
Porady
Jak stworzyć dobrą listę zadań i zrealizować wyznaczone cele?
Jak łatwo zorganizować sobie pracę i zarządzać swoim czasem? Wystarczy dobrze przygotowana lista zadań!
Efektywna organizacja pracy
Planowanie zadań to dobry sposób na usystematyzowanie swojej pracy i czasu. Chociaż często nosimy się z zamiarem stworzenia listy celów, zwykle o niej zapominamy i nie realizujemy do końca. Szkoda, bo takie narzędzie znacznie ułatwi pracę – dzięki niej nie trzeba zastanawiać się jakie zadania na konkretny dzień jeszcze nam zostały i jaki jest kolejny etap naszych prac. By lista zadań i celów była nam naprawdę pomocna, ważne żeby była przygotowana estetycznie i przejrzyście.
Przeczytaj również: Po co podnosić swoje kompetencje?
Jak stworzyć skuteczną listę zadań?
-
Postaw sobie jasne cele
Na początek zdecyduj co chcesz osiągnąć tą listą. Sama potrzeba zarządzania swoim czasem czy zwiększenie efektywności to nie wszystko. Cel powinien być szczegółowy, samo zorganizowanie się może być wyłącznie drogą do jego osiągnięcia. Po co chcesz to zrobić? Dlaczego potrzebujesz takiej listy? Na co chcesz przeznaczyć czas, który zaoszczędzisz?
-
Wybierz odpowiednie narzędzia
To wbrew pozorom ważne. Jak będzie wyglądać Twoja lista? Gdzie będziesz zapisywać wszystkie punkty? Możesz do tego wykorzystać oczywiście tradycyjne metody – kalendarz czy luźne notatki, weź jednak pod uwagę że te mogą łatwo się zgubić. Istotne jest, żeby Twoja lista była zawsze pod ręką i żebyś z łatwością mógł do niej sięgnąć. Znajdź odpowiednie narzędzie dla siebie – może to być kalendarz w telefonie albo specjalnie do tego przeznaczone aplikacje.
-
Lista ma pomagać
To ważne, żebyś o tym pamiętał – lista ma pomóc Ci osiągnąć postawione sobie cele. Zbadaj swoje potrzeby i oczekiwania, to właśnie do nich ma być dostosowana Twoja lista zadań. Pamiętaj, że ma być ona narzędziem a nie celem samym w sobie.
-
Prostota i minimalizm
Pamiętaj, przy listach zadań również sprawdza się zasada, że mniej znaczy więcej. Twój plan musi być prosty i przejrzysty, tak żebyś skupił się na tym co najważniejsze, zamiast tracić czas na odnajdywanie się w swoich własnych nieczytelnych zapiskach. Realnie oceń także swoje możliwości – nie wpisuj na listę zbyt wiele, jeśli wiesz, że prawdopodobnie nie uda Ci się zrealizować wszystkich punktów.
Przeczytaj również: Kiedy możesz się rozwijać?
-
Lista to nie wyrocznia
Traktuj swoją listę jako elastyczny plan zadań i narzędzie, które ma Ci przede wszystkim pomagać. Pamiętaj, że lista ma być dla Ciebie – swobodnie przesuwaj i modyfikuj jej punkty, jeśli czujesz taką potrzebę.
-
Kolejność wykonywania działań
Czasami ciężko jest się zmotywować się do pracy. Dobrze jest zacząć dzień od najłatwiejszych zadań z naszej listy. To zdecydowanie pomoże w jej oczyszczeniu i ułatwi realizację kolejnych działań.