Aktualność Porady

Jak szukać pracy?

Specjaliści od rekrutacji mówią wprost: szukanie pracy wymaga tyle samo wysiłku i czasu, co... sama praca!

Co to oznacza? Szukanie pracy to proces – niezależnie, czy poszukuje jej bezrobotny czy osoba, która chce zmienić stanowisko i rozwijać się zawodowo. Aby działania te były skuteczne, konieczne jest poświęcenie im sporej ilości czasu.

Stwórz doskonałe CV

Zanim zaczniesz przeglądanie ofert pracy, sprawdź, jak wygląda Twoje CV. Jeśli od jakiegoś czasu nie wprowadzałeś do niego zmian, zweryfikuj czy wszystkie dane są nadal aktualne. Sprawdź, czy zawiera Twoje pełne doświadczenie zawodowe oraz wszystkie nabyte certyfikaty i ukończone szkolenia. Pamiętaj, że CV jest Twoją wizytówką – to ono stworzy pierwsze wrażenie o Tobie jako pracowniku u potencjalnego pracodawcy. Dlatego poświęć czas, aby je dopracować.

Chcesz stworzyć idealne CV? Skorzystaj z naszego PORADNIKA.

Regularnie przeglądaj oferty pracy

Codziennie staraj się poświęcić przynajmniej godzinę na sprawdzenie najnowszych ofert pracy na różnych portalach. Nie opieraj się jednak tylko na tych najpopularniejszych. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „praca Nowa Sól”, możesz odkryć znacznie więcej stron z ogłoszeniami. Jeśli wiesz, w jakich firmach chciałbyś pracować, sprawdzaj też zakładkę Praca lub Kariera na ich stronach WWW. Śledź również media społecznościowe potencjalnych pracodawców – coraz częściej to właśnie tą drogą odbywa się rekrutacja. UWAGA! Zanim skontaktujesz się z pracodawcą poprzez social media, zweryfikuj swój profil. Rekruterzy coraz częściej lubią zaglądać do publicznych informacji o rekrutowanych.

Aplikuj nie tylko na oferty

Niektóre przedsiębiorstwa rozwijają się tak prężnie, że zapotrzebowanie na pracowników pojawia się u nich z dnia na dzień. Możesz wyprzedzić inne osoby, starające się o pracę, jeśli upewnisz się, że firma posiada Twoje CV jeszcze przed rozpoczęciem rekrutacji. Jak to zrobić? Po prostu ułóż listę firm, w których chcesz pracować, a następnie wyślij swoje CV wraz z listem motywacyjnym, w którym zaznaczysz, jakie stanowiska Cię interesują i w jaki sposób nabywałeś doświadczenie. Jest duża szansa, że otrzymasz zaproszenie na rozmowę jeszcze zanim firma zdecyduje się na rozpoczęcie procesu rekrutacji.

Rozważ możliwość dojazdu do pracy

Czasami pracy marzeń ciężko szukać w miejscu zamieszkania. Warto wtedy zastanowić się nad dojazdami albo nad przeniesieniem się do innego miasta. Dzięki takiej elastyczności zwiększasz swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, które będzie Tobie naprawdę odpowiadało.

Nie poddawaj się

Szukanie pracy może być bardzo frustrujące. Milczący telefon po wysłaniu kilkudziesięciu CV, kolejne nieudane rozmowy kwalifikacyjne – wszystko to bardzo szybko pogarsza nastrój i obniża samoocenę. Jednak zamiast się załamywać, działaj. Popraw swoje CV, napisz wyjątkowy list motywacyjny, wybierz się na szkolenie. Dzięki temu wypełnisz swój czas i zyskasz poczucie, że nie stoisz w miejscu. Każdą nieudaną rozmowę o pracę traktuj, jako nowe doświadczenie. Wyciągaj dla siebie wnioski, aby wiedzieć, czego unikać podczas kolejnych spotkań z rekrutującymi.

Rozmowa o pracę Cię stresuje? Poznaj nasze sposoby na >> stres podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Trzymamy za Ciebie kciuki! Twoja wymarzona praca może być na wyciągnięcie ręki.


Tagi
Czytaj więcej