
Porady
Jak zapytać o wynik rekrutacji? Jak długo czekać na odpowiedź?
Odbyłeś rozmowę kwalifikacyjną w firmie i nadal czekasz na odpowiedź od pracodawcy? Zastanawiasz się czy zadzwonić i zapytać o jej wynik? Zobacz, jak najlepiej skontaktować się z rekruterem.
Rozmowa rekrutacyjna – o czym pamiętać?
Jedną z najważniejszych informacji, którą powinieneś wynieść z rozmowy kwalifikacyjnej jest termin, w którym otrzymasz odpowiedź o wyniku rekrutacji. To istotna wiedza dla Ciebie jako potencjalnego pracownika. Zapytanie o termin informacji zwrotnej oszczędzi Ci stresu i niepewności związanej z oczekiwaniem na kontakt. Pamiętaj też, żeby zapisać sobie numer telefonu rekrutera. Od razu będziesz wiedzieć, że dzwoni do Ciebie osoba odpowiedzialna za rekrutację w danej firmie. Gdybyś z różnych powodów nie odebrał, możesz bez problemu oddzwonić na dany numer.
Po rozmowie kwalifikacyjnej możesz napisać do rekrutera maila z podziękowaniem za spotkanie, w którym podkreślasz dalsze zainteresowanie ofertą pracy i potwierdzasz termin, w którym masz otrzymać odpowiedź. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, ważne żeby od rozmowy nie minęły 24 godziny.
Przeczytaj również: Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim poradzić?
Jak zapytać o wynik rekrutacji?
Jeśli nie ustaliłeś z rekruterem terminu odpowiedzi, odczekaj tydzień roboczy zanim podejmiesz próbę kontaktu. Dlaczego? Z pewnością nie jesteś jedyną osobą aplikującą na dane stanowisko. Być może pracodawca potrzebuje jeszcze czasu na spotkanie się z innymi kandydatami i podjęcie ostatecznej decyzji. Tydzień to bezpieczny termin. Pamiętaj, że bark kontaktu od rekrutera nie musi oznaczać porażki.
Dzwonić czy napisać maila? Mail to najprostsza i najszybsza droga kontaktu z rekruterem. Na spokojnie skonstruujesz treść wiadomości, przemyślisz co chcesz napisać i dobierzesz odpowiednie słowa. Unikaj wysyłania wiadomości w poniedziałek – początek tygodnia to najbardziej stresujący i pracowity dzień, w który skrzynki rekruterów są zawalone innymi mailami. Nie chcesz chyba, żeby Twoja wiadomość gdzieś się zapodziała, prawda?
Telefon to również dobry wybór, chociaż trochę ryzykowny. Może się zdarzyć tak, że rekruter będzie w danej chwili zajęty i nie znajdzie dla Ciebie czasu. Dodatkowo, może dopaść Cię stres i zapomnisz o kwestiach, które chciałeś poruszyć. Warto oczywiście przed rozmową zapisać sobie najważniejsze punkty rozmowy na kartce.
Umawiałeś się z pracodawcą na konkretny termin odpowiedzi i jej nie otrzymałeś? Poczekaj jeszcze dwa dni i dopiero podejmij próbę kontaktu.
Przeczytaj również: Zainteresowania w CV – czy naprawdę interesują pracodawcę?
Z punktu widzenia pracodawcy
Jak na kontakt ze strony kandydata patrzą pracodawcy? O to, czy warto kontaktować się z rekruterem po rozmowie kwalifikacyjnej zapytaliśmy Dominikę Paplińską, specjalistę ds. personalnych w JOST Polska.
Pytać zawsze warto, odpowiedzialność za kontakt w trakcie trwania procesu rekrutacyjnego nie musi leżeć tylko po stronie Pracodawcy. Każdy telefon od kandydata jest zawsze mile widziany.
Długość trwania procesu rekrutacyjnego w JOST Polska uzależniona jest od danego stanowiska. Zdarzają się takie rekrutacje, w których decyzja o zatrudnieniu pada bezpośrednio po rozmowie kwalifikacyjnej, a kandydat informowany jest tego samego dnia. Przy złożonych rekrutacjach na stanowiska specjalistyczne/kierownicze, wymagające większej ilości spotkań, czas całego procesu rekrutacyjnego może wydłużyć się nawet do miesiąca.
W JOST Polska każda osoba ubiegająca się o pracę, którą zaprosiliśmy na spotkanie rekrutacyjne, otrzymuje informację o długości trwania rekrutacji oraz planowanym terminie otrzymania od nas odpowiedzi.
Dominika Paplińska, JOST Polska