Porady

Jak sobie radzić, gdy współpracownik odchodzi?

Przyjaźnie w pracy potrafią motywować. Gorzej, kiedy po wielu ostrzeżeniach współpracownik nareszcie zdecyduje się złożyć wypowiedzenie. Nie wiesz, jak sobie poradzić z taką wiadomością? Oto trzy rzeczy, o których warto pamiętać, żeby przetrwać ten trudny okres.

Przyjaciel złożył wypowiedzenie – co wtedy?

Badania udowodniły, że osoby, które mają bliskie, przyjacielskie stosunki ze współpracownikami potrafią o wiele bardziej zaangażować się w swoje obowiązki. I nic dziwnego. Po nawiązaniu bardziej osobistych relacji z kolegami z zespołu łatwiej nam na nich polegać nie tylko w odniesieniu do dużych projektów, ale też małych, codziennych obowiązków, przy których możemy czasem potrzebować pomocy. Przez wszystkie lata pracy dowiadujemy się całkiem sporo o ich życiu osobistym, aspiracjach zawodowych, poziomie energii i wydajności. Często są jedynymi, którzy naprawdę rozumieją nasze lęki i frustracje – w końcu mają tego samego szefa i podobne obowiązki. Niestety w pewnym momencie musi przyjść moment, kiedy nawet najbardziej zgrana drużyna się rozpadnie, a zaufany członek zespołu zacznie budować swoją przyszłość w innym zakładzie.

Osoba, z którą pracowałeś przez wiele lat, nagle postanowiła zrezygnować? Zmagasz się z większym obciążeniem pracą, niespodziewanym poczuciem samotności lub pierwszymi tarciami w zespole? Oto kilka sprawdzonych sposobów, jak sobie radzić, gdy współpracownik odchodzi.


Przeczytaj również: Likwidacja stanowiska pracy. Co musisz wiedzieć?


Jak sobie radzić, gdy współpracownik odchodzi?

Chociaż masz prawo czuć się zdenerwowany lub smutny, najlepiej będzie, jeśli postarasz się zachować dystans i pozytywne nastawienie. Pamiętaj, że zmiana pracy potrafi być bardzo stresującym i emocjonalnym procesem. Nawet jeśli Twojemu koledze zaoferowano znacznie lepsze wynagrodzenie lub stanowisko, o którym marzył od dawna, na pewno będzie potrzebować wsparcia, żeby w pełni wykorzystać nowe możliwości. Masz wrażenie, że popełnia ogromny błąd? Martwisz się konsekwencjami jego rezygnacji? Najważniejsze, abyś zachował profesjonalizm i nie pozwolił, by emocje przeszkodziły Ci w złożeniu gratulacji. O czym jeszcze warto pamiętać?

  • Wcześnie zapoznaj się z nowymi obowiązkami. Nawet jeśli masz bardzo duże doświadczenie, istnieje spora szansa, że nie będziesz w stanie poradzić sobie ze wszystkimi zadaniami, które do tej pory wykonywał kolega z zespołu. Nawet tymczasowo, podczas gdy czekacie na nowego pracownika, który zajmie jego miejsce. Najprawdopodobniej to właśnie Ty będziesz musiał dbać o jego pracę, kiedy odejdzie? Już teraz poproś, aby udostępnił Ci wszystkie najważniejsze informacje oraz przydatne wskazówki, bez których ciężko byłoby się obejść. Dzięki temu będziesz przygotowany na każdą sytuację, a Waszej relacji nie zakłócą niepotrzebne kłótnie, żal lub gniew.
  • Zastanów się nad swoją karierą. To dobry moment, żeby przekonać się, czy jedyną rzeczą, która trzyma Cię w obecnej pracy są przyjaźnie nastawieni ludzie lub nieformalna, pozytywna atmosfera. Oczywiście możesz spojrzeć na rzeczy z zupełnie innej perspektywy. Od dawna chciałeś coś zmienić, ale jesteś przywiązany do obecnej firmy? Zastanów się, czy na pewno jesteś teraz gotowy, aby wziąć na siebie większą odpowiedzialność… a jeśli odpowiedź będzie twierdząca, spróbuj wykorzystać niespodziewane odejście współpracownika, żeby przejąć naprawdę ważny projekt i zrobić postęp w swojej karierze.
  • Nawiąż nowe, przydatne znajomości. Jak sobie radzić, gdy współpracownik odchodzi? Najważniejsze, abyś nie zamykał się na pozostałych członków zespołu, nawet jeśli do tej pory nie mieliście bliskich relacji. Postaraj się uczestniczyć w wydarzeniach, którym wcześniej odmówiłeś, umów się na kawę i buduj wewnętrzną sieć kontaktów w pracy.

Przeczytaj również: Rozmowa o podwyżce. Jakich argumentów użyć?


 


Tagi
Czytaj więcej