Porady

Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Uniwersalny strój na rozmowę kwalifikacyjną prawdopodobnie nie istnieje, a to, co powinniśmy założyć zależy od stanowiska na jakie aplikujemy.

Od czego zacząć?

Najprostszym sposobem na dopasowanie swojego stroju do atmosfery rozmowy kwalifikacyjnej byłoby ustalenie obowiązującego dress code. Możesz to zrobić podczas rozmowy telefonicznej przed wizytą w firmie. Pamiętaj, że strój jest naprawdę ważny – rekruter już po pierwszych dziesięciu sekundach rozmowy ma wyrobione zdanie na Twój temat. Dodatkowo, większość z nas jest wzrokowcami – jeśli podoba nam się to, co widzimy, jesteśmy pozytywnie nastawieni do osoby, z którą rozmawiamy. W sytuacji gdy nie masz możliwości ustalenia zwyczajów modowych panujących w firmie, do której aplikujesz, weź pod uwagę rodzaj stanowiska i profil pracodawcy.


Przeczytaj również: Jakich błędów unikać pisząc CV?


Stopień formalności

Trochę inaczej będzie wyglądać strój na rozmowę w banku czy instytucji państwowej, a inaczej w przypadku stanowiska mniej formalnego, które nie wymaga bezpośredniego kontaktu z klientem. W pierwszym przypadku rada jest prosta – im bardziej elegancko, tym lepiej. Postaw na garnitur w ciemniejszym kolorze (tylko nie czarny!), jasną koszulę i stonowany krawat. Paniom proponujemy ubranie garnituru lub sukienki czy spódnicy zakrywającej kolana. Do tego należy wybrać zakryte buty. Stanowiska, które nie mają do czynienia z klientami są trochę luźniejszą historią. Chociaż dopuszczalne jest tutaj spuszczenie lekko z tonu, panowie nie powinny rezygnować z garnituru – można jednak postawić na nieco lżejsze, mniej oficjalne kolory i materiały. Pamiętaj, że zawsze lepiej jest być ubranym zbyt elegancko niż za mało i niechlujnie.


Przeczytaj również: Klauzula o ochronie danych osobowych


Co wybrać?

Oczywiście nie ma uniwersalnych odpowiedzi na to pytanie. Można jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej postawić na:

  • eleganckie i klasyczne rozwiązania,
  • czyste i wyprasowane ubrania,
  • zakryte buty,
  • rajstopy.

Czego unikać?

Przykładów można by wymienić naprawdę wiele! Pamiętaj przede wszystkim, że bardzo luźny strój nie jest wskazany i nie przystoi na rozmowie kwalifikacyjnej (chyba, że firma ma taki dress code). Unikaj:

  • butów odkrywających palce i pięty – żadnych sandałów,
  • krzykliwych dodatków,
  • głębokich dekoltów i krótkich spódnicach,
  • t-shirtów, shortów,
  • mocnego makijażu.

 


Tagi
Czytaj więcej