Porady

Jak znaleźć pracę bez doświadczenia?

Gdzie dostać pracę i co napisać w CV, jeśli nie ma się doświadczenia? Nie przejmuj się, każdy kiedyś zaczynał i był w tym samym punkcie co Ty! Nadal możesz być atrakcyjny dla pracodawcy, pokaż mu swoje mocne strony. Jak?

Co napisać w CV?

Pracowałeś wyłącznie w kawiarnii lub przy roznoszeniu ulotek? Nawet to może znaleźć się w Twoim dokumencie. Kluczem na obejście braku doświadczenia jest dobrze skonsturowane CV. Podziel dokument na dwie kolumny, w ten sposób nie tylko będzie lepiej wyglądać, ale też może pomóc Ci przedstawić lepiej informacje, które mają być widoczne na pierwszy rzut oka. Zadbaj o to, by najbardziej widoczne były sekcje z Twoimi danymi, zajmowanym stanowiskiem, zdjęciem i umiejętnościami. Dzięki temu, rekruter zaraz po otwarcu Twojego dokumentu zobaczy najpierw Twoje mocne strony – umiejętności, wartościowe cechy charakteru, czy znajomość języków obcych.


Przeczytaj również: Jakie umiejętności warto zawrzeć w CV?


Dobrze dodać w CV podsumowanie, w którym zawrzesz wiadomość do pracodawcy, że pomimo niewielkiego doświadczenia, dlaczego warto dać Ci szansę. Napisz też o swoich zainteresowaniach i tym, co robisz na co dzień.

Jak znaleźć pierwszą pracę?

Najważniejsze w tym momencie jest określenie swoich planów zawodowych i celów na przyszłość. Ustal strategię, nie działaj spontanicznie, bo to najczęściej nie wychodzi. Musisz zastanowić się co daje Ci w życiu największą satysfakcję.


Przeczytaj również: Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?


Zdobywaj na studiach jak najwięcej doświadczenia!

To ważne, żeby już na studiach zdobywać doświadczenie, które wykorzystamy w późniejszym życiu zawodowym. Próbuj różnych aktywności, zapisz się do organizacji studenckiej, wykorzystaj staże i praktyki. Im więcej takich działań, tym więcej możliwości do wpisania w CV – każda z nich nauczy Cię przecież czegoś nowego i innego! Oprócz tego masz więcej okazji na znalezienie tego czegoś, co chciałbyś robić w życiu. Pamiętaj, że studia to czas prób i błędów, który możesz wykorzystać na edukację i działanie, a także realizowanie swoich celów. Powodzenia!


Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!


 


Tagi
Czytaj więcej