
Porady
Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą?
Pracodawcy bardzo często wymagają od kandydatów dłuższego stażu pracy na podobnym stanowisku. Najlepiej postrzegane są więc osoby, które od samego początku studiów są aktywne zawodowo. Chcesz udowodnić swoje umiejętności i pokazać, że można Ci zaufać? Poznaj kilka skutecznych sposobów, jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą.
Zrób pierwszy krok!
Niektóre osoby rozpoczynają pracę zarobkową dopiero po ukończeniu formalnej edukacji. Takie podejście okazuje się jednak coraz mniej opłacalne. Jak podkreślają specjaliści, nigdy nie jest za wcześnie na podnoszenie kwalifikacji, zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych i naukę umiejętności, które wyróżnią nas na tle pozostałych kandydatów. W dzisiejszych czasach największe szanse na zaimponowanie pracodawcy mają osoby, które wcześnie rozpoczynają aktywność zawodową. Nie zawsze musi też ona być bezpośrednio związana z kierunkiem studiów. Nawet praca w usługach materialnych dla konsumentów, na przykład w handlu lub gastronomii, będzie mieć znaczenie w przyszłości. Dlaczego warto się jej podjąć?
Czasami jest źródłem dodatkowych dochodów finansowych, które możemy przeznaczyć na przydatne kursy i szkolenia. Innym razem pozwala lepiej poznać realia i trendy panujące na rynku, poszerzać horyzonty, nauczyć się skutecznie zarządzać czasem, rozwijać się i zweryfikować swoje plany na przyszłość. Dla pracodawcy dodatkowa praca w okresie kształcenia się będzie również znakiem, że kandydat jest samodzielny, elastyczny, zorganizowany i potrafi wykazać się inicjatywą.
Przeczytaj również: Studia i praca – jak to połączyć?
Jak zdobyć doświadczenie przed pierwszą pracą?
Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na wyższe wykształcenie, ale też praktyczne umiejętności, kompetencje i doświadczenia kandydatów. Chcesz mieć szansę na szybkie zatrudnienie po studiach, realizowanie swoich celów i ustalenie najlepszej strategii rozwoju? Najlepiej, jeśli jeszcze w trakcie studiów będziesz próbować różnych aktywności. Jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą? Zapisanie się do organizacji studenckich i wolontariat to dobre pomysły, jeśli pragniemy rozwijać umiejętności miękkie, których przecież nie sposób nauczyć się z książek. Im więcej takich działań, tym bogatsze będzie się też wydawać Twoje CV – każda z nich nauczy Cię przecież czegoś nowego! Szczególne korzyści odniesiesz, jeśli firma, do której zdecydujesz się aplikować, bardzo poważnie traktuje swoje działania na korzyść lokalnej społeczności.
Pamiętaj, że najważniejsze w tym momencie jest określenie swoich planów zawodowych i celów na przyszłość. Musisz zastanowić się, co daje Ci w życiu największą satysfakcję, a następnie stworzyć realny plan, który bezpośrednio przybliży Cię do celu. Nie masz jeszcze żadnego doświadczenia w branży? Na szczęście duże firmy często decydują się przyjąć również młode osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku. Trzeba jednak wtedy w jakiś sposób zwrócić na siebie uwagę rekrutera i udowodnić, że mamy wszystkie wymagane w ogłoszeniu umiejętności. Istnieje znacznie większa szansa, że pracodawca będzie chciał inwestować w Twój rozwój, jeśli na samym początku pokażesz swój talent i zaangażowanie. W niektórych zawodach przydatne może być stworzenie portfolio. Z tego samego powodu możesz uczyć się na własną rękę, zaangażować w bezpłatne kursy lub warsztaty i zrobić pierwszy krok do przodu w swoim planie rozwoju kariery, np. rozpoczynając studia, których wymagają pracodawcy.
Sprawdź także: Pracownik młodociany – warunki i czas pracy
Nie bagatelizuj studenckich praktyk
Podstawowym warunkiem ukończenia studiów jest dziś nie tylko zaliczenie podstawy programowej, napisanie pracy dyplomowej lub pomyślne zdanie egzaminu, ale również odbycie krótkich praktyk zawodowych. Niektórzy wciąż jeszcze traktują to jak przykry obowiązek. Tymczasem mogą one przynieść naprawdę wiele korzyści, do których należy m.in.: poznanie realiów branży, otrzymanie referencji, nawiązanie przydatnych kontaktów zawodowych lub zdobycie praktycznych umiejętności.
Zdecydowałeś się na edukację kierunkową? Odbywasz właśnie certyfikowany kurs, dzięki któremu w przyszłości będziesz mógł pochwalić się znajomością języka obcego lub możliwością obsługi konkretnych maszyn? Odpowiedzią na pytanie, jak zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie bardzo często okazują się więc różnego rodzaju staże. Pamiętaj, że możesz odbyć odbyć je niezależnie od instytucji edukacyjnych. Wystarczy, że znajdziesz firmę, która podejmie się opieki nad Tobą i Twoimi umiejętnościami.
Dowiedz się więcej: Dlaczego warto iść na staż?