Porady

Jak znaleźć to, co chcesz robić w życiu?

Studia coraz bliżej, ale nadal nie jesteś pewien, jaki kierunek wybrać? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby praca znowu zaczęła sprawiać Ci przyjemność? Oto kilka wskazówek, jak odkryć, co chcesz robić w życiu. Sprawdź, o czym musisz pamiętać i do kogo najlepiej zgłosić się po pomoc.

Wyznaczanie celów zawodowych – na czym polega?

Specjaliści podkreślają, że rozwój osobisty i zawodowy człowieka zaczyna się już od najmłodszych lat. Właśnie wtedy kształtują się nasze zainteresowania, zaczynamy też odczuwać potrzebę pracy, sprawdzamy się w różnych rolach i szukamy swojego miejsca w świecie. Młodzi ludzie, którzy podejmują pierwszą próbę wyboru zawodu, uwzględniają wiele różnych czynników, takich jak konkretne uzdolnienia, predyspozycje i pasje, ale też korzyści ekonomiczne. Weryfikacja ich oczekiwań okazuje się jednak możliwa dopiero wtedy, kiedy zaczynają zbierać pierwsze doświadczenia zawodowe. Zazwyczaj swoje odczucia konfrontują więc z rzeczywistością kilka lat później, gdy już od jakiegoś czasu rozwijają kompetencje, zabezpieczają swoją pozycję lub uczą się nowych rzeczy. Według popularnych koncepcji to właśnie ludzie w wieku od ok. 25 do ok. 44 roku życia najczęściej przestają czerpać przyjemność z wykonywanej pracy. Intensywnie dążą więc do zmiany swojego położenia – starają się zdobyć nowe kwalifikacje lub całkowicie zmienić branżę. Najpierw muszą jednak stworzyć rozsądny, długofalowy plan działania. Na czym polega wyznaczanie celów zawodowych? Jak znaleźć to, co chcemy robić w życiu?

Na samym początku trzeba określić preferowane środowisko pracy, wybrać zawód, jaki będziemy chcieli wykonywać, zweryfikować swoje możliwości i ustalić, w jaki sposób zamierzamy to wszystko osiągnąć. Koniecznie trzeba wówczas uporządkować swoje działania, wyłonić podstawowe cele i… zbadać lokalny rynek. Nigdy nie będziemy przygotowani do podjęcia pracy, jeśli posiadane przez nas kwalifikacje w dużej mierze okażą się niezgodne z realiami i wymaganiami. O czym jeszcze warto pamiętać?

Nigdy nie jest za późno na zmianę

Nie wiesz, co robić w życiu? Zawsze możesz skorzystać z porady specjalisty. W wyborze zawodu, kierunku kształcenia czy dalszego szkolenia pomoże na przykład doradca zawodowy. Powszechnie korzysta z jego wsparcia nie tylko młodzież, która wciąż ma wiele czasu, by odkryć swoje możliwości lub preferencje, ale też osoby dorosłe. Nawet jeśli zdążyliśmy już zebrać całkiem niezłe doświadczenie, prędzej czy później będziemy bowiem chcieli podnosić, uzupełniać lub zmieniać kwalifikacje. Zadanie to nie jest wcale takie proste, jeśli nie jesteśmy w stanie na własną rękę wybrać np. najlepszej formy aktywności edukacyjnej. Gdzie jeszcze warto szukać porady? Na przykład w akademickich biurach karier, gdzie publikowane są najnowsze informacje o ofertach pracy, stażów i praktyk. Jesteś studentem lub absolwentem? Nie tylko dowiesz się tam, które firmy właśnie prowadzą rekrutację, ale przy okazji znajdziesz też specjalne poradniki dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.

Jak znaleźć to, co chcesz robić w życiu? Najważniejsze, aby nie siedzieć bezczynnie. Nawet jeśli w tym momencie brakuje Ci inspiracji, zawsze możesz dowiedzieć się, jakie zawody są coraz bardziej popularne, przeczytać lokalne ogłoszenia o pracę lub zaangażować się w aktywności, które pomogą rozwijać kompetencje miękkie. Dobrym pomysłem będą różnego rodzaju kursy i szkolenia, podczas których można opanować nowe narzędzia, pogłębić wiedzę na temat języka obcego lub od podstaw nauczyć się cenionych przez pracodawców umiejętności.

Dowiedz się, co chcesz robić w życiu!

Pamiętaj, że proces ten wygląda trochę inaczej w przypadku nastolatka, który w niedalekiej przyszłości będzie musiał dowiedzieć się, co chce robić w życiu, inaczej dla osoby myślącej o nagłej zmiany branży, a jeszcze w odmienny sposób dla wszystkich tych, którzy planują swój rozwój tylko w obrębie danej firmy. Jak dowiedzieć się, co chcesz robić w życiu? Najlepiej zacząć od:

  • wyznaczenia celów, które chcemy osiągnąć – niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, najpierw jednak musimy zastanowić się nad swoimi mocnymi i swoimi stronami. Najlepiej, jeśli wyobrazimy sobie swój wymarzony zawód, a także środowisko pracy, w którym będziemy w stanie realizować swój potencjał. Następnie warto zapisać na kartce wszystkie cenne pomysły, spostrzeżenia i uwagi do przyszłych pracodawców. Na tej podstawie znacznie szybciej będziemy mogli odkryć, czego tak naprawdę oczekujemy i jakie opcje mamy do wyboru;
  • planowania zadań, które nam w tym pomogą – np. edukacja, kursy językowe, zmiana pracy lub nauka kompetencji przydatnych na rynku pracy;
  • metody małych kroków – zdecydowanie więcej osiągają Ci, którzy robią małe kroki, ale regularnie, niż Ci, którzy na wczoraj porywają się z motyką na słońce. Codziennie kwadrans na naukę języka to prawie dwie godziny w tygodniu, a znacznie łatwiej wygospodarować ten czas w natłoku aktualnych obowiązków.

Powodzenia!

Przeczytaj również: Jak i dlaczego warto wyznaczać cele zawodowe?

 


Tagi
Czytaj więcej