Aktualność Porady

Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Praktyczne wskazówki

Spotkanie z pracodawcą poszło naprawdę dobrze, ale nadal masz jakieś wątpliwości? Nie potrafisz wybrać pomiędzy dwiema propozycjami? Otrzymanie kilku odpowiedzi może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem. Sprawdź, jak wybrać najlepszą ofertę pracy oraz co zrobić, żeby zyskać pewność przed podpisaniem umowy.

Jak wybrać najlepszą ofertę pracy?

Ubezpieczenie zdrowotne oraz umowa o pracę, elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie lub krótkie dojazdy do pracy. Chociaż czasami warto pójść na kompromis, szczególnie jeśli pewne niedogodności rekompensuje nasze stanowisko lub nowoczesny profil firmy, istnieją rzeczy, z których pod żadnym pozorem nie należy rezygnować. Nie masz wysokich oczekiwań, ale już teraz wiesz, że system premiowy, lokalizacja biura lub brak możliwości awansu na dłuższą metę mogą stanowić problem? To znak, że powinieneś porządnie się zastanowić, zanim podejmiesz decyzję o zatrudnieniu. Na samym początku możesz odbyć krótką wycieczkę w głąb wspomnień. Przypomnij sobie, jakie wrażenie sprawiła na Tobie kultura firmy, sposób organizacji biura lub panująca w środku atmosfera. Być może już na pierwszym spotkaniu zapaliły Ci się ostrzegawcze lampki? Zamiast za wszelką cenę próbować pozbyć się wątpliwości, odpowiedz sobie na pytanie, czym były spowodowane i jak wielką stanowią przeszkodę.

Jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Przede wszystkim ustal swoje priorytety! Najlepiej, jeśli zapiszesz je na kartce oraz odpowiednio uporządkujesz. Wiesz już, na czym najbardziej Ci zależy? Na podstawie świeżo przygotowanych kryteriów oceń każdą propozycję, którą ostatnio otrzymałeś. Nawet jeśli nie uzyskasz jednoznacznej odpowiedzi, prawdopodobnie wyłonisz już swojego faworyta lub będziesz w stanie spojrzeć na firmę z innej perspektywy.


Przeczytaj również: Jak nabrać pewności siebie w pracy?


Kilka pytań na dobry początek

Kiedy nie możemy doczekać się nowego startu w firmie, o której słyszeliśmy już wiele dobrego od swoich znajomych lub byłych pracowników, a proces rekrutacji przebiegł wyjątkowo pomyślnie, zaakceptowanie propozycji od ręki jest bardzo kuszące. Niestety, podjęcie decyzji bywa o wiele bardziej skomplikowane, szczególnie jeśli w grę wchodzi konkurencyjna oferta lub nadal coś nas niepokoi. Co zrobić w takiej sytuacji? Oto kilka pytań, które warto sobie zadać przed podpisaniem umowy:

  • Czy rozumiem wszystkie warunki zatrudnienia? Na tym etapie nie ma już miejsca na niedomówienia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapomniałeś zadać kilku najważniejszych pytań? Nie chciałeś zrobić złego wrażenia, dlatego unikałeś zagłębiania się w szczegóły? Upewnij się, że ofertę benefitów masz w małym palcu i poznałeś już wszystkie oczekiwania pracodawcy. Dopiero na tej podstawie będziesz w stanie podjąć świadomą decyzję.
  • Czy mam odpowiednie możliwości rozwoju? Nikt nie chce utknąć w dokładnie tym samym miejscu na parę kolejnych lat, szczególnie jeśli jednym z powodów zakończenia współpracy z poprzednią firmą było poczucie stagnacji oraz niezadowolenie ze swoich obowiązków. Nie wiesz, które stanowisko bardziej Cię przekonuje? Sporą wskazówką bywa między innymi pakiet kursów i szkoleń lub możliwość awansu.

Przeczytaj również: Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?


  • Gdzie widzę siebie za dziesięć lat? Chociaż niewątpliwie jest to jedno z najbardziej znienawidzonych przez kandydatów pytań, warto porządnie zastanowić się nad odpowiedzią. Po powrocie do domu zrób krótkie ćwiczenie wyobraźni. Ustal, co chcesz osiągnąć w najbliższej przyszłości, jakie są Twoje cele zawodowe oraz która posada pomoże Ci je osiągnąć.
  • Jak będzie wyglądać moja codzienność? Nie jesteś pewien, jak wybrać najlepszą ofertę pracy? Nawet jeśli trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, każde stanowisko ma swoje plusy i minusy. To dobry moment, aby zrobić małe podsumowanie i wskazać, która wizja bardziej Cię przekonuje. Pamiętaj, żeby uwzględnić kilka pytań pomocniczych, na przykład: Czy praca pomoże Ci zdobyć odpowiednie doświadczenie oraz nowe umiejętności? Jak nowy harmonogram wpłynie na życie osobiste? Podoba Ci się kultura firmy oraz czujesz się w niej swobodnie, a może wręcz przeciwnie – nie bardzo wiesz, za co będziesz odpowiadać, a na samą myśl o rozmowie z przyszłymi współpracownikami jesteś naprawdę zdenerwowany?

 

Szukasz pracy? Sprawdź najnowsze oferty w Nowej Soli →


Tagi
Czytaj więcej