
Aktualność
Jak zarabia branża IT? Rynek pracy w 2021 roku.
Czy historie o wysokich zarobkach w branży IT to prawda? Kogo najczęściej szuka się do firm informatycznych? Sprawdź wyniki raportu firmy No Fluff Jobs.
Jakie trendy i kierunki dominowały w branży IT w 2021 roku?
Poprzedni rok był rokiem transformacji cyfrowej w wielu przedsiębiorstwach w Polsce. Wyzwania, które przyniosła pandemia zastały wiele firm w punkcie, z którego bez pomocy specjalistów IT nie dało się ruszyć w kierunku niezbędnej już cyfryzacji. Zmiany i digitalizacja miały odbicie w ofertach pracy publikowanych w 2021 roku. Według raportu No Fluff Jobs, każdego miesiąca 2021 roku publikowano 2-3 razy więcej ofert niż w analogicznym okresie 2020 roku.
W całej branży IT widoczne są zachowania, które mocno wskazują na zmianę dotychczasowego podejścia do pracy i obowiązków. Wielu specjalistów zmagało się z wypaleniem zawodowym i rezygnacją. Natłok obowiązków prowadził do spontanicznych odejść z pracy.
Przeczytaj również: Wypalenie zawodowe – jak sobie z nim poradzić?
Ile zarabia się w branży IT?
Jak w każdej branży – to zależy od umiejętności, doświadczenia i stanowiska. W 2021 roku mediana minimalnych stawek proponowanych przez pracodawców na portalu No Fluff Jobs wynosiła 13 tysięcy złotych netto. W porównaniu do 2020 roku to wzrost o 8,33%. W przypadku maksymalnych widełek, mediana w 2021 roku to 18,4 tysięcy złotych netto, co jest wzrostem o 9,5% do 2020 roku.
Analizując widełki wynagrodzeń oferowanych przez pracodawców należy zwrócić uwagę na podstawę zatrudnienia. Na wyższe zarobki mogli liczyć specjaliści, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i wykonują swoje obowiązki na zasadach B2B. Na najwyższe zarobki w 2021 roku na umowie B2B mogły liczyć osoby specjalizujące się w Security, DevOps, Big Data oraz Business Inteligence. Kwoty netto na fakturach wahają się od 16 tysięcy do 25 tysięcy.
Przeczytaj również: Jakich pracodawców doceniają pracownicy fizyczni?
Jakich specjalistów szukają pracodawcy?
Najczęściej publikowanymi ofertami pracy na portalu No Fluff Jobs były oferty w kategoriach developerskich: Backend, Frontend i Fullstack. To ponad połowa wszystkich publikowanych ogłoszeń o pracy. Na pierwszym miejscu wśród poszukiwanych umiejętności znajduje się język programowania Java, a za nim języki Python,.NET oraz JavaScript. W porównaniu do 2020, w 2021 pojawiało się znacznie więcej ofert pracy na stanowiska, które nie wymagają znajomości kodowania, a skupiają się na innych aspektach. Do tych stanowisk zaliczamy Product Managerów, UX Designerów czy analityków biznesowych.
Ponad 33% publikowanych ofert dotyczyło pracy zdalnej.
Źródło: Raport Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku, No Fluff Jobs, partner raportu: Hyland