Aktualność Porady

Jak skupić się na pracy przed świętami?

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Organizujesz uroczyste śniadanie dla całej rodziny? Liczba obowiązków stale rośnie, a Tobie zupełnie brak energii? Sprawdź, jak skupić się na pracy przed świętami, kiedy pierwsze przygotowania i świąteczne porządki przeszkadzają w koncentracji.

Dobry plan to podstawa!

Nadal pracujesz nad listą zakupów, a perspektywa świątecznego gotowania, sprzątania i urządzania dekoracji sprawia, że zupełnie nie masz głowy do służbowych obowiązków? Jeśli na próżno starasz się utrzymać motywację i energię do działania, a myślami wciąż jesteś w domu, przygotowując się do przyjęcia wielkanocnych gości, to najlepszy dowód, że potrzebujesz… chwili odpoczynku. Zmęczenie, przewlekły stres i roztargnienie bardzo szybko obniżą wydajność Twojej pracy, dlatego jeszcze zanim zabierzesz się za wszystkie pozostałe sprawunki, spróbuj oczyścić umysł. Jeśli pogoda na to pozwala, możesz wyjść na krótki spacer lub spotkać się ze znajomymi, którzy również wydają się przytłoczeni nadchodzącymi świętami. A kiedy poczujesz się naprawdę zrelaksowany, przygotuj lepszy plan działania.

Chcesz uniknąć przykrych niespodzianek? Dokładnie sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne składniki, a akcesoria do gotowania i pieczenia nadal są w dobrym stanie. Następnie zastanów się, które zadania koniecznie musisz wykonać oraz kiedy dobrze byłoby się do nich zabrać. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar. Lista potraw wcale nie musi być długa, jeśli połowa z nich zwykle nie zostaje zjedzona, a w tym roku spotykacie się w jeszcze mniejszym gronie. Podobnie jest z wiosennymi porządkami. Obawiasz się, że nie zdążysz na czas? Zrób to, co najważniejsze, aby spędzić Wielkanoc w miłej, rodzinnej atmosferze, a resztę zadań dokończ po świętach, kiedy będziesz mieć trochę więcej czasu. Najważniejsze, aby ustalić swoje priorytety i nie pracować ponad siły… szczególnie kiedy pozostali domownicy tylko czekają, aż zaczniesz przydzielać im świąteczne obowiązki!


Przeczytaj również: Dni wolne od pracy – jak je wykorzystać?


Jak skupić się na pracy przed świętami?

Jedno jest pewne. Chociaż umiejętność wykonywania wielu mniejszych zadań w tym samym czasie jest naprawdę mile widziana, okres świąteczny to nie najlepszy moment, aby zacząć nad nią pracować. Nie potrafisz skoncentrować się na dwóch obszarach jednocześnie bez utraty efektywności? Zostaw w domu wszystkie zmartwienia i postaraj się nie myśleć o obowiązkach, które czekają na Ciebie po powrocie. Pamiętaj też, że pośpiech tylko zwiększa prawdopodobieństwo pomyłki. Zastanawiasz się, jak skupić się na pracy przed świętami i dobrze wykorzystać swój czas?

Jeszcze zanim wyruszysz do biura, przygotuj listę rzeczy, którymi musisz się zająć niezależnie od okoliczności. Następnie usuń ze swojego biurka wszystko, co mogłoby Cię rozpraszać. W ciągu dnia członkowie rodziny ciągle próbują się z Tobą skontaktować, aby omówić szczegóły przygotowań? Chociaż to naturalne, że liczba telefonicznych rozmów i gorączkowo wymienianych z bliskimi wiadomości wzrasta w okresie świątecznym, bardzo szybko mogą one odwrócić uwagę od pracy i wysłać niewłaściwy komunikat pozostałym członkom zespołu.


Przeczytaj również: Jak nabrać pewności siebie w pracy?


Przestań zgłaszać się na ochotnika!

Jak skupić się na pracy przed świętami? Największym błędem, jaki możesz popełnić, jest właśnie… nadmierne zaangażowanie. Nowe, duże projekty i ciekawe wyzwania to najlepszy sposób, aby zwiększyć swoje kompetencje oraz pokazać inicjatywę. Dostałeś atrakcyjną propozycję? Zastanów się, czy to dobry moment na przytłoczenie dodatkową pracą. Zamiast podejmować się wielu działań jednocześnie i stać na czele każdego przedsięwzięcia, wolny czas wykorzystaj na odpoczynek, który pomoże Ci odzyskać koncentrację. O czym jeszcze pamiętać?

  • Usuń z harmonogramu wszystkie rzeczy, którymi spokojnie możesz zająć się po Wielkanocy.
  • Nie pracuj przez całe dnie. Nawet jeśli nadal pozostało dużo do zrobienia, brak odpoczynku sprawi, że bardzo trudno będzie zebrać myśli i pozostać produktywnym.
  • Często rób przerwy na odpoczynek: specjaliści udowodnili, że znacznie dłużej utrzymujemy uwagę, jeśli przynajmniej co pół godziny zrobimy sobie krótką chwilę wytchnienia.
  • Nie martw się na zapas. Należysz do osób, którym przygotowania do świąt dosłownie spędzają sen z powiek? Pamiętaj, że 95% rzeczy, którymi się przejmujesz, prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy. A jeśli chcesz uniknąć błędów i rozczarowań, postaraj się znaleźć praktyczne rozwiązanie. Być może istnieje prosty sposób, aby zapobiec świątecznej tragedii?

Tagi
Czytaj więcej