Porady

Jak ubrać się na rozmowę o pracę?

Jak Cię widzą, tak Cię piszą – jest w tym nieco prawdy, przecież to właśnie mowa Twojego ciała i ubiór tworzą pierwsze wrażenie. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, postaw na profesjonalny wizerunek i dopasuj go tego, czego oczekuje Twój potencjalny pracodawca.

Na dobry początek zadaj sobie podstawowe pytania:

„Czy w tej pracy jest oczekiwany dresscode?”

„Czy w tej pracy będę miał kontakt z klientem?”

Pamiętaj więc, że wiele zależy od charakterystyki stanowiska pracy, o jakie się ubiegasz. Inaczej ubierze się przyszła się sekretarka, a inaczej specjalista-spawacz. Jeszcze inne oczekiwania stawiane są przed kandydatami w kreatywnych zawodach. Jak więc „nie dać plamy”?

Stanowiska związane z obsługą klienta i tworzące wizerunek firmy

Przyszła sekretarko, doradco klienta, przed Tobą niełatwe zadanie, któremu z pewnością jednak sprostasz, jeśli skorzystasz z tych rad. Wybierając się na rozmowę kwalifikacyjną, ubierz się elegancko i schludnie – wszak będziesz wizytówką Twojej przyszłej firmy. Obowiązkowe elementy? Krawat i garnitur dla Panów oraz garsonka, zadbane dłonie i stonowany makijaż dla Pań. Nienaganna prezencja do Twój klucz do sukcesu!

Stanowiska techniczne

Planujesz zostać elektrykiem, chcesz pracować jako operator wózka widłowego, spawacz lub pasjonuje cię zarządzanie łańcuchem dostaw? Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, postaw przede wszystkim na schludność. Nie musisz inwestować w ekskluzywny garnitur, bo to nie on będzie towarzyszył Ci na co dzień. Pamiętaj o schludności i estetyce, ponieważ one właśnie wskażą na Twój profesjonalizm w codziennym działaniu. Czysta koszula to podstawa!

Stanowiska kreatywne i związane z branżą komputerową

To najbardziej „luźna” branża – od zatrudnianych w niej osób wymaga się przede wszystkim „otwartej głowy”, a nie sztywnego postępowania zgodnie z zasadami. Jeśli wybierasz się na rozmowę w sprawie zatrudnienia w dziale marketingu lub chcesz być specjalistą IT, możesz pozwolić sobie na nieco więcej swobody. W kwestii estetyki nic się nie zmienia – schludna odzież to podstawa, jednak pozwól sobie na nieco ekstrawagancji, która podkreśli Twoją twórczą naturę.

Powodzenia!


Tagi
Czytaj więcej