Porady

Jak zmotywować się do pracy?

Czasem ciężko zmobilizować się do działania - wszystko inne wydaje się bardziej fascynujące od naszych obowiązków. Jak zmotywować się do pracy? Poznaj kilka podpowiedzi, które mogą Ci pomóc.

Motywacja – ważny czynnik w naszej pracy

Dlaczego motywacja jest jednym z ważniejszych czynników w naszej pracy? To właśnie dzięki niej, potrafimy być efektywni i kreatywni. Poziom naszej motywacji ma wpływ na jakość wykonywanych przez nas działań. Jeśli jej zabraknie, zadania w pracy nie są już wyzwaniami, a przykrymi obowiązkami. Jak uruchomić mechanizmy, które napędzą nas do działania?

Określ cel swojej pracy

Przede wszystkim, zanim zaczniesz, określ cel swojej pracy. Dzięki temu wiesz, po co i dlaczego pracujesz. Praca, która nie przynosi efektów nie daje satysfakcji, a pracownik ma poczucie bezsensowności wykonywanych obowiązków. Celem będą nie tylko wymierne korzyści, jak zadowolenie klienta czy też otrzymanie zapłaty. Celem może być także zaspokojenie własnych wewnętrznych oczekiwań zawodowych. Być może dobrze wykonywane obowiązki pomogą nam zdobyć awans czy znaleźć lepszą pracę?


Przeczytaj również: Dlaczego warto iść na staż?


Najtrudniejsze 5 minut

Zawsze najtrudniej jest zebrać się i zacząć coś robić! Właśnie dlatego mówi się, że pierwsze pięć minut pracy jest najważniejsze. Dlaczego? Jeśli już zaczniemy coś robić i złapiemy odpowiedni rytm, łatwiej będzie nam kontynuować. Odkładanie pracy o każde następne minuty oznacza, że prawdopodobnie nigdy jej nie zaczniemy. Warto zacząć dzień pracy od czegoś prostego. Małe i szybkie projekty pozwolą nam na wdrożenie się do pracy, a sukces związany z ich zakończeniem zmotywuje nas do większych zadań.

Obiecaj współpracownikowi, że to zrobisz

Często od naszej pracy zależą obowiązki naszych współpracowników. Obiecaj im, że dostarczysz potrzebne im rzeczy w konkretnym terminie. Chęć zachowania dobrych relacji w zespole i poczucie, że od nas zależy czyjaś praca, to ważne czynniki motywujące. Dodatkowo, nie chcemy wypaść źle w oczach kolegów i koleżanek.


Przeczytaj również: Rynek pracy w 2021 roku. Trendy i przewidywania


Zaplanuj działania i nie daj się rozpraszać!

To jeden z kluczowych punktów, który pomoże zmotywować się do pracy. Przygotowany wcześniej plan dnia i działań zmobilizuje do wykonywania działań. Po pracy warto zrobić podsumowanie i ocenić, czy udało nam się zrealizować wszystkie punkty na liście. Dzięki temu łatwiej będzie stworzyć plan na kolejne dni. Warto też pomyśleć o oderwaniu się od wszystkich rozpraszaczy, które na co dzień nam towarzyszą – telefon, media społecznościowe czy pogawędki ze współpracownikami.


Tagi
Czytaj więcej