
Aktualność
Jak wygląda sytuacja młodych ludzi na rynku pracy?
W maju 2021 roku PwC Polska opublikowało raport „Młodzi Polacy na rynku pracy”. To już druga edycja badania, w którym wzięło udział ponad 2500 studentów i absolwentów wyższych uczelni. Jakie mają oczekiwania oraz zawodowe aspiracje? Co dokładnie oznacza to dla pracodawców? Sprawdź!
Młodzi Polacy na rynku pracy
Pandemia bez wątpienia odcisnęła piętno na młodym pokoleniu. Według badania „Młodzi Polacy na rynku pracy 2021” wzrasta ogólna potrzeba bezpieczeństwa zatrudnienia. Jeszcze więcej ankietowanych woli umowę o pracę (74,2%) oraz bardziej docenia otwartość, szybką adaptację do zmian, łączenie różnych umiejętności oraz kompetencje z zakresu IT. Prawie połowa deklaruje też, że utrzymujące się zagrożenie epidemiologiczne negatywnie wpłynęło na ich zawodowe możliwości. Chociaż miarą sukcesu nadal pozostaje posiadanie pracy, która jest pasją, opcję tę wskazało o 14,2% mniej respondentów.
Wbrew pozorom wzrosły natomiast ogólne oczekiwania finansowe. Mediana wynosi obecnie 4 500 złotych netto. W porównaniu z ubiegłoroczną edycją wzrosła więc o 500 złotych.
Jak najmłodsze pokolenie szuka pracy?
Młodzi ludzie coraz bardziej dokładnie sprawdzają przyszłego pracodawcę. Liczą się nie tylko opinie wyszukane w internecie (85,8%), ale też profil w mediach społecznościowych (63,5%) oraz informacje o liderach i pracownikach przedsiębiorstwa (47,6%). Na co zwraca się uwagę? Przede wszystkim na branżę (97,2%), poziom oferowanego wynagrodzenia (93,5%) oraz rozwiązania wprowadzone w okresie pandemii (68,9%).
Prawie 59,8% badanych przywiązuje wagę do sposobu wdrożenia pracownika, a 45,7% – na transparentne komunikowanie wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę. Podobnie jak w ubiegłym roku respondenci zgadzają się, że szef powinien być raczej autorytetem (62%) niż dobrym kolegą (38%).
Przeczytaj również: Bezrobocie spada – dane z lipca 2021 r.
Czym może wyróżnić się pracodawca?
Studenci i absolwenci podzielają opinię doświadczonych pracowników. Bogata oferta pozapłacowych benefitów to najlepsza gwarancja, że mamy do czynienia z rzetelnym pracodawcą. Ważny jest m.in. dostęp do szkoleń (48,5%), ubezpieczenie zdrowotne (34%), rozwijanie pasji pracowników (22,3%) oraz wyposażenie stanowiska pracy w domu (13,9%). Spora część ankietowanych oczekuje prywatnej opieki medycznej (33,2%). Elastyczne godziny pracy (38,7%) oraz możliwość pracy zdalnej (33,7%) uchodzą w dobie pandemii za obowiązkowe, podobnie jak dopłata do kosztów poniesionych na internet i prąd podczas home office (7,6%).
Przeczytaj również: Lantmännen Unibake dołącza do Nowej Pracy!
Na czym najbardziej zależy młodym Polakom w pracy?
Rok temu przyjazna atmosfera znajdowała się na szczycie najważniejszych obszarów w pracy. Co ciekawe, w 2021 zajmuje dopiero trzecią pozycję (46%). Mniej istotne okazało się też poczucie sensu wykonywanej pracy (43,4%). Bez zmian natomiast pozostaje praca zgodna z zainteresowaniami (36,4%), która wieńczy czołówkę listy. Obecnie to właśnie zdobycie doświadczenia zawodowego (49,8%) okazało się najbardziej istotne dla ludzi wchodzących na rynek. Tuż po nim mamy wysokie zarobki (46,9%), które awansowały z czwartego miejsca.
Podobnie jak w poprzedniej edycji, również teraz najtrudniej byłoby zaakceptować brak możliwości rozwoju (47,5%), nieadekwatne zarobki (45,7%), wysoki poziom stresu (42,5%) oraz konflikt w zespole (37,7%).