Porady

Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?

Wiele osób w młodym wieku nie ma zielonego pojęcia co chciałoby robić w życiu. Chociaż milion pomysłów kłębi się w głowie, żaden nie wydaje się tym najlepszym. Jak zatem podjąć słuszną decyzję i znaleźć swoją drogę zawodową?

Znak zapytania

Jeśli nie potrafisz jeszcze powiedzieć dokładnie co będziesz robić w przyszłości, nie martw się. W takiej sytaucji jest wielu Twoich rówieśników. Brak konkretnych planów może być dobrą motywacją do działania. Wyznacz sobie cele, które chcesz osiągnąć i powoli je realizuj. Zacznij od angażowania się w różne aktywności i bycia otwartym na każdą możliwość, jaką da Ci przyszłość. W określaniu ścieżki zawodowej ważne jest nie tylko nastawienie, ale też naturalne predyspozycje, zainteresowania i oczekiwania. Weź pod uwagę sytuację na rynku pracy, zapotrzebowanie na konkretne zawody.

Jak znaleźć swoją ścieżkę zawodową?

Wykorzystaj narzędzia, które pomogą Ci określić Twój profil, predyspozycje i zainteresowania. Dzięki temu będzie Ci łatwiej wybrać to, w czym czujesz się dobrze.

  • Testy psychologiczne

Myślisz, że to głupie, prawda? Tymczasem testy psychologiczne są bardzo często wykorzystywane w branży HR. Na ich podstawie określa się typ osobowości i charakter potencjalnego pracownika. Dzięki takim aktywnościom możesz dowiedzieć się czy bardziej nadajesz się na stanowisko kierownicze, czy wolisz aby ktoś kontrolował Twoją pracę. Lubisz pracować w pojedynke czy w zespole? Odpowiedź na te pytania możesz znależć rozwiązując na przykład test Belbina. Przy rozwiązywaniu testów psychologiczncych warto skonsultować się z psychologiem, który dokładnie zinterpretuje Twoje wyniki i pozwoli wyłonieć obszary, nad którymi powinieneś pracować.


Przeczytaj również: Praktykancie, eksperymentuj!


  • Konsultacje z doradcą

Szukanie swojej ścieżki zawodowej wcale nie musi być proste. Warto wtedy skontaktować się z doradcą zawodowym, który korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia pomoże Ci oddnaleźć właściwy kierunek. W urzędach pracy możesz znaleźć Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, gdzie skorzystasz z pomocy profesjonalistów. Nie zapominaj, że masz także do pomocy swoich najbliższych i nauczycieli, którzy na pewno chętnie udzielą Ci ważnych rad.

  • Obserwuj rynek pracy

To ważny etap w wyznaczaniu ścieżki kariery, chociaż często pomijany przez młodych absolwentów szkół. Marzenia to jedno, możliwości to drugie. Jeśli wymarzyłeś sobie pracę w zawodzie, który jest już mocno reprezentowany na rynku pacy, musisz być świadomy, że prawdopodobnie doświadczysz trudności w znalezieniu pracy. Duża konkurencja to często czynnik, który zabija w nas ambicje. Sprawdź niszę na rynku pracy w swojej okolicy i zastanów się, czy któryś z zawodów nie brzmi zachęcająco. Raz w roku publikowany jest Barometr Zawodów, który przewiduje jakie zawody będą porządane w danym roku.


Przeczytaj również: Barometr zawodów 2020


  • Bądź otwarty i aktywny

Działanie jest ważne. Jeśli nadal nie masz pojęcia kim chcesz zostań w przyszłości, spróbuj angażować się w wolontariat lub staż w stowarzyszeniu. Dzięki temu będziesz w stanie nie tylko nauczyć się nowych rzeczy ale przede wszystkim przeanalizować swoje działania i wyciągnąć wnioski z tego jak Ci szło. Bądź też otwarty na nowości i na zmiany – to bardzo ważne w czasach, kiedy rynek pracy zmienia się praktycznie co chwilę. Aktualizuj swoje cele, rozwijaj talenty i wykorzystuj doświadczenie, które posiadasz.

  • Analizuj

Warto co jakiś czas podsumować swoje działania i osiągnięcia. Tylko wnikliwa analiza pozwoli Ci lepiej poznać swoje pragnienia i talenty. Jeśli widzisz, że nudzi Cię to, co robisz w tej chwili, przemyśl ponownie swój wybór. Może studia, na które się zdecydowałeś nie są jednak dla Ciebie? Może podczas podsumowania dojdziesz do wniosku, że do tej pory zaniedbywałeś rozwój osobisty i zawodowy i chcesz to zmienić. Pamiętaj, żeby co jakiś czas robić swój zawodowy rachunek sumienia i iść zawsze w zgodzie z samym sobą.


Przeczytaj również: Pierwsza rozmowa o pracę – czego nie mówić?


 


Tagi
Czytaj więcej