiska mogą świadczyć o naszej elastyczności i gotowości do podejmowania różnych wyzwań. Podawanie w CV wszystkich swoich poprzednich zatrudnień nie zawsze będzie świadczyło o nas dobrze.  W procesie rekrutacji liczą się doświadczenie i umiejętności wymagane na konkretnym stanowisku, a nie te zdobyte na wielu innych polach. Ogranicz zatem swoje zawodowe pozycje do tych, które rzeczywiście mogą interesować pracodawcę. Odpuść sobie wypisywanie swoich kelnerskich doświadczeń z liceum, jeśli nie przydadzą Ci się w nowej pracy.


Przeczytaj również: 5 punktów z Twojego CV, które o niczym nie mówią


Dodatkowe informacje

W prawie każdym CV znajdziemy sekcję z dodatkowymi informacjami na temat pracownika. Możemy przeczytać o zainteresowaniach, ukończonych kursach czy znajomości języków obcych. Oczywiście sekcję tę zamieszczamy z myślą o zwiększeniu swoich szans na zatrudnienie. Oczywiście to słuszny kierunek, należy jednak pamiętać, żeby skupić się na tych kompetencjach, które są istotne dla potencjalnego pracodawcy. Ważne są konkretne i precyzyjne informacje – określ odpowiednio swoją znajomość języka czy poziom biegłości w poruszaniu się po programach komputerowych. Wyrzuć ze swojego CV punkty, które nie będą istotne dla pracodawcy.

Co usunąć z CV?

Jeśli chcesz skrócić swoje CV, pomyśl o usunięciu elementów, które:
•  są nieistotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy,
•  są ogólnikiem i zbędnym dodatkiem,
•  są powtórzeniem wcześniej już opisanych umiejętności czy obowiązków.


Tagi
Czytaj więcej